YEME spustilo nový koncept! V ich bistre na predajni budú variť špičkoví šéfkuchári

  • YEME, koncept známy lokálnymi a farmárskymi potravinami, priniesol na Slovensko ďalšiu veľkú novinku
  • Svoju pozíciu inovátora potvrdzuje, na predajniach totiž vzniká Bistro YEME aj s vlastnými šéfkuchármi
  • Miesto stabilného menu však bude ponuka vždy iná. Každé ráno ju zostavuje šéfkuchár zo surovín z danej predajne
yeme2
Matúš Majer/Startitup
  • YEME, koncept známy lokálnymi a farmárskymi potravinami, priniesol na Slovensko ďalšiu veľkú novinku
  • Svoju pozíciu inovátora potvrdzuje, na predajniach totiž vzniká Bistro YEME aj s vlastnými šéfkuchármi
  • Miesto stabilného menu však bude ponuka vždy iná. Každé ráno ju zostavuje šéfkuchár zo surovín z danej predajne

Ak je reč o kvalitných potravinách, koncept YEME si už od svojho začiatku drží prvenstvo a pozíciu lídra na slovenskom trhu. Ich model je dobre známy každému Slovákovi, to však neznamená, že by aj oni nemohli ďalej inovovať.

Najnovším projektom obľúbeného konceptu je Bistro YEME, ktoré aktuálne funguje napríklad v bratislavskej Panorama City, na Námestí SNP či v predajni na Búdkovej ulici a rozhodne stojí za pozornosť.

Zdravé obedy a chutné raňajky Bistro YEME vystihujú dobre, samotný koncept je však omnoho fascinujúcejší. Zatiaľ čo bežné bistro prevádzky majú stabilnú ponuku, v tomto prípade je to inak. Každé ráno sa totiž po predajni prejde šéfkuchár a v ten deň varí obed z toho, čo mu padne do oka.

zdroj: Matúš Majer/Startitup Ovsenú kašu dozdobenú ovocím a kvetinami pripravia kuchári priamo pred zákazníkmi.

Koncept, ktorý na Slovensku nemá obdobu

Bistro YEME je prakticky prepojenie potravín a reštaurácie. Každá jedna ingrediencia pochádza priamo z dotyčnej predajne – čo má hneď viacero výhod.

V prvom rade je to garancia kvality – zatiaľ čo bežné gastroprevádzky nakupujú potraviny u neznámych obchodníkov za zvýhodnené ceny a je prakticky nemožné dohľadať, odkiaľ ingrediencie pochádzajú, Bistro YEME vyberá potraviny priamo z pultov v predajni. Kuchári tak varia z toho, čo by si zákazníci v potravinách aj tak sami kúpili.

K tomu sa viaže aj čerstvosť či napríklad efektívne spotrebovanie netrvanlivého tovaru. „Do našich obedových menu vyberáme potraviny, ktorých máme na sklade prebytok a nestihli by sa predať, či využívame tie suroviny, ktoré sú pred uplynutím záruky. Takto sa v daný deň spracujú, skonzumujú a nevytvárame zbytočne odpad,“ vysvetľuje riaditeľ YEME Peter Varmuža. Prebytočný tovar sa tak efektívne spracuje.

Ďalšou výhodou je aj ochutnávka – ak si nie si istý, či ti daná potravina z Yeme bude chutiť, jednoducho ti z nej kuchár môže navariť – a sám tak zistíš, či by si nevyhodil peniaze na niečo, čo nemáš rád.

Bežné sú tak aj nevšedné a kreatívne kombinácie surovín. „Prostredníctvom obedov chceme predstavovať našim zákazníkom rôzne suroviny – od klasických, až po exotické koreniny, či netradičné jedlá. Chceme aby si rozširovali obzory aj v možnostiach varenia,“ dodáva Varmuža pri našom obede v Bistro YEME v Panorama City.

zdroj: Startitup/ Matúš Majer - Lievance sú pripravované priamo pred zákazníkmi z kvalitných surovín dostupných v YEME.

Menu sa stále mení, to najlepšie však zostáva

Aj napriek každý deň odlišnému jedálnemu lístku sú vždy dve jedlá sezónnymi špecialitami aspoň na niekoľko týždňov.

Aktuálne v Bistro YEME nájdeš Fresh Bowl (misku plnú zdravia), v ktorej sa ryža basmati stretáva s hokkaido tekvicou, reďkovkou, tofu, cícerom, kukuricou, červenou kapustou a dochutená je chilli mayo a sezamom.

Mäsovou alternatívou je Meat Bowl – stroganoff mäsové guľky z farmárskeho hovädzieho mäsa s basmati ryžou a rukolovým šalátom.

Vždy sa pritom myslí aj na zdravý aspekt jedla. „Momentálne máme v ponuke Healthy bowl, ktorého základ je tekvica hokkaido, ideálna surovina, ktorá sa spája s jeseňou. Vždy máme v ponuke dve hlavné jedlá a potom sa na dennej báze robí obedové menu, ktoré je v každej prevádzke iné,“ vysvetľuje Varmuža.

zdroj: YEME – Healthy Bowl a Meat Bowl sú aktuálnou sezónnou ponukou v Yeme.

Chutné raňajky budeš v ústach cítiť aj večer

Nestabilné menu neplatí pri raňajkách, kde je ponuka stála. Šéfkuchári v YEME chápu všetky trendy zdravého stravovania, v ponuke tak majú napríklad avokádovú kocku či ovocnú krupičnú kašu. Všetky raňajky sa pripravujú až po objednávke a ponuka je široká, no najmä prispôsobiteľná. Počet slovenských farmarských vajec v praženici si tak určuješ sám.

Slováci si z raňajok najviac zamilovali avokádovú kocku, čerstvé lievance, francúzske toasty alebo poctivú domácu praženicu s párkami.

Šéfkuchári sú zároveň otvorení novým receptom a môže sa stať, že niekoho obľúbená kombinácia sa stane stálicou raňajkovej ponuky jedál. 

Bistro tiež ruka v ruke dopĺňa freshbar, chladený box plný čerstvých šalátov, smoothies či zdravých nápojov – či výklad s domácimi dezertami, ktoré pripravujú pekári priamo na predajni.

zdroj: YEME – Sladké lievance sa pripravujú horúce priamo na predajne.
zdroj: YEME – Avokádová kocka je stálou súčasťou raňajkovej ponuky.

Pomoc farmárom aj planéte

Na niektorých farmách je bežné, že sa občas nepredvídane vyprodukuje viac potravín, než bolo v pláne. „Chápeme to a farmárov neotočíme späť. Miesto toho od nich potraviny odkúpime a skúsime z nich niečo dobré navariť,“ teší sa zo všestranného konceptu riaditeľ YEME Peter Varmuža.

Nielenže sa nevyhodia prebytočné potraviny, no ani tie, ktoré na prvý pohľad vyzerajú nepoužiteľné kvôli takým maličkostiam, ako je napríklad zvädnutá vňať na mrkve – samozrejme, pokiaľ spĺňajú všetky prísne štandardy.

Domáce varenie je navyše omnoho ekologickejšie než nákupy vo fastfoodoch – trpezliví kuchári sa so zákazníkmi v Bistro YEME preto ochotne podelia so všetkými receptami a poradia ďalšie zaujímavé kombinácie chutí.

YEME ponúka aj take-away možnosť (v čase koronavírusu veľmi užitočné), obaly sú, samozrejme, 100 % kompostovateľné.

zdroj: Startitup/ Matúš Majer - Čerstvý hovädzí burger zabalený do take-away kompostovateľného obalu.

Si zaneprádznený? Daj si dnes obed z Bistro YEME

Potraviny YEME sú poväčšine umiestnené v centre mesta, pri biznis centrách a office parkoch – Bistro YEME je tak zaujímavý koncept pre všetkých ľudí, ktorí obedujú v meste, no majú chuť aj na niečo zdravšie než len donášku fastfoodu.

Bistro YEME je pritom cenovo veľmi ústretové, obedy sa pohybujú medzi 5,99 € a 8,99 € aj napriek tomu, že ide o prémiové farmárske potraviny. „Cieľom tu naozaj nie je zarábať na varení, ale nájsť kompromis tak, aby sme neboli stratoví, no zároveň nemrhali odpadom,“ vysvetľuje riaditeľ úspešného reťazca Peter Varmuža.

Aktuálnymi stálicami menu v YEME sú teraz plnená paprika a hovädzí burger, plus čokoľvek, čo ráno v predajni šéfkuchára zaujalo. Ak so sebou dnes v práci nemáš obed, take-away v Bistro YEME je zdravou, chutnou a jedinečnou alternatívou k tvojmu klasickému jedálničku a pomôže aj lokálnym predajcom.

zdroj: YEME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech