Z detského tábora sa vykľul brloh predátorov. Bývalý vedúci smeruje pred súd, hrozí mu až 10 rokov za mrežami

  • Kauza ChaChaland má dohru, z nevinného tábora sa vykľul „domov“ sexuálneho zneužívania
  • Bývala účastníčka Katarína Danová pred dvoma rokmi verejne priznala čo sa tam dialo
  • Po dvoch rokoch vyšetrovania má prokurátorka dostatok dôkazov a kauza smeruje pred súd
  • Bývalému markizáckemu režisérovi Paulínymu hrozí dva až desať rokov za bránami väznice
katarína danová
Facebook/Katarína Danová, Unsplash/Cristian Newman
  • Kauza ChaChaland má dohru, z nevinného tábora sa vykľul „domov“ sexuálneho zneužívania
  • Bývala účastníčka Katarína Danová pred dvoma rokmi verejne priznala čo sa tam dialo
  • Po dvoch rokoch vyšetrovania má prokurátorka dostatok dôkazov a kauza smeruje pred súd
  • Bývalému markizáckemu režisérovi Paulínymu hrozí dva až desať rokov za bránami väznice

Navonok to vyzeralo ako nevinný detský tábor, zdanie však neraz klame. Z ChaChalandu deti odchádzali nie s poriadnou dávkou zážitkov, ale s traumou. Príbeh o tom, čo sa v tábore dialo zverejnila jeho bývala účastníčka Katarína Danová pred dvoma rokmi. Ako však uvádza SME, prípad konečne smeruje na súd.

V texte Kataríne píše o tom, ako ju v 13-rokoch cielene manipuloval a sexuálne zneužíval vedúci tábora. Jeho meno však nezverejnila. Média, ale na seba nenechali dlho čakať a veľmi rýchlo vypátrali, že ide o Romana Paulínyho, ktorý ChaChaland založil v roku 1990. Paulíny roky pôsobil pôsobil v televízii Markíza ako režisér a neskôr aj ako manažér v RTVS.

Priznala sa až po rokoch

Daniela uvádza, že ich „vzťah“ začal tak, že jej Paulíny pomohol dostať sa do táborovej súťaže miss. Tak ju vozil autom a neskôr ju dokonca nahovoril na bozkávanie a obchytkávanie pohlavných orgánov.

„Prečo si sa neozvala skôr?“, rada odpoviem – skôr som to nedokázala. Keď sa to dialo, bola som dieťa a vedelo o tom množstvo dospelých ľudí, ktorí neurobili nič. Keď som si v dospelosti uvedomila, čo sa mi stalo, trvalo mi roky vôbec si to priznať a ďalšie roky sa s tým vysporiadať natoľko, aby som sa necítila spoluzodpovedná, aby som necítila hanbu a nebála sa zastať samej seba.

Obete sexuálneho zneužívania nikomu svoj príbeh nedlžia a nie sú povinné sa oň deliť so svetom. Niekto sa rozhodne otvoriť, niekto sa s tým vyrovná v súkromí. Ja som sa rozhodla o svojej skúsenosti povedať svetu, pretože nechcem do konca života žiť pod ťarchou tajomstva.“ píše bývala účastníčka tábora po rokoch v texte.

Okoliu sa podľa Danovej zdalo, že je vo vzťahu so 40-ročným mužom dobrovoľne. „Ja som to aj tak prezentovala, že som šťastne zamilovaná. Mala som však trinásť rokov. Trinásťročné dievča sa nemôže dobrovoľne rozhodnúť v takýchto veciach,“ povedala Danová pre Sme pred dvoma rokmi.

Desivý príbeh sexuálneho znásilnenia sa v roku 2019 dostal na Generálnu prokuratúru. „Po oboznámení sa s obsahom článku v denníku SME, týkajúcom sa sexuálneho zneužívania maloletých dievčat v detskom tábore ChaChaLand, prokurátorka trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky uložila dnešným dňom, t. j. 25. 3. 2019, Krajskej prokuratúre Bratislava záväzný pokyn na bezodkladné zabezpečenie začatia trestného stíhania za trestný čin sexuálneho zneužívania,“ napísala Novému Času hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Dva roky neustáleho vyšetrovania, vypočúvania viacerých svedkov a vytvorení niekoľkých posudkov smerujú pred súd. Podľa informácii denník Sme sa vyšetrovanie sa skončilo v polovici apríla tohto roka a po posúdení jeho výsledkov prokurátorka podala obžalobu na Paulínyho.

„Prokurátorka sa rozhodla podať obžalobu, čo vnímam ako dôkaz toho, že vyšetrovací spis je naozaj silný. Do príslušného súdu, na ktorý obžaloba putovala, vkladám svoju nádej. Ak obžalobu prijmú, čaká nás pravdepodobne najdlhšia etapa celého procesu. Nezastavujeme, spravodlivosť zvíťazí,“ napísala Danová na svojom facebooku, ktorú bude súd po začatí pojednávania znova vypočúvať, takisto ako Paulínyho a ďalších svedkov, ktorí sa v prípade objavujú.

Denník Sme informuje, že doteraz videl viac ako 15 výpovedí svedkov, boli medzi nimi aj ľudia, ktorí boli okolo roku 2000 v tábore ako deti a na výsluchu tvrdili, že sa Paulíny vzťahmi s mladými dievčatami ani netajil.

„Zo záverov znaleckého posudku vyplýva, že výpoveď svedkyne a poškodenej Kataríny Danovej má znaky vierohodnej výpovede,“ píše sa v uznesení o obvinení Paulínyho, ktorému v prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na dva až desať rokov.

Zdroje: sme.sk, cas.sk, naskurnik.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech