Z dovolenky sa stal boj o prežitie. Mladej žene hrozí smrť, lebo krajina zakázala potraty

  • Žena bola v 16. týždni tehotenstva, keď začala na Malte krvácať
  • Lekári si myslia, že cestu lietadlom by nezvládla, z krajiny ju nechcú pustiť
porod
Unsplash/Irena Carpaccio, Devon Divine
  • Žena bola v 16. týždni tehotenstva, keď začala na Malte krvácať
  • Lekári si myslia, že cestu lietadlom by nezvládla, z krajiny ju nechcú pustiť

Malta je obľúbenou dovolenkovou destináciou mnohých ľudí z celého sveta, no to sa čoskoro zmení. Jedna z maltských nemocníc totiž turistke z Ameriky nepovolila potrat, ktorý by jej mohol zachrániť život. Potrat bol podľa The Guardian zamietnutý aj po tom, čo bolo známe, že dieťa má nulové šance na prežitie. Žena bola do nemocnice prijatá v 16. týždni tehotenstva so silným krvácaním. 

Silné krvácanie, ktoré žene narobilo problémy, môže spôsobiť vážnu infekciu. Ani to však nie je podľa lekárov z nemocnice Mater Dei v Mside dôvod na umelé prerušenie tehotenstva. Môže za to maltský zákon, ktorý zakazuje potraty v celej krajine. 

Žena bola na dovolenke aj so svojím manželom a dvojica sa v súčasnosti dožaduje prevozu z Malty do Spojeného kráľovstva. Podľa páru ide o jedinú možnosť. Dvojica však tvrdí, že zdravotnícky personál nespolupracoval pri ich pokusoch odísť. Podľa agentúry Reuters žena cestu lietadlom nezvládne. 

Prípad si hneď všimli aj aktivisti z Malty, ktorí upozornili na liečbu Savity Halappanavarovej, ktorá zomrela na sepsu v írskej nemocnici v roku 2012 po tom, čo lekári odmietli žiadosť o prerušenie jej tehotenstva. 

Dieťaťu musí prestať tĺcť srdce

Malta je v súčasnosti jedinou krajinou Európskej únie, ktorá zakazuje potraty za všetkých okolností. Jedinou možnosťou pre ženy, ktoré chcú na ostrovnom štáte prerušiť svoje tehotenstvo, sú nelegálne lieky, ktoré sa dajú kúpiť online. Ďalšou možnosťou je podanie žiadosti o prerušenie tehotenstva v inej krajine.

Žena začala silno krvácať v noci, na čo jej lekári predpísali liek na ochranu pred potratom. O pár dní neskôr bola žena prijatá do nemocnice s tým, že sa jej čiastočne oddelila placenta.

Ultrazvuk neskôr ukázal, že jej neostala žiadna plodová voda, v dôsledku čoho dieťa nemá šancu prežiť. Lekári páru tiež oznámili, že kvôli zákonu nemôžu urobiť nič, čo by prerušilo tehotenstvo, pokiaľ plodu tlčie srdce.

Pacientka bola následne prevezená do nemocnice Mater Dei. Tu jej bolo diagnostikované prasknutie membrány, zároveň sa ukázalo, že je pozitívna na koronavírus. Žena je momentálne v izolácii a berie antibiotiká na odvrátenie infekcie.

Maltské úrady boli oslovené viacerými médiami, no ani jednému sa nevyjadrili.

Zdroje: The Guardian, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá