Z gymnázia v Partizánskom k vlastnému biznisu v Londýne. 22-ročný Slovák excelentne vyplnil dieru na trhu

  • Peter Utekal je spoluzakladateľ a technologický riaditeľ (CTO) úspešného AI startupu AiApply
  • Už v mladom veku má za sebou fascinujúci príbeh plný zvratov a odvážnych rozhodnutí
tím AiApply
AiApply
  • Peter Utekal je spoluzakladateľ a technologický riaditeľ (CTO) úspešného AI startupu AiApply
  • Už v mladom veku má za sebou fascinujúci príbeh plný zvratov a odvážnych rozhodnutí

Peter Utekal svoje stredoškolské roky začal na gymnáziu v Partizánskom, no už po dvoch rokoch sa rozhodol pre radikálnu zmenu a presťahoval sa do anglického Southamptonu, kde dokončil britskú maturitu.

Na univerzite v Brightone však strávil len dve hodiny – po prvej prednáške sa rozhodol, že akademické prostredie nie je pre neho.

Namiesto toho sa pustil do praktického učenia a práce v strýkovej firme IronWifi. Táto skúsenosť mu poskytla cenné zručnosti v oblasti komunikácie so zákazníkmi a programovania, čo výrazne ovplyvnilo jeho budúcu kariéru.

Môžeš nám priblížiť, čo ťa motivovalo založiť AI startup a ako vznikol nápad na AiApply?

Začiatkom roku 2023 sa začínal AI boom urýchľovať a ja som deň a noc rozmýšľal nad nápadmi, keďže som bol presvedčený, že sme v ďalšej „.com“ ére. V tomto čase som prestal pracovať so strýkom a začal som spúšťať rôzne AI projekty, z ktorých zopár sa mi podarilo predať na acquire.com za menšiu sumu a jeden z nich (AiApply) začal v septembri rásť oveľa rýchlejšie ako všetky ostatné.

So spoločníkom Aidanom sme sa spoznali cez Twitter a prvých 9 mesiacov roboty na AiApply sme nezarobili skoro nič. September bol zlomový a vtedy sme všetko pustili a zamerali sa iba na AiApply. So samotným nápadom prišiel Aidan, keďže mal veľké skúsenosti v HR biznise.

Môžeš na modelovom príklade vysvetliť, aké služby poskytujete ľuďom?

Snažíme sa využiť jazykové modely, ako je napr. GPT od OpenAI, aby sme uľahčili robotu ľuďom hľadajúcim si zamestnanie. To zahŕňa tvorbu životopisov, motivačných listov, prípravu na pohovor a ďalšie nástroje, ktoré sú nadizajnovanie priamo pre „Job Seekera“. Je to softvér, za ktorý si ľudia platia premium buď mesačne, alebo ročne.

S akým kapitálom si rozbiehal biznis?

Nula eur. Samozrejme, museli sme mať nejaké úspory na to, aby sme 9 mesiacov robili na niečom, čo takmer nič nezarába. Tu mi ale veľmi pomohol menší odpredaj iných projektov a sem-tam nejaká freelance robota.

Do AiApply sme z vlastného vrecka nedali ani euro, všetko sme iba reinvestovali, keď začal produkt zarábať v septembri 2023. Vo februári 2024 sme potom dostali investíciu od londýnskeho fondu a rôznych anjelských investorov na zrýchlenie rastu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá