Z Azovstalu sa podarilo evakuovať niektorých civilistov

  • Rusko sa vyviňuje
  • Zbrane, dodané zo zahraničia, vraj ohrozujú civilistov Ukrajiny
  • Majú byť vložené do rúk režimu, ktorý ide proti ľuďom
bytovka
SITA/AP, Evgeniy Maloletka
  • Rusko sa vyviňuje
  • Zbrane, dodané zo zahraničia, vraj ohrozujú civilistov Ukrajiny
  • Majú byť vložené do rúk režimu, ktorý ide proti ľuďom

Boje na Ukrajine pokračujú. Nehľadiac na to, či je víkend alebo sviatok. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Gutteres pri stretnutí s ukrajinským prezidentom v Kyjeve vyhlásil, že sa Bezpečnostná rada OSN „dostatočne nesnažila zabrániť vojne Ruska na Ukrajine a ukončiť ju“. Šéf OSN sa vyjadril, že sa Ukrajina stala „epicentrom neznesiteľného trápenia a bolesti“. 

Online z 30. apríla je ukončený. Situáciu však sledujeme naďalej v tomto článku.

22:00 Evakuácia niektorých civilistov z Azovstalu začala

Veliteľ pluku, ktorý je uväznený v Azovstale v Mariupole, tvrdí, že evakuácia civilistov začala, a to po uzavretí dočasného prímeria, informuje CNN.

Zástupca veliteľa pluku Azov, kapitán Svyatoslav Palamar, uviedol, že prímerie, ktoré sa malo začať o 6:00 miestneho času, začalo napokon až o 11:00 miestneho času. „Odteraz je to pravda, obe strany dodržiavajú režim prímeria,“ povedal.

Evakuačný konvoj podľa neho meškal. „Od 6:00 sme čakali na príchod evakuačného konvoja, ktorý dorazil až o 18:25.“

21:25 Ukrajina: Z Azovstaľu sa dostalo 20 civilistov, tvrdia ukrajinskí vojaci

Skupina 20 civilistov opustila v sobotu obliehaný komplex oceliarní Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupol, uviedli ukrajinskí vojaci. TASR informáciu prevzala od agentúry AFP. „Dvadsať civilistov, žien a detí… bolo premiestnených na vhodné miesto a dúfame, že budú evakuovaní do Záporožia, na územie ovládané Ukrajinou,“ povedal Sviatoslav Palamar, zástupca veliteľa ukrajinského pluku Azov.

Reportér ruskej agentúry TASS predtým v sobotu informoval, že z oceliarní odišlo 25 civilistov vrátane šiestich detí mladších ako 14 rokov. Túto informáciu však nebolo možné nezávisle overiť. Oceliarne Azovstaľ sú posledným miestom organizovaného ukrajinského odporu v Mariupole proti presile ruských inváznych síl.

Podľa agentúry AFP sa v podzemných bunkroch pod oceliarňami, takmer úplne zničenými v dôsledku ruských útokov, stále ukrývajú stovky ukrajinských vojakov a civilistov, pričom mnohí z nich potrebujú lekársku pomoc.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane upozornil, že zabitie obrancov Azovstaľu bude mať za následok úplný koniec mierových rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou, pripomína AFP.

21:00 Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Švédska, tvrdí Štokholm

Ruské prieskumné lietadlo narušilo vzdušný priestor Švédska, uviedlo v sobotu švédske ministerstvo obrany. TASR túto informáciu prevzala od agentúry AFP. „Ruské vrtuľové lietadlo (Antonov) An-30 narušilo v piatok večer švédsky vzdušný priestor,“ uviedlo vo vyhlásení švédske ministerstvo obrany s tým, že jeho tímy toto narušenie sledovali a odfotili.

Parlament tohto škandinávskeho štátu v súčasnosti na pozadí ruského vojenského ťaženia na Ukrajine prehodnocuje švédsku bezpečnostnú politiku, pričom by podľa očakávaní mal poskytnúť k tejto veci správu v polovici mája. Švédsko a Fínsko sú v úzkom kontakte v súvislosti s rozhodnutím o tom, či vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) po ruskej invázii na Ukrajinu, uviedli v piatok ministri zahraničných vecí oboch týchto severských štátov.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg avizoval vo štvrtok, že prípadná žiadosť Fínska a Švédska o členstvo v Aliancii bude „srdečne vítaná“. Rusko však upozornilo, že ak sa tieto severské štáty rozhodnú vstúpiť do Severoatlantickej aliancie, rozmiestni hypersonické a jadrové zbrane na území svojej pobaltskej exklávy Kaliningrad.

20:00 Lavrov tvrdí, že zrušenie sankcií je kľúčovou súčasťou rokovaní. Kyjev to poprel

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v sobotu pre čínsku tlačovú agentúru Sinchua uviedol, že zrušenie sankcií voči Moskve je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní s Ukrajinou. Jeho tvrdenia však poprel poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

„Ruská a ukrajinská delegácia v súčasnosti na každodennej báze rokujú prostredníctvom videokonferencie o návrhu možnej dohody,“ povedal Lavrov. Súčasťou týchto rokovaní sú podľa jeho slov okrem iného otázky „denacifikácie, uznania nových geopolitických skutočností, zrušenie sankcií, postavenie ruského jazyka,“ poznamenal šéf ruskej diplomacie bez ďalších podrobností.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, ktorý je jedným z hlavných členov ukrajinskej delegácie na mierových rokovaniach, Lavrovove tvrdenie ohľadom sankcií odmietol. Konštatoval tiež, že Lavrov sa nezúčastnil na žiadnom z doterajších kôl vzájomných rokovaní.

„Záležitosť globálnych medzinárodných sankcií voči Ruskej federácii vôbec nie je predmetom diskusií“ na rusko-ukrajinských mierových rokovaniach, uviedol Podoľak vo vyjadrení, ktoré zverejnil prezidentský úrad.

„Aké rozhodnutie sa má prijať ohľadom sankcií (voči Rusku) a kedy sa tak má stať, záleží od všetkých našich partnerov spoločne s Ukrajinou,“ povedal Podoľak. (TASR)

Rusko
zdroj: TASR/AP/Yuri Kochetkov

19:00 Letisko v Odese zasiahol raketový útok

V ukrajinskej Odese boli v sobotu popoludní počuť tri hlasné explózie vychádzajúce z juhozápadnej časti mesta. Vedúci tlačového strediska južných obranných síl následne zverejnil na sociálnych sieťach informáciu, že raketový útok poškodil dráhu odeského letiska. Ďalšie použitie je podľa neho nemožné. Informuje o tom spravodajský portál BBC. (SITA)

18:30 Počas výmeny zajatcov bolo oslobodených 14 Ukrajincov vrátane tehotnej vojačky

Štrnásť Ukrajincov vrátane tehotnej vojačky bolo oslobodených počas najnovšej výmeny osôb zajatých ruskými silami. Oznámila to v sobotu ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, ktorá však počet prepustených Rusov neuviedla. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

„Dnes sme uskutočnili ďalšiu výmenu zajatcov. Domov sa vracia 14 našich (ľudí) – sedem vojakov a sedem civilistov. Jedna z vojačiek je v piatom mesiaci tehotenstva,“ uviedla Vereščuková na online platforme Telegram.

Vereščuková v piatkovom rozhovore pre spravodajskú stanicu BBC obvinila ruské jednotky z deportácií veľkého počtu civilistov do Ruska. Moskva týchto ľudí podľa jej slov využíva ako „rukojemníkov“.

„Vieme, že tam je viac ako 1000 rukojemníkov vrátane takmer 500 žien,“ uviedla s tým, že ich zadržiavajú vo väzniciach a zariadeniach predbežného zadržania.

Vereščuková tiež upozornila na ťažkosti čo sa týka zaistenia oslobodenia žien počas výmen zajatcov. „Odmietame teraz realizovať výmeny, kde na zozname nie sú ženy. Takto sa snažíme zachrániť naše ženy a civilistov,“ uviedla.

Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu (24. februára) sa medzi Moskvou a Kyjevom uskutočnilo viacero výmen väzňov. Ukrajina vo štvrtok oznámila, že získala späť 33 vojakov a 12 civilistov. Minulý týždeň bolo oslobodených 19 Ukrajincov, niekoľko dní predtým sa udiala výmena zahrňujúca 76 ľudí, uvádza Kyjev. (TASR)

18:00 Macron sľúbil silnú podporu Ukrajine

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sľúbil, že bude naďalej podporovať Ukrajinu. Ako informuje Elyzejský palác, Macron sa v sobotu zhováral s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Povedal mu pritom, že počas jeho druhého mandátu chce v koordinácii so spojencami „aktívne pracovať na obnovení suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny“. Počas hodinového rozhovoru francúzska hlava štátu tiež ubezpečila svojho ukrajinského kolegu, že na Ukrajinu bude naďalej prúdiť vojenský materiál aj humanitárna pomoc.

Francúzsko dosiaľ poslalo na Ukrajinu 615 ton vybavenia a pomoci vrátane generátorov pre nemocnice, sanitiek a potravín. Francúzsko sa však ostýchalo, čo sa týka jeho príspevku v oblasti obranných zbraní. Macron ale nedávno medzi „následným vybavením“ spomenul protitankové strely Milan a dodávku samohybných húfnic Caesar.

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu vo februári viedol Macron viacero rozhovorov s prezidentmi oboch krajín. (SITA)

17:10 Došlo k prestrelke ruských vojsk

V okupovanej Kiselivke (dedinská komunita Chornobayiv v Chersonskej oblasti) došlo k prestrelke medzi ruskou armádou čečenskej a burjatskej národnosti. Nočného incidentu sa zúčastnilo viac ako 50 účastníkov. To, koľko ľudí umrelo a utrpelo zranenia, ne je doposiaľ jasné.

Príčinou konfliktu má byť neochota Burjatov viesť útočné nepriateľské akcie a „nerovnosť“ podmienok s Čečencami. Čečenci majú slúžiť len ako „zátarasové oddiely“. Ich úlohou je povzbudiť okupačné vojská k aktívnej činnosti, informuje The Odesa Journal.

17:00 Na rokovaniach o evakuácii ľudí z oceliarne Azovstaľ sa zúčastňujú Červený kríž aj OSN

Misia Organizácie Spojených národov (OSN) a Červený kríž rokujú o zabezpečení evakuácie stoviek ľudí z oceliarne Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupoľ. V sobotu to v ukrajinskej televízii povedal tamojší starosta Vadim Bojčenko s tým, že očakávajú odpoveď.

Zároveň vyzval „všetkých medzinárodných partnerov, aby sa zjednotili za jedným cieľom – zachrániť životy miestnych obyvateľov, zachrániť pevnosť a tých miestnych obyvateľov, ktorí sa teraz ukrývajú v protileteckých krytoch Azovstaľu“. Informuje o tom televízia CNN.

Úrad ukrajinského prezidenta v piatok uviedol, že majú plán na evakuáciu oceliarne. Ukrajinskí predstavitelia však neskôr povedali, že Rusi zablokovali prístup k závodu. (SITA)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

16:30 Dva evakuačné autobusy na východe Ukrajiny sú údajne nezvestné

Dva autobusy vyslané v piatok do ukrajinského mesta Popasna ležiaceho v Luhanskej oblasti, ktoré mali zaistiť evakuáciu civilistov, sú údajne nezvestné. S odvolaním sa na zdroj z armády o tom informovala v sobotu spravodajská stanica BBC.

Šéf miestnej vojensko-civilnej správy Mykola Chanatov uviedol, že jedno z vozidiel zasiahla v meste Popasna streľba ruských síl. Komunikácia s miestnym učiteľom, ktorý bol vodičom druhého autobusu, je údajne prerušená od piatka. Ani jedno z vozidiel sa pritom nevrátilo do mesta Bachmut v Doneckej oblasti, odkiaľ vyrazilo.

Celkovo vyslali dobrovoľníci do mesta Popasna, ktoré čelí ťažkému ostreľovaniu ruskými silami, tri autobusy. Už predtým bolo v piatok do bezpečia evakuovaných 31 civilistov.
Moskva spustila nedávno druhú fázu ofenzívy na Ukrajine, ktorej cieľom nie je dobyť severnú časť krajiny vrátane hlavného mesta Kyjev, ale mestá a dediny na východe a juhu. (TASR)

15:45 Ruské jednotky v ukrajinskom meste Melitopol unášajú ľudí, tvrdí primátor

Primátor juhoukrajinského mesta Melitopol Ivan Fedorov v sobotu potvrdil, že na evakuáciu z mesta čaká asi 6 000 ľudí. Dodal, že svoje domovy opustila asi polovica z vyše 150 000 obyvateľov mesta, zvyšných menej ako 80 000 sa ich rozhodlo zostať.
V rozhovore pre britskú televíziu Sky News Fedorov poukázal aj na množiace sa prípady únosov ľudí ruskými vojakmi.

Spresnil, že k nim dochádza na kontrolných stanovištiach ruskej armády i priamo na uliciach mesta. Podľa jeho slov je pohyb po meste a regióne teraz nebezpečný. Dodal: „Za posledné dva mesiace uniesli viac ako 200 občanov.“ Podľa jeho slov sú obeťou únosov najmä bojaschopní muži. Fedorov informoval, že pred dvoma týždňami takýmto mužom ponúkali vstup do ruskej armády, ale teraz ich unášajú a odvážajú neznámym smerom.

Takíto ľudia sú potom držaní v neľudských podmienkach v pivniciach, dodal primátor. Fedorov si myslí, že ruská armáda ich chce potom použiť buď v rámci výmeny zajatcov, alebo ich nasadí do prvej línie v rámci svojich operácií počas vojny s Ukrajinou. Samotného Fedorova v marci zadržala skupina ozbrojených mužov a prakticky okamžite sa v meste objavili dohady, že ho uniesli.
Prokuratúra separatistickej Luhanskej ľudovej republiky podporovanej Ruskom Fedorova následne obvinila z teroristických trestných činov.

Na slobodu sa dostal po piatich dňoch – Ukrajina ho vymenila za deviatich ruských brancov.
Fedorov sa nedávno spolu s ďalšími volenými zástupcami vo Vatikáne ako hosť zúčastnil na veľkonočnej vigílii. Ukrajinská delegácia predtým rokovala so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom.

15:32 Viaceré autority sa obávajú, že Putin vyhlási Ukrajine na úplnú vojnu

Portál The Independent informuje, že sa viaceré autority obávajú Putinovho počínania na 9. mája.

Najvyšší armádni predstavitelia v snahe „odplatiť“ za zlyhania Moskvy v Kyjeve údajne prosia ruského prezidenta, aby počas každoročného sprievodu ku Dňu víťazstva 9. mája oznámil zmenu

15:00 Ukrajinská polícia: Pri Buči sa našli telá troch ľudí so spútanými rukami

Telá troch osôb so spútanými rukami sa našli v piatok neďaleko ukrajinského mesta Buča v Kyjevskej oblasti. Oznámila to v sobotu ukrajinská polícia, na ktorú sa odvoláva agentúra AFP. „(Dňa) 29. apríla sa v okrese Buča našla jama s telami troch mužov,“ uviedla polícia vo vyhlásení. „Obete mali zviazané ruky, na očiach mali kusy látky a niektorí mali zapchaté ústa. Na telách sú stopy po mučení, ako aj strelné zranenia rôznych častí tela,“ dodala polícia.

„Obete mučili dlhý čas, na ich končatinách sa našli strelné zranenia. Nakoniec bol každý z mužov postrelený do ucha,“ povedal šéf regionálnej polície Andrij Nebytov. AFP pripomína, že mesto Buča, kde sa po stiahnutí ruských jednotiek našli začiatkom apríla stovky mŕtvych tiel v civilnom oblečení, sa stalo symbolom pre obvinenia ruských síl z páchania vojnových zločinov.

Starosta Buče Anatolij Fedorčuk minulý týždeň oznámil, že v tomto meste sa doposiaľ našlo 412 mŕtvych tiel, pričom mnoho z nich bolo exhumovaných z jedného masového hrobu. Polícia v Kyjevskej oblasti v sobotu uviedla, že v tamojších mestách a dedinách sa našlo už 1202 tiel zabitých civilistov.

OSN minulý týždeň ohlásila, že príslušníkom jej misie, ktorí navštívili Buču 9. apríla, sa podarilo zdokumentovať 50 prípadov protizákonného zabitia civilistov, ktorí sa podľa nej mohli stať obeťami hromadných popráv a ďalších vojnových zločinov.

14:30 Podľa Macrona Francúzsko zintenzívni vojenskú a humanitárnu pomoc Ukrajine

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu avizoval, že Francúzsko zintenzívni poskytovanie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine. Informovala o tom francúzska televízia TF1.

V sobotňajšom telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským Macron povedal, že počas svojho druhého funkčného obdobia chce aktívne pracovať „na obnovení bezpečnosti a územnej celistvosti Ukrajiny“.
Zelenského ubezpečil, že Francúzsko je naďalej „k dispozícii“, aby „prispelo k dohode o poskytnutí bezpečnostných záruk Ukrajine“.

Elyzejský palác po telefonáte informoval, že Zelenskyj sa Francúzsku poďakoval za dodávky vojenského vybavenia, ktoré podľa jeho slov pomáha ukrajinským silám klásť odpor ruským jednotkám. Macron avizoval, že táto podpora, ako aj humanitárna pomoc poskytovaná Francúzskom sa bude posilňovať.

TF1 s odvolaním sa na kanceláriu francúzskeho prezidenta uviedla, že humanitárna pomoc Francúzska pre Ukrajinu má podobu „615 ton vybavenia vrátane zdravotníckeho zariadenia, generátorov pre nemocnice, potravinovej pomoci, pomoci na ubytovanie a sanitiek“

14:04 Manželky obrancov Mariupola vyzvali na evakuáciu vojakov, nielen civilistov

Manželky dvoch z ukrajinských vojakov, ktorí bránia obliehaný komplex oceliarní Azovstaľ v meste Mariupol, apelovali na to, aby súčasťou akejkoľvek evakuácie civilistov bola aj evakuácia vojakov. Obávajú sa totiž, že ak vojaci zostanú v zničenom areáli oceliarní, zajmú ich ruské sily, ktoré ich môžu vystaviť mučeniu alebo ich dokonca zabiť.

TASR prevzala správu z agentúry AP.
„Na životoch vojakov tiež záleží. Nemôžeme hovoriť len o civilistoch,“ povedala v rozhovore pre AP v Ríme 29-ročná Julija Fedusiuková, manželka Arsenija Fedusiuka, ktorý je členom pluku Azov. „Dúfame, že dokážeme zachrániť aj vojakov, nielen mŕtvych, nielen zranených, ale ich všetkých,“ dodala.

Kateryna Prokopenková (27), ktorej manžel Denys Prokopenko je veliteľom pluku Azov, vyzvala na uskutočnenie vojenskej operácie podobnej tej, ktorá počas druhej svetovej vojny pri francúzskom meste Dunkerque umožnila evakuáciu britských a spojeneckých vojsk obkľúčených nemeckých silami. Môžeme spraviť takúto operáciu, ktorá „zachráni našich vojakov, našich civilistov, naše deti“, uviedla Prokopenková. „Musíme to spraviť práve teraz, pretože každú hodinu, každú sekundu zomierajú ľudia,“ zdôraznila.

13:06 Rusko hlási zničenie stoviek ukrajinských vojenských objektov

Ruská armáda informovala, že pri raketových a delostreleckých útokoch, ktoré podnikla v noci na sobotu, zasiahla na území Ukrajiny stovky vojenských objektov. Kyjev sa k týmto tvrdeniam, ktoré britská spravodajská televízia Sky News nedokázala overiť z nezávislých zdrojov, nevyjadril.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruské delostrelecké jednotky počas noci na Ukrajine zasiahli 389 cieľov. Podľa Moskvy prišlo o život 120 ukrajinských vojakov. Sky News citovala Moskvu, že medzi zasiahnutými cieľmi na Ukrajine je údajne aj 35 kontrolných postov, 15 skladov zbraní a munície a niekoľko miest koncentrácie ukrajinských vojakov.

Moskva tiež tvrdí, že ruské letectvo v noci na sobotu na východe Ukrajiny zničilo štyri muničné sklady, jeden sklad paliva a 18 bezpilotných lietadiel, informovala agentúra DPA. Hovorca ukrajinského rezortu obrany Igor Konašenkov na sobotňajšom brífingu sumarizoval, že doteraz bolo zničených viac ako 2 600 ukrajinských tankov a obrnených vozidiel, približne 650 bezpilotných lietadiel, ako aj 142 lietadiel a 112 vrtuľníkov.

DPA poznamenala, že v čase vojny nie je možné overiť túto bilanciu z nezávislých zdrojov. Medzičasom Moskva informovala, že v sobotu zabránila ukrajinskému lietadlu vstúpiť do vzdušného priestoru Brianskej oblasti ležiacej neďaleko rusko-ukrajinskej hranice.

Gubernátor Brianskej oblasti Alexandr Bogomaz uviedol, že pri ostreľovaní boli zasiahnuté časti ropného terminálu a priľahlé územie. Bogomaz dodal, že k obetiam na životoch nedošlo.

11:58 Zelenskyj sa prihovorí slovenským poslancom

Správy RTVS informovali o tom, že sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostredníctvom videokonferencie prihovorí poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Mal by tak spraviť už počas aktuálnej 65. schôdze. RTVS uvádza, že správu v sobotu potvrdila hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová, pričom majú aktuálne dolaďovať technické riešenia prenosu a čas.

11:30 Jadrové strely vedia zničiť európske metropoly do 200 sekúnd, tvrdí Rusko

Predseda nacionalistickej strany Rodina Aleksey Zhuravlyov sa vo štvrtkovej relácii zamyslel nad tým, čo by sa stalo, keby Rusko odpálilo jadrové zbrane proti Spojenému kráľovstvu, pričom povedal: „Jedna raketa Sarmat a Britské ostrovy už nebudú.“ Trval na tom, že to „hovorí vážne“, zatiaľ čo iný hostiteľ dodal, že Spojené kráľovstvo má tiež jadrové zbrane a že „v tejto vojne nikto neprežije“.

Producenti šou potom ukázali ilustračnú mapu, ktorá naznačovala, že rakety by mohli byť odpálené z Kaliningradu. Z mapy tiež vychádzalo, že do Berlína by doleteli za 106 sekúnd, do Paríža za 200 sekúnd a do Londýna za 202 sekúnd.

11:00 Svet je pripravený pomôcť zachrániť ľudí v Mariupole

Ukrajinská Pravda informuje, že poradca šéfa prezidentskej kancelárie Mykhailo Podolyak uviedol, že je svet pripravený pomôcť zachrániť ľudí v Mariupole pred ruským bombardovaním.

Prezident, vedúci prezidentskej kancelárie sa neustále obracajú na svetových lídrov, aby nám pomohli presvedčiť ruskú stranu o potrebe humanitárneho koridoru z Mariupolu. Niektorí politickí lídri sa obracajú na Putina prostredníctvom svojich osobných kanálov a tvrdia, že by sa tak malo stať z humanitárnych dôvodov. Ale, žiaľ, z ruskej strany neprišla žiadna reakcia.“

Podoljak ďalej zdôraznil, že Rusi preukazujú absolútnu neochotu rozprávať sa a robiť aspoň nejaké ústupky z pohľadu humanistickej zložky. Je tiež presvedčený, že zničenie Mariupolu a Azova je pre nich akousi symbolikou. (pravda.com)

10:00 Z Ukrajiny podľa Lavrova evakuovali už milión ľudí

Rusko od začiatku vojny na Ukrajine odtiaľ evakuovalo viac ako milión ľudí. Pre čínsku tlačovú agentúru Sin-chua to povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov s tým, že tento počet zahŕňa aj viac ako 300 čínskych civilistov.

Dôkazy na podporu jeho tvrdení však neposkytol. Agentúra AP pripomína, že vyjadrenia šéfa ruskej diplomacie prišli v čase, keď Ukrajina obviňuje Moskvu z nútených deportácií Ukrajincov.

Lavrov v sobotňajšom rozhovore uviedol, že rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou pokračujú „takmer každý deň“, ale pokrok nie je jednoduchý. Čiastočne obvinil „bojovnú rétoriku a poburujúce akcie západných podporovateľov kyjivského režimu“ z narušenia rozhovorov.

V noci pritom ruská televízia mala hostí, ktorí navrhli, aby Rusko v konflikte použilo jadrové zbrane, uvádza AP. (SITA)

9:30 Rusko zliepa a presúva demoralizované a oslabené zbytky jednotiek

Podľa britského ministerstva obrany bolo Rusko nútené spojiť časti vysilených jednotiek. Vojaci tiež nedostali dostatočný čas na doplnenie síl pri presune z Kyjeva, informuje na Twitteri. Rusko nie je schopné využívať svoju skutočnú silu, dodáva.

„Rusko dúfa, že geografickým sústredením bojovej sily, skrátením zásobovacích trás a zjednodušením velenia napraví problémy, ktoré predtým obmedzovali jeho inváziu,“ píše rezort obrany.

8:10 Zahraničné zbrane sú pre Rusko jasný cieľ

Akákoľvek dodávka zahraničných zbraní na Ukrajinu je pre Rusko „legitímnym cieľom“, povedal jeho minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre televíznu stanicu Al Arabiya, upozorňuje The Guardian. „Pretože tieto zbrane majú byť odovzdané režimu, ktorý vedie vojnu proti vlastnému obyvateľstvu, proti civilistom na východe krajiny,“ upresnil dôvody Lavrov.

8:00 Odvaha a schopnosti Ukrajiny sa zapíšu do vojenskej histórie, vyhlásil šéf Pentagónu

Odvaha ukrajinských vojakov a schopnosti tamojšej armády sa zapíšu do dejín vojenskej histórie. V piatok to na sociálnej sieti Twitter uviedol americký minister obrany Lloyd Austin.

Ukrajinské nemocnice boli bombardované. Občania (Ukrajiny) boli popravení. Ich deti sú traumatizované. A napriek tomu všetkému (Ukrajinci) odviedli skvelú prácu pri obrane svojej suverenity. Odvaha a schopnosti Ukrajiny sa zapíšu do vojenskej histórie,“ napísal šéf Pentagónu.

Austin ešte v utorok pred rokovaním s predstaviteľmi 40 krajín na americkej základni Ramstein v Nemecku vyhlásil, že Spojené štáty veria, že Ukrajina je schopná poraziť Rusko. Šéf silového rezortu dodal, že odpor krajiny voči ruskej armáde je inšpiráciou pre celý slobodný svet. (TASR)

Súhrn spravodajských udalostí

  • Rusko sa nedomnieva, že by bolo vo vojne so Severoatlantickou alianciou (NATO), pretože takýto vývoj by zvýšil riziko jadrového konfliktu. NATO sa však domnieva, že je vo vojne s Ruskom. Uviedol to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Zdá sa, že NATO sa domnieva, že je vo vojne proti Rusku. Lídri NATO a Európskej únie bez okolkov a verejne vyhlasujú, že (ruský prezident Vladimir) Putin musí zlyhať, že Rusko musí byť porazené. Keď použijete takúto terminológiu, verím, že si myslíte, že ste vo vojne,“ povedal Lavrov.
  • Proruská zločinecká kybernetická skupina zaútočila na rumunské vládne webové stránky v súvislosti s podporou Ukrajiny zo strany tohto balkánskeho štátu. Séria kybernetických útokov bola zameraná na „verejné inštitúcie a súkromné subjekty“, uviedla vo svojom vyhlásení rumunská Národná agentúra pre kybernetickú bezpečnosť. Takzvané útoky „Distributed DoS“, pri ktorých sa na webové stránky posiela viacero požiadaviek s cieľom preťažiť ich servery, vyradili na niekoľko minút z prevádzky viacero webových stránok vrátane internetových platforiem ministerstva obrany, pohraničnej polície a železníc.
Zdroje: TASR, SITA, The Guardian, The Independent, The Odesa Journal, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá