Wi-Fi everywhere – kde všade na Slovensku sa (ne)pripojíš?

  • S pokojom môžeme povedať, že posledných pár rokov ju neprestajne vyžadujeme všade, kde sa ocitneme. Niekto môže mať pocit, že by bolo lepšie, keby sa jej ľudia vyhýbali, no medzi Slovákmi jej využívanie tak skoro neklesne. Možno aj preto, že neradi míňame dáta.
wifi collage
  • S pokojom môžeme povedať, že posledných pár rokov ju neprestajne vyžadujeme všade, kde sa ocitneme. Niekto môže mať pocit, že by bolo lepšie, keby sa jej ľudia vyhýbali, no medzi Slovákmi jej využívanie tak skoro neklesne. Možno aj preto, že neradi míňame dáta.

Internetové pripojenie sa pritom v rebríčku priorít možno vyšplhalo vyššie ako by malo. To dokazuje napríklad aj fakt, že v Indii sa premiér rozhodol, že chce Wi-Fi všade, a to aj napriek tomu, že mnohým v krajine chýba voda a elektrina. Darmo, prístup k internetu je skrátka žiadaný, a to aj medzi Slovákmi. Dostávajú ho však dostatok?

 

Na cestách sme už predsa online, či?  

Jasné, prednedávnom sme sa všetci tešili, že ten internet máme už aj vo vlakoch a v autobusoch po celej krajine. Avšak každému, kto aspoň občas cestuje, muselo byť po chvíli jasné, že na naozaj funkčnú Wi-Fi, bude vždy potrebovať určitú dávku šťastia (a je jedno, či ideš sadkou, sedíš v mhd alebo vo vlaku). Skrátka tam vždy zostáva otáznik nad rokom výroby vozňa či autobusu, ktorý ťa odvezie.

foto: skyscraper.com

Samozrejme, dobrou správou je, že si už môžeš pokojne nechať Wi-Fi sieť “spraviť” vo svojom aute – stačí ti zaplatiť si. Avšak, ak sa chceš odviesť v aute s Wi-Fi a neminúť na to všetky úspory, stále si môžeš zavolať aj taxík. V HOPINe sa totiž dohodli s Orangeom na tom, že ich vybrané taxíky budú jazdiť aj s Wi-Fi, zákazník teda dostane trošku viac ako len odvoz. Stačí ti cez aplikáciu HOPIN TAXI privolať Orange Taxi a môžeš ísť na internet zadarmo a ušetriť tak vlastné dáta.

 

V Bratislave máme Wi-Fi už dávno

To, že sa naše hlavné mesto svojim obyvateľom snaží ponúknuť Wi-Fi v centre je obdivuhodné. Jedinou chybičkou je, že táto snaha doposiaľ akosi nefungovala, a tak sa ti veľmi ľahko mohlo stať, že ti jednoducho nefungovala ani tá Wi-Fi. Smola.

 Ale teraz vážne, v Bratislave máme od 1. februára lavičku, ktorá sľubuje novú digitálnu dobu našej metropoly. Na Primaciálnom námestí bola totiž nainštalovaná prvá inteligentná lavička v meste. Tá bude Bratislavčanom ponúkať možnosti nabiť si telefón, ako aj bezdrôtovú sieť, ktorá im má zaručiť ešte viac bezplatného internetu. Všetku potrebnú energiu má pritom lavička čerpať zo Slnka, výkyvy počasia ju však nemajú nijako poškodiť, a rovnako bez efektu majú byť aj akékoľvek pokusy vandalov. Palec hore!

Hotspot zóny sú asi najistejšou možnosťou

V kaviarni, škole, knižnici alebo v McDonalde – všade si napojený na Wi-Fi za pár sekúnd a zadarmo. Paradoxne je však doplnková služba týchto inštitúcií a prevádzok často to najrýchlejšie, na čo svoj mobil či notebook v danej situácií dokážeš napojiť. No a niekedy je to nanešťastie to jediné, čo ti ostáva

foto: tripadvisor.com

Tu nájdeš celý zoznam (takmer) všetkých hotspot zón v krajine. Poďakuješ mi, ked budeš v noci bez dát trčať vo Fiľakove a nebudeš vedieť, či ti práve neušiel posledný bus domov.

 

Wi-Fi tak trochu všade a zároveň nikde

Jedna vec je istá – na Slovensku, tak ako aj všade inde vo svete, chceme Wi-Fi všade a čo najrýchlejšiu. Vždy. Bohužiaľ však stále existuje kopec rušných verejných miest či bodov (ako napr. veľkých zastávok mhd), kde denne prejdú stovky ľudí, no Wi-Fi im stále chýba. Potom sú tu služby, ktoré ľudom Wi-Fi sľubujú, no nie vždy ju dokážu dodať, čo tak trochu vzbudzuje pocit, že tá Wi-Fi je zdá sa všade a zároveň nikde…

foto: znet.com

Ak si ale dostatočne vynaliezavý, pripojiť sa dokážeš ozaj všade, a to aj napriek tomu, že v okolí nebudú free siete. Stačí ti šikovný Wi-Fi password generator (cháp ako kľúčové slová pri zadávaní do Google Play či App Store), trocha šťastia a získaš prístup na zabezpečenú sieť v hociktorom meste či štáte na svete.  

zdroj titulnej foto: Ivo Nesroval za Bratislavu,FB/klausandfritz.com

  

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK