Z Čiernej diery urobil Tatranského tigra. Železničiara na bicykli Mikuláša Dzurindu zničili kauzy

  • Dvojnásobný premiér, ktorý Slovensko dotiahol do Európskej únie
  • Z prezývky „čierna diera Európy“ sa postupne stal „Tatranský tiger“
  • Kauzy ako vláčiky, skupinka, Branisko či Gorila poznačili Mikuláša Dzurindu natoľko, že voliči mu v posledných voľbách prejavili primalú dôveru
Mikuláš Dzurinda
TASR/Milan Kapusta, Pavel Neubauer
  • Dvojnásobný premiér, ktorý Slovensko dotiahol do Európskej únie
  • Z prezývky „čierna diera Európy“ sa postupne stal „Tatranský tiger“
  • Kauzy ako vláčiky, skupinka, Branisko či Gorila poznačili Mikuláša Dzurindu natoľko, že voliči mu v posledných voľbách prejavili primalú dôveru

Bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda pochádza z dediny neďaleko Slovenského raja – Spišského Štvrtku. V mladosti sa jeho smerovanie politickou dráhou neubralo, keďže mu učarovali stroje a vlaky. Tie sa v budúcnosti tiež stali jednou z jeho najväčších káuz.

Už v štrnástich mal podbíjať železničné podvaly, čo potvrdil pre denník SME jeho spolužiak zo strednej školy Jaroslav Lehotský. „Bolo to počas prázdnin a privyrábali sme si na trati medzi Vydrníkom a Popradom“, vysvetlil.

Politický živočích

Počas štúdia na Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline, dnes Žilinská univerzita, praxoval ako výpravca na železničnej stanici v Kežmarku. Na vysokej škole pokračoval aj po získaní titulu inžinier. V roku 1988 ukončil štúdium s titulom kandidáta vied, neskôr sa vypracoval až na riaditeľa informačných technológií na oblastnom riaditeľstve Československých štátnych dráh.

zdroj: TASR/Štefan Puškár

Po revolúcii sa Dzurinda postupne dostal do politiky. Na začiatku deväťdesiatych rokov bol námestníkom ministra dopravy a spojov SR pre ekonomiku. V roku 1994 sa tiež na niekoľko mesiacov stal  ministrom dopravy, spojov a verejných prác SR počas vlády Jozefa Moravčíka. Popri tom Dzurinda spoluzakladal Kresťanskodemokratické hnutie a tiež klub a zväz dopravy.

„Prvý dojem bol výborný. Po ťažkej volebnej porážke v roku 1992 pôsobil ako výrazná mladá posila KDH. Mal iskru, bol bystrý a vedel to s ľuďmi. A bol politický živočích,“ spomína pre portál Aktuality jeho bývalý stranícky kolega Vladimír Palko.

Svoje politické ambície vtedy smeroval až na post predsedu KDH, kedy sa postavil proti Jánovi Čarnogurskému. Avšak neúspešne. Na pár rokov sa tak stal podpredsedom strany pre ekonomiku.

Čierna diera Európy

V roku 1994 sa k moci dostal Mečiar a krajina sa ocitla v stave, kedy bolo vážne ohrozené jej budúce smerovanie. Väčšinové vládnutie, ktoré spochybňovalo hlas opozície aj menšín, medzinárodná izolácia a protestné nóty zo zahraničia čoraz viac menili krajinu z demokracie na diktatúru. Únos Michala Kováča mladšieho tajnou službou do rakúskeho Hainburgu, či vražda korunného svedka celej kauzy Róberta Remiáša, sa stali témami, ktoré trýznili slovenskú spoločnosť.

Dnes uplynulo 25 rokov od vraždy Róberta Remiáša. Mohla byť najdrahšou v slovenskej histórii

 

Ku koncu štvorročného vládnutia tiež začali vznikať obavy, že Mečiar slobodné voľby ani nepripustí a výsledok bude sfalšovaný. Zmena volebného zákona, ktorá zakazovala kandidovať koalíciám, tento názor vo viacerých iba umocnila.

zdroj: TASR/Rudolf Bihary

Ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albright dokonca Slovensko nazvala Čiernou dierou Európy. Na samit NATO v Madride v roku 1997, nás na rozdiel od našich susedov ani len pozvali. O členstve v Európskej únii tak Slováci vtedy mohli iba snívať. Začal sa boj o budúce smerovanie štátu. Ak sme chceli získať to prozápadné, musela prísť zmena. Jednou z jej tvárí sa stal práve Mikuláš Dzurinda.

V opozícii sa začala živiť myšlienka na založenie volebnej koalície. Tá vznikla v roku 1998 pod názvom Slovenská demokratická koalícia a tvorilo ju 5 strán, a to KDH, Demokratická únia, Demokratická strana, sociálni demokrati a zelení.

zdroj: Facebook/Somzazmenu

Mečiar si chcel však výhru poistiť, a tak koalíciu rozpustil spomínaným zákonom. Po novom mala každá  strana koalície získať päť percent hlasov, čiže SDK by potrebovalo až 25%, aby sa dostala do parlamentu.  

Opozícia sa tak musela zjednotiť ešte dôkladnejšie. Namiesto koalície vytvorili stranu s jednotnou volebnou kandidátkou. Jej tvárou sa stal Mikuláš Dzurinda.

Vajíčka, kamene, aj chlapi so sekerami

Kampaň si budúci premiér zvolil trochu netradičnú. Dnes sa už stala legendárnou jeho predvolebná cyklotúra SDK okolo Slovenska. Spolu s členmi mládežníckych straníckych zoskupení nasadol na bicykel v júli v Čadci. Za dva mesiace prešli 9 000 kilometrov a absolvovali takmer 200 predvolebných mítingov.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: SME, Aktuality.sk, SITA, Dennik N, Pravda, TASR, Korzár, Zastavme korupciu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá