Youtuber sa stavil s fyzikom a vyhral 10-tisíc dolárov. Pri zaujímavom pokuse sa mali lámať zákony fyziky

  • Odpoveď na túto otázku mátala vedcov už jedenásť rokov
  • Youtuber vyhral, no peniaze si nenechá, rozdá ich odberateľom
blackbird
Youtube/Veritasium
  • Odpoveď na túto otázku mátala vedcov už jedenásť rokov
  • Youtuber vyhral, no peniaze si nenechá, rozdá ich odberateľom

Už pred viac ako desiatimi rokmi vedci skonštruovali vozidlo Blackbird, ktoré pripomína pozemnú jachtu. Hýbe sa vďaka sile vetra a ten má byť dokonca schopný aj predbehnúť. Toto tvrdenie vyvolalo v odborných kruhoch búrlivú debatu. Mnohí tvrdili, že nie je možné, aby sa Blackbird hýbal rýchlejšie, než vietor, lámali by sa tak zákony fyziky.   

Dohady o tom, či je Blackbird rýchlejší, ako vietor, alebo nie, sú navždy u konca, informuje Science Alert. Youtuber Derek Muller a profesor fyziky Alexander Kusenko sa spolu stavili o 10 tisíc dolárov a prišli tak na definitívnu odpoveď desaťročných dohadov.

Auto si najprv skúsil sám, ale neverili mu

Derek Muller točí videá na Youtube, nájdeš ich na jeho kanáli Veritasium. Má slušný počet odberateľov, pomaly sa blíži k desiatim miliónom a vo svojich videách vysvetľuje zábavné vedecké koncepty.

V máji uverejnil video, kde predstavoval vozidlo Blackbird, ktoré funguje len na princípe sily vetra. Nemá teda motor, ani žiadnu batériu. Celé vozidlo spočíva v rotore, ktorý je spojený s kolesami. Nie len, že funguje iba vďaka vetru, Derek vo svojom videu prehlásil, že ho dokáže dokonca predbehnúť.

Vyjadrenia, že toto vozidlo bude len s vetrom rýchlejšie, než vietor sám, sa rýchlo chytila odborná verejnosť. Ak by to tak totiž bolo, lámali by sa zákony fyziky. Derek sa preto rozhodol, že si to sám vyskúša a debatu na túto tému navždy uzavrie.

Neskôr uverejnil na svoj kanál video, kde sa na tejto pozemnej jachte preháňa. Už v nadpise videa tvrdí, že ide pre fyziku riskovať svoj život. Ukázalo sa, že mal pravdu.

Blackbird nabral na dlhší čas vyššiu rýchlosť, než samotný vietor, ktorý ho poháňal.

Každý z nich si bol úplne istý, že má pravdu. Stavili sa o desať tisíc

Ani takýto dôkaz však nepresvedčil všetkých. Profesor fyziky Alexander Kusenko z Kalifornie si nedal povedať, bol si istý, že Blackbird jednoducho nemôže ísť 2,8 krát rýchlejšie, než samotný vietor.

Obaja si za svojim tvrdením stopercentne stáli a preto sa ochotne stavili o 10 000 dolárov.

Kusenko uznal, že je možné, aby šiel Blackbird rýchlejšie, ale len v jedinom prípade, ak by rýchlosť vetra nebola konštantná. Ak by bola, nie je šanca, aby šlo rýchlejšie, dokonca by ho tak vietor sem-tam spomalil.

Kusenko preto trval na tom, že ak sa stavia, sila vetra musí byť konštantná v čase a musí na vozidlo tlačiť rovnomerne, tak ako do vrtule, tak aj do jeho kolies. Na celý experiment dohliadali vedci ako Neil deGrasse Tyson, Bill Nye a Sean Carrol.

Pokus sa nedal robiť vonku, pretože bolo náročné nájsť také podmienky, aké Kusenko vyžadoval. Vyrobili preto druhý, menší model vozidla a skúšať šli do laboratórnych podmienok.

Vyhral youtuber, no zákony fyziky ostali neporušené

Ukázalo sa, že youtuber mal pravdu. Blackbird bol naozaj schopný predbehnúť vietor, ktorý ho poháňal. Vedcovi teda neostávalo nič iné, než youtuberovi vyplatiť to, na čom sa v stávke dohodli.

Ten sa rozhodol peniaze rozdeliť medzi svojich fanúšikov. Vyhlásil súťaž, v ktorej majú čo najlepšie vysvetliť nejaký zo STEM konceptov, troch najlepších súťažiacich na konci odmení práve vyhratými peniazmi.

Spomínané netradičné vozidlo je na svete už od roku 2010. Zostrojili ho Rick Cavallaro a John Borton. Tí tvrdia, že nie je potrebné lámať akékoľvek zákony fyziky.

Keď vietor vozidlo rozbehne, začne sa krútiť vrtuľa a tá tlačí vzduch priamo za seba. Vďaka tomu sa vie pohybovať rýchlejšie, než to, čo ju poháňa. Tvrdia tiež, že rovnako dobre funguje aj proti smeru vetra.

Zdroj: Science Alert

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech