Z Európy sa stáva „Escobarova veľmoc“. Europol hlási problém

  • Väčšina tejto drogy je dovážaná do Európy z Južnej Ameriky a neskôr putuje ďalej
  • Vo východnej a JV Ázii zhabali vlani miliardu tabliet metamfetamínu
Kokaín
Unsplash/Colin Davis
  • Väčšina tejto drogy je dovážaná do Európy z Južnej Ameriky a neskôr putuje ďalej
  • Vo východnej a JV Ázii zhabali vlani miliardu tabliet metamfetamínu

Európa sa podľa analýzy Europolu stáva centrom obchodu s kokaínom. Väčšina tejto drogy dovážaná do Európy z Južnej Ameriky putuje ďalej, uviedol hovorca európskeho policajného úradu Jan Op Gen Oorth pre agentúru DPA.

Rekordné množstvá zadržaných drog sú ukazovateľom nárastu pašovania. Podľa predbežných údajov bolo vlani zadržaných najmenej 240 ton kokaínu.

Len zlomok sa tu aj spotrebuje

Droga sa najviac prepravovala cez prístavy v Belgicku, Holandsku a Španielsku, vyplýva z analýzy Europolu so sídlom v Haagu. Pre porovnanie, v roku 2020 bolo zaistených približne 214 ton kokaínu.

Zločinecké gangy čoraz častejšie využívajú aj menšie prístavy, ako je Hamburg, kde vlani colný úrad zachytil rekordné množstvo kokaínu, celkovo 19,1 tony tejto drogy. Koľko kokaínu sa dostane do Európy, je ťažké povedať.

Predpokladáme, že len v Kolumbii sa ročne vyprodukuje 2 000 ton kokaínu,“ uviedol Op Gen Oorth s tým, že viac než 60 percent z tohto množstva sa posiela do Európy.

Podľa Europolu sa v Európskej únii spotrebuje len zlomok tejto drogy. Podľa najnovšej správy tohto policajného úradu a Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) sa väčšina kokaínu prepravuje z EÚ do východnej Európy, Ázie a Austrálie.

Kolumbia
zdroj: Unsplash/Mike Swigunski

Viac konkurencie je viac násilia

Podľa analýzy Europolu sa kontroly zvýšili. „Nie sú však dostatočné vzhľadom na obrovské dodávané množstvá,“ povedal hovorca. A ak aj vyšetrovatelia objavia balíčky kokaínu v zásielke banánov alebo ananásov, drogové kartely to považujú len za smolu.

Ako DPA píše, z lukratívneho biznisu chce profitovať čoraz viac skupín. Väčšia konkurencia však vedie aj k väčšiemu násiliu. Extrémnym násilím je známy aj medzinárodný gang obchodníkov s drogami okolo Ridouana Taghiho. Dielom tohto gangu bola údajne aj vlaňajšia vražda kriminálneho reportéra Petra R de Vriesa v Amsterdame.

Veľa drog a nízka cena

Počet tabliet metamfetamínu zadržaných vo východnej a juhovýchodnej Ázii vlani po prvý raz prekročil miliardu, uviedol v pondelok Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC). TASR správu prevzala od agentúr AP a AFP.

Podľa správy UNODC orgány činné v trestnom konaní zaistili takmer 172 ton metamfetamínu, čo je približne sedemkrát viac ako pred desiatimi rokmi.

Rastúca ponuka takisto spôsobila, že ceny tejto drogy v Thajsku a Malajzii klesli na historické minimá. „Rozsah a dosah obchodu s metamfetamínom a syntetickými drogami vo východnej a juhovýchodnej Ázii je ohromujúci,“ uviedol vo vyhlásení Jeremy Douglas z UNODC.

Povedal, že zločinecké gangy a ozbrojené skupiny využili politickú nestabilitu regiónu a pandémiu ochorenia COVID-19 na dramatické zvyšovanie svojich ziskov.

V dôsledku zvýšenej produkcie je droga lacnejšia a dostupnejšia, čo vytvára väčšie riziko pre ľudí a ich komunity, uvádza sa v správe. Oblasť známa ako Zlatý trojuholník – zóna na hraniciach medzi Thajskom, Laosom a Mjanmarskom – je už dlho neslávne známou nekontrolovaným predajom drog.

Hoci sa drogy vo veľkej miere konzumujú v juhovýchodnej Ázii, vyvážajú sa aj na Nový Zéland a do Austrálie, Hongkongu, na Kórejský polostrov i do Japonska a čoraz častejšie aj do oblastí južnej Ázie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá