Wild camping zažíva nečakaný boom, má však jasné pravidlá. Toto je 10 rád, vďaka ktorým nenaštveš suseda

  • Kempovanie v prírode si dnes znova obľúbilo množstvo ľudí
  • Dopomohla tomu aj koronakríza, ktorá nás drží doma na Slovensku
  • S rastúcim záujmom sa však z kempovania niekedy stáva skôr boj o voľné miesto v lese
  • Toto je 10 zásad, ktoré by si mal pri kempovaní dodržať
kempovanie
Unsplash/Chengming WANG, Unsplash/Jacob Smith
  • Kempovanie v prírode si dnes znova obľúbilo množstvo ľudí
  • Dopomohla tomu aj koronakríza, ktorá nás drží doma na Slovensku
  • S rastúcim záujmom sa však z kempovania niekedy stáva skôr boj o voľné miesto v lese
  • Toto je 10 zásad, ktoré by si mal pri kempovaní dodržať

Podobný príbeh vlani zažila turistika. Minulé leto sa väčšina Slovákov uchýlila k návšteve Tatier a koronakríza tak napomohla k preplneniu hôr, turistických chodníkov, jazier aj zimných svahov.

Svoju slávu aktuálne zažíva kempovanie vo voľnej prírode, mimo vybavených kempov a doslova v lone prírody. Účastníkov tohto turistického šialenstva nemôžeme deliť len na tých, ktorí majú od hlavy po päty oblečenie značky Mammut, skupinu, ktorá nosí v sandáloch ponožky a zvyšok osadenstva, ktorí okolitú prírodu skutočne pozná. Delíme ich skôr na tých, ktorí vedia, ako sa v prírode správať, a ktorí nie.  

(Ne)používaj dezodorant

Je jedno, či ležíš v útulni v Španielsku, alebo kempuješ v lesoch na východe Slovenska. Až raz prídeš niekde prespať, pokús sa o štipku diskrétnosti. Napriek tomu, že sa na hory chodia mnohí odreagovať, existuje aj veľká skupina ľudí, ktorí tam bývajú pravidelne. Stali sa akýmisi štamgastmi verejných priestranstiev a tie neodlučiteľne patria k ich životu. Nazvime ich jadro spoločnosti na horách. Ak toto jadro rozrušíš, môže nastať malé zemetrasenie, prípadne pocítiš jeho výrazné znechutenie.

Nik nechce otvoriť svoj stan či auto a dostať do tváre spŕšku horkastej chute zmiešanej s lacnou vôňou dezodorantu v spreji. Nepáči sa to zvieratám, ani ľuďom. Je to rovnako nepríjemné, ako sa budiť v horskej chate na zvuk šuštiaceho vrecka, z ktorého tvoj sused vyjedá bábovku. Prvé pravidlo znie: vyhni sa dezodorantu v spreji.

Snaž sa pohybovať s tichosťou, ak si prišiel v noci

V mnohých horských chatách je zaužívaným zvykom, že ak vonku nie je príliš chladné počasie a prídeš neskoro v noci, mal by si si postaviť stan vedľa chaty alebo ubytovne. Pri kempovaní v lese sa vŕzganiu dverí vyhneš, no stále môžeš suseda nepríjemne rušiť. Pokús sa byť empatický, pri stavaní stanu použi červené osvetlenie, je menej rušivé pre ľudí aj zvieratá.

Aj v tomto prípade sa snaž postupovať potichu. Vyvaruj sa spomínaným vrecúškam a hlasnej vrave.

stan v lese
zdroj: Unsplash/Cristofer Maximilian

Vnímaj hierarchiu

Po vstupe do akejkoľvek neregulovanej prírody si v nej hosťom. Skús vnímať hierarchiu svojho okolia, lepšie sa podľa nej zorientuješ. Nemyslíme tým len určité zoradenie v ekosystéme zvierat a rastlinstva, ale aj pozície tvojich susedov pri kempovaní. Pri každom jazere sa zväčša nachádza priestor, ktorý bežne užívajú rybári počas celej noci či veľmi skoro ráno. Pamätaj, že ak im nočným kúpaním nevyplašíš ryby, okrem ich priazne môžeš získať aj obed zadarmo.

Nauč sa používať WC

Táto tabuizovaná, no veľmi pálčivá téma sa so zvyšujúcim množstvom turistov stáva ustavičným problémom. Možno si si to neuvedomil, no ak ideš kempovať mimo obce či kempu, kde by si našiel verejné záchody, pravdepodobne si budeš musieť vymyslieť alternatívu. Najčastejšie ňou býva holé nič a pohodený toaletný papier, ktorý si so sebou domov zoberie len málokto. Z krásnych miest, kde by si človek najradšej spravil piknik, sa razom stane zapáchajúci kút zeme, na ktorom nechceš stráviť ani minútu.

Ak si rád dopraješ komfort a bezpečie, no nie si pri žiadnej reštaurácii či toalete, existujú aj prenosné osobné chemické WC – Google ti prezradí viac.

Nenechávaj za sebou odpadky a nedojedené jedlo

Tému odpadkov sme už započali. Ďalším veľmi častým a nepríjemným problémom sú okrem neznesiteľného zápachu na parkoviskách aj nikde nekončiace odpadky. Nemýliš sa, banánová šupka nijako rapídne prírode neublíži, no nie je veľmi príjemné, keď si vyberieš skvelé miesto na kempovanie a po otvorení okna ti zamáva zápach rozkladajúcich sa nedojedkov. Vrcholom je, keď sú úhľadne zabalené v mikroténovom vrecúšku.

Ak chceš organické zvyšky jedla nechať mimo kontajnera, rob to v malom množstve v opustených častiach prírody a nikdy ich nehádž do jazier. Ideálne však je, ak si všetok odpad zoberieš naspäť so sebou.

príroda, odpad
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Nekŕm zvieratá, ktorých sa následne bojíš

Môžu vyzerať milo, no v momente, keď akémukoľvek zvieraťu ukážeš, že máš jedlo, bude ťa vnímať ako zdroj potravy. Čiže, či je to hus, kačka, ryba alebo niečo väčšie, ako jeleň či krava, urobíš lepšie, ak sa faunou iba pokocháš. Okrem nočného šramotenia okolo tvojho auta/stanu sa vyhneš aj ublíženiu zvieratám, o ktorých nemáš dostatočné vedomosti na to, aby si ich kŕmil.

Poukazujú na to rôzne organizácie aj samotné ministerstvo pôdohospodárstva. „Na Slovensku sme v poslednom období zaznamenali viacero prípadov uhynutých koní. Dôvodom je snaha laickej verejnosti prilepšiť týmto zvieratám podaním rôzneho krmiva, najmä pečiva. Podobná situácia nastáva aj vo vzťahu k voľne žijúcej poľovnej zveri. Poskytnutie nesprávneho krmiva môže tieto zvieratá pripraviť o život a dobrý úmysel sa môže ľahko obrátiť na trestný čin týrania zvierat. Agrorezort preto upozorňuje a žiada návštevníkov prírody, aby nekŕmili zvieratá, za ktorých starostlivosť nezodpovedajú,“ uverejnilo ministerstvo začiatkom roka 2021.

labute
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Parkuj v rozostupoch, nenarúšaj intímnu atmosféru

Problémy s parkovaním sú zväčša asociované s nežnejším pohlavím, no problémy s ohľaduplným parkovaním môžeš evidovať u množstva ľudí. Na kempovanie potrebuješ pokoj, dostatočný priestor okolo stanu či vozidla a správnu voľbu strany. Ak si nikdy nebol na wild campingu, možno netušíš, prečo je strana, respektíve smerovanie stanu/auta, také dôležité.

Nepostav sa k autu, ktoré má otvorené bočné posuvné dvere, čelom tými svojimi.  Skús si nájsť miesto obďaleč, prípadne pri dverách ďalšieho auta zaparkuj stranou, ktorú nebudeš používať. Rovnaké pravidlo platí aj pri stane. Zaberie ti to minútu, no vytvoríš tým súkromie pre obe strany: teba aj suseda.

zdroj: SIU/Rebeka Jakubová

Prever si podmienky kempovania v lokalite

Na niektorých  miestach je kempovať prísne zakázané, rovnako tak v niektorých krajinách. Ak si v posledných rokoch navštívil Španielsko, vieš, že je takmer nemožné kempovať „na voľno“. Ráno by ti totiž namiesto spevu vtákov klopala na okno polícia. Rovnako je to aj na pobreží v Portugalsku, kde sa od leta 2021 zavádza pomerne prísny zákaz prenocovania na plážach.

Ak by sme zákazy a obmedzenia chceli aplikovať na Slovensko, vôbec to nepotrvá dlho. Wild camping nesmieš vyskúšať v národných parkoch a na chránených územiach. Rovnako sa nesmieš kúpať v tatranských plesách a potokoch. Detailnejšie informácie o možnostiach kempovania v našej krajine opisuje portál 4camping.

„Slovenská príroda ponúka mnoho neodolateľných lákadiel, medzi ktoré patrí obrovská rozmanitosť zahŕňajúca ostro rezané vrcholky hôr, nespútané rieky a hlboké nekonečné lesy. Aby sme si ich vychutnali, budeme musieť náš prístup k legálnemu a nelegálnemu prenocovaniu prehodnotiť,“ tvrdí portál.

Tabák má problém, TANAP podá podnet na inšpekciu, dôvodom je kúpeľ v horskom potoku

Ostaň nenápadný

Nezáleží, ktorú zo spomenutých možností kempovania si vyberieš, čím menej invazívny v priestore budeš, tým častejšie sa na svoje obľúbené miesto budeš môcť vrátiť. Ponechaj si všetky veci v aute/stane, nevykladaj pred vchod koberček, trojo párov topánok. Opatrný buď aj s markízou, ktorá ti vytvorí príjemný prístrešok a tieň počas slnečných dní, no v priestore pôsobí masívne.

Vždy zváž, či sa nachádzaš v lokalite a na mieste, kde si také správanie môžeš dovoliť, alebo sa radšej uskromníš. Nerozumným rozkladaním predmetov okolo svojho miesta môžeš iba privolať pozornosť potenciálnych zlodejov a nespokojných lokálov.

Do ticha prírody si si prišiel oddýchnuť

Poslednou radou, ktorá zároveň nie je pravidlom, je: mlčať je zlato. Väčšina populácie počas pracovného týždňa komunikuje s ľuďmi takmer bez prestávky. Doba sa za poslednú dekádu neúnavne zrýchľuje, sociálne siete, rôzne pracovné platformy a aplikácie nás vťahujú do diania takmer 24 hodín 7 dní v týždni.

Ak sa nám podarí vypnúť si telefón aspoň na víkend a vyraziť kempovať, je veľká pravdepodobnosť, že príjemnejšie bude svojho suseda len letmo pozdraviť a pozorovať jeho chuť či nechuť komunikovať, namiesto vytrvalého zahŕňania zbytočnými informáciami. Kto s tebou komunikovať chce, ten si cestu nájde.

Zdroje: MPSR, 4camping

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá