Youtuber s 18-timi miliónmi sledovateľov predstavuje dokument, v ktorom sa zastáva teórie plochej zeme

  • Jeden z najznámejších youtuberov sveta - Logan Paul sa zrejme už čoskoro postará o ďalší škandál
  • Už dnes sa chystá predstaviť kontorverzný dokument, ktorý obhajuje teóriu plochej Zeme
wikipedia.org-Luigi Novi,pexels.com
  • Jeden z najznámejších youtuberov sveta - Logan Paul sa zrejme už čoskoro postará o ďalší škandál
  • Už dnes sa chystá predstaviť kontorverzný dokument, ktorý obhajuje teóriu plochej Zeme

Je to možno ťažko uveriteľné, ale aj v 21. storočí existuje veľké množstvo ľudí, ktorí sú presvedčení, že Zem je plochá. Guľatá Zem je podľa nich len mýtus. Skutočný tvar nášho sveta nám vlády taja, aby nás mali pod kontrolou. Zástancovia tejto viac ako kontroverznej teórie tvrdia, že neexistuje žiadny dôkaz o guľatosti Zeme. Fotky z vesmíru majú byť len fotomontážou. Skúsenosti astronautov a pilotov nemožno brať vážne, nakoľko sú zmanipulovaní. Lode miznúce za horizontom? Len optický klam využívajúci perspektívu.

Svoje tvrdenia chcú dokázať aj výpravou na Antarktídu, ktorá je podľa nich koncom sveta a obklopuje našu planétu, ktorá má tvar disku. Svoju expedíciu, chcú realizovať už v roku 2020. Najnovším zástancom teórie plochej Zeme sa stáva aj jeden z najvplyvnejším youtuberov na scéne – Američan Logan Paul, ktorý pred časom v jednom zo svojich vlogov zachytil mŕtve telo z ja­pon­ského lesa sa­mov­ra­hov. Okam­žite mu boli zmra­zené re­klamy vo vi­de­ách, ná­sled­kom čoho pri­šiel o 5 miliónov dolárov.

Najnovšie Logan zverejnil na svojom Youtube kanáli trailer k pripravovanému dokumentu, ktorý má dokázať, že Zem je plochá. Dokument THE EARTH IS FLAT má mať svetovú premiéru už dnes 20. marca. Logan sa v upútavke k dokumentu stretol aj s veľkou komunitou podporovateľov plochej Zeme, medzi ktorými sú aj viaceré známe osobnosti. Koniec upútavky youtuber zakončuje vetou, že aj on je podporovateľom teórie plochej Zeme.

Z Loganovej strany môže samozrejme ísť len o marketingový ťah, ktorý youtuberovi prihrá milióny zhliadnutí. Ide však o nebezpečnú hru, v rámci ktorej sa zahráva s 18 miliónmi jeho sledovateľov. Medzi nimi sú samozrejme aj deti či tínedžeri, pre ktorých sú osobnosti ako Logan idolmi, ktorých názory berú vážne a osvojujú si ich. Či už ide z Loganovej strany len o zlý vtip alebo reálnu snahu dementovať názory uznávaných vedcov, určite nejde o tému, ktorú by masám ľudí mala objasňovať youtubová celebrita.

Jednou z najjednoduchších metód, ako si overiť či je nejaká vedecká teória pravdivá, ponúkol už filozof Imre Lakatos: „Vedecké teórie musia byť schopné prinášať nové a prekvapivé predikcie.” Tie je možno vidieť napríklad v prípade Einsteinovej teórie relativity, ktorá aj po 100 rokoch predvída nové pozorovania. Rovnako tak teória o guľatej Zemi priniesla celú radu nečakaných predpovedí, ktoré sa doposiaľ neustále potvrdzujú.

Teória plochej Zeme však neprináša žiadne nové predpovede. Naopak, zatvára oči pred tým, čo nevie vysvetliť, využíva nepochopenie základných fyzikálnych princípov a ponúka nepodložené tvrdenia. Aj preto sa stala symbolom vedeckej ignorácie.

zdroj:dailymail.co.uk,theverge.com,sav.sk, science.org.au,time.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK