Z HIV sa vyliečila úplne sama. Lekári hovoria o zázraku a významnom kroku vpred vo výskume

  • Žena z Argentíny pravdepodobne sama prekonala HIV
  • Správa obletela celý svet
Ilustračný obrátok
Ilustračný obrázok, unsplash/Towfiqu barbhuiya, unsplash/ JESHOOTS.COM
  • Žena z Argentíny pravdepodobne sama prekonala HIV
  • Správa obletela celý svet

Zahraničné médiá informovali o žene z Argentíny, ktorá sa stala len druhou zdokumentovanou osobou, ktorej vlastný imunitný systém pravdepodobne sám vyliečil HIV.

Teší ma, že žijem

Keďže si pacientka žiada zostať v anonymite, lekári nazvali 30-ročnú matku „pacientkou Esperanza“. Spravili tak podľa mesta, v ktorom pacientka žije, pričom preklad tohto zahraničného slova znamená „nádej“.

Žene bolo HIV-1 prvýkrát diagnostikované v roku 2013, informuje Sciencealert. Po ôsmich rokoch nekonečných kontrol a celkovo 10 komerčných testoch vírusovej záťaže sa podľa odborníkov zdá, že nie sú prítomné žiadne známky aktívnej vírusovej infekcie v jej tele.

Nielen lekári, ale aj samotná pacientka považuje situáciu za skutočný zázrak. „Teší ma, že som zdravá. Mám zdravú rodinu. Nemusím sa už liečiť a žijem, akoby sa nič nestalo. Toto je priam privilégium,“ povedala pre NBC News pacientka.

Významný krok vpred

Lekár, ktorý sa venuje výskumu liečby HIV, uviedol, že aktuálny prípad je výzvou a je nutné skúmať, ako je možné dosiahnuť prípadné vyliečenie aj u ďalších pacientov. Zároveň podotkli, že prípad môže byť tým, ktorý pomôže preformulovať hranice štúdií HIV.

„Toto je významný skok vpred vo svete výskumu liečby HIV. Po diagnostikovaní nás všetkých jej výsledok prekvapili,“ povedal pre Thehackposts výskumníčka HIV Natalia Laufer z Universidad de Buenos Aires.

Izba
zdroj: unsplash/Bret Kavanaugh

Počet rýchlo stúpa

Podľa UVZSR patrí Slovenská republika v ostatných rokoch k členským štátom Európskej únie s najnižšou ročnou incidenciou HIV infekcie.

„Avšak v poslednom desaťročí pozorujeme u nás vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie a rýchlo stúpa aj počet ľudí žijúcich s HIV infekciou,“ uviedlo vo svojej správe UVZSR. K 31.6.2021 bolo na Slovensku zaznamenaných 1 099 občanov žijúcich s HIV infekciou.

Zdroje: Sciencealert, NBC news, Thehackposts, uvzsr.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie