Z Instagramu sa stala užitočná zbraň politikov. Kráľovná je Zuzana Čaputová, Kotleba a ani Fico sa nechytajú

 • Nemajú problém spraviť si zo seba srandu, pridať fotku z mladosti či s deťmi, iní sociálne siete využívajú ako informačné médium
 • Aj politikom začínajú počty sledovateľov narastať a preto si mnohí na riadení Instagramu dávajú záležať
 • Niektorí na to majú celé tímy, iným stačí pár minút voľna a príspevok si pridajú aj sami
premiér Igor Matovič
IG/Igor Matovič, Zuzana Čaputová
 • Nemajú problém spraviť si zo seba srandu, pridať fotku z mladosti či s deťmi, iní sociálne siete využívajú ako informačné médium
 • Aj politikom začínajú počty sledovateľov narastať a preto si mnohí na riadení Instagramu dávajú záležať
 • Niektorí na to majú celé tímy, iným stačí pár minút voľna a príspevok si pridajú aj sami

Na Slovensku sa nám rozmohol nový druh influencerov. Žiadne skryté reklamy či spolupráce u nich na profiloch však nečakaj. Reč je totiž o našich politikoch, ktorým počet skladovateľov závidí nejedna slovenská pseudo-celebrita.

Ako sme sa mohli presvedčiť na prípade premiéra Igora Matoviča, sociálne siete sú v dnešnej dobe silným hýbateľom. Ich správne manažovanie niektorým dokáže vyhrať voľby, iným riadne zavariť. Aj keď v prípade premiéra hovoríme skôr o Facebooku a jeho statusoch, netreba podceňovať ani silu Instagramu.

Pozreli sme sa na to, ako sa našim politikom na tejto sociálnej sieti darí a kto jej kraľuje.

zuzana_caputova 

 • Sledovateľov: 356 000
 • Príspevky: 714
 • Sleduje: 47 účtov (zahraniční politici a svetové organizácie)
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

 Jednoznačnou líderkou na Instagrame medzi politikmi je prezidentka Zuzana Čaputová. Na svojom profile má ako jediná z verejných činiteľov šesťciferné číslo sledovateľov.

Na prezentácii svojej osoby prostredníctvom Instagramu si dáva naozaj záležať. Vďaka jej príspevkom vždy vieme, na akom stretnutí sa prezidentka nachádza, koho pozvala do paláca alebo aký má názor na súčasné dianie.

Okrem toho sa nebráni z času na čas zverejniť aj príspevok zo svojho súkromia. Možno aj vďaka tomu patrí Zuzana Čaputová medzi najdôveryhodnejšiu političku na slovenskej scéne, ako ukazujú posledné prieskumy.  

igor_matovic_olano

 • Sledovateľov: 90 500
 • Príspevky: 220
 • Sleduje: 37 účtov (prevažne profily slovenských a zahraničných politikov, slovenské médiá a novinárov)
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Igor Matovič (@igor_matovic_olano)

Aj keď Instagram neumožňuje písať také siahodlhé príspevky ako Facebook, aj na tejto sociálnej sieti je pán premiér dosť aktívny. Až natoľko, že je druhým najviac sledovaným politikom.

Podobne ako u prezidentky, aj na tomto profile môžeme nájsť príspevky zo stretnutí so zahraničnými alebo domácimi politikmi. Omnoho častejšie tu však nájdeme aj fotografie zo súkromia. Medzi ne patria aj fotky Dunčíka (premiérov yorkshirský teriér) či už legendárne reďkovky.

Vyzerá to však tak, že pánovi premiérovi ani prezentácia na sociálnych sieťach veľmi nepomáha. Aj keď sa viacerí odborníci zhodnú na tom, že legendárne video z Cannes pred vilou Jána Počiatka mu pomohlo vyhrať voľby, dnes už také pozitívne vízie nemá. Podľa prieskumu Focusu pre televíziu Markíza mu totiž nedôveruje až 78 % občanov. Otázkou už iba ostáva, či vďaka alebo napriek sociálnym sieťam.

peter_pellegrini

 • Sledovateľov: 68 900
 • Príspevky: 859
 • Sleduje: 105
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Peter Pellegrini (@peter_pellegrini)

Bronzové miesto patrí bývalému premiérovi Petrovi Pellegrinimu. V minulosti boli jeho sledovatelia zvyknutí častejšie na príspevky z jeho súkromia, ako napríklad prácu v záhrade či pobyty v prírode. Od týždenníka Plus 7 dní si dokonca dávnejšie vyslúžil aj titul Kráľ internetu.

Dnes na jeho Instagrame skôr prevládajú fotky jeho tváre. Od vzniku strany Hlas sa totiž viac sústreďuje na politicky ladené príspevky ako na rúbanie dreva či kosenie.

Svojim fanúšikom prostredníctvom tejto sociálnej siete nezabúda pripomínať spustenú petíciu za vypísanie referenda o predčasných voľbách. V otázke dôveryhodnosti sa momentálne nachádza na druhom mieste, hneď za pani prezidentkou.

matus.vallo

 • Sledovateľov: 43 900
 • Príspevky: 994
 • Sleduje: 262
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Matúš Vallo (@matus.vallo)

Primátor hlavného mesta má na svojom Instagrame viac sledovateľov ako väčšina členov vlády.

Profil Matúša Valla by sa dal označiť za čisto profesionálnu prezentáciu jeho osoby. Občanov Bratislavy cez profil pravidelne informuje o chystaných zmenách, ktoré sa v hlavnom meste udejú, o možnostiach testovania či jeho primátorských aktivitách. Najnovšie sa tiež pomocou Instagramu snaží presvedčiť ľudí, aby sa spolupodieľali na sčítaní obyvateľstva.

,,Dnes vieme, že v Bratislave býva aspoň 500-tisíc obyvateliek a obyvateľov. Musíme preto napraviť posledné sčítanie obyvateľov pred 10 rokmi, kedy sa sčítalo o 65-tisíc ľudí menej, ako v Bratislave reálne bývalo. Ak sa teraz sčítame skutočne všetci, Bratislava získa viac ako 10 miliónov eur ročne navyše, čiže viac ako 100 miliónov eur počas nasledujúcich 10 rokov,“ informuje Vallo.

 kollarboris

 • Sledovateľov: 34 900
 • Príspevky: 524
 • Sleduje: 5 652
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Boris Kollar (@kollarboris)

Keďže predseda parlamentu Boris Kollár bol známa osobnosť ešte pred svojou politickou kariérou, budovanie imidžu na sociálnych sieťach mu nebolo nikdy cudzie.

Ani dnes jeho profil nie je čisto politický. Okrem toho totiž nemá problém ukázať svojim fanúšikom niektoré zo svojich detí, nechá ich nakuknúť do domácnosti k vianočnému stromčeku či pridá fotku z mladosti.

Okrem toho však môžeme u Borisa Kollára nájsť aj jeden druh príspevkov, ktorý u ostatných politikov absentuje. Rád totiž pridáva memes najrôznejšieho druhu, ktoré si strieľajú z jeho osoby. Má to očividne úspech, keďže mu ich lajkujú aj niektorí politickí kolegovia.

richard_sulik

 • Sledovateľov: 33 800
 • Príspevky: 222
 • Sleduje: 56
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Richard Sulik (@richard_sulik)

Šéf liberálov Richard Sulík si so svojím instagramovým profilom veľkú hlavu nerobí. Aj napriek tomu patrí k jedným z najsledovanejších politikov.

Párkrát do mesiaca pridá príspevok týkajúci sa jeho práce, vyjadrí svoj názor na súčasnú situáciu alebo oznámi, v akom médiu bude vystupovať.

Chýbať však nemôžu občasné príspevky o tom, čo pán minister hospodárstva uvaril. Podľa jeho profilu to totiž vyzerá tak, že okrem excelovských tabuliek k jeho záľubám patrí aj táto aktivita.

monicabenova

 • Sledovateľov: 30 600
 • Príspevky: 1628
 • Sleduje: 920
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Monika Beňová (@monicabenova)

Europoslankyňa Monika Beňová bola na sociálnych sieťach aktívna a populárna už v minulom volebnom období. Po tom, čo na svet priviedla dcéru Leu, sa jej aktivita znásobila. Príspevky totiž zvykne pridávať skoro každý deň. Či dokonca viackrát za deň.

Okrem fotiek dcéry ale sledovateľov informuje aj o svojej práci, keďže tá sa pre ňu materskými povinnosťami neskončila. Z času na čas sa tiež vyjadrí aj k domácej politike.

„Chcela som napísať aj status k tým odchodom Mazureka a Uhríka a spol. kvôli zmene v ĽSNS na „nedemokratické stanovy“, ale vždy, keď som začala, zároveň ma pochytil taký smiech, že sa nedalo,“ komentuje na svojom Instagrame europoslankyňa. Ako jedna z mála političiek tiež pravidelne odpisuje aj na komentáre, ktoré pod fotky dostáva. Jednoznačne ju môžeme zaradiť medzi jednu z najaktívnejších v tejto oblasti.

vladimira.marcinko

 • Sledovateľov: 30 400
 • Príspevky: 722
 • Sleduje: 1226
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Vladimira Marcinkova (Ledecka) (@vladimira.marcinko)

Ďalšia čerstvá mamička a zároveň poslankyňa s tisíckami sledovateľov je Vladimíra Marcinková zo strany Za ľudí. Na svojom profile okrem fotiek z domácnosti pridáva aj aktuálne informácie z domácej politickej scény.

Svojich sledovateľov informuje o najnovších zmenách ohľadom očkovania, testovania a po najnovšom aj sčítaní obyvateľstva. Totiž aj kvôli hlasovaniu Marcinkovej môžu občania začiarknuť dve národnosti.

Cez svoje Instagramové stories sa rada podelí o fotky toho, čo doma navarila, ako sa stará o dcéru Linu ale napríklad aj o to, aký návrh zákona sa chystajú v Národnej rade poslanci prerokovať. S 5-mesačnou dcérou totiž svoju prácu poslankyne nezanedbáva a neraz s kočíkom odbehne aj do parlamentu.

brockapeter

 • Sledovateľov: 19 800
 • Príspevky: 383
 • Sleduje: 54 
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Peter Bročka (@brockapeter)

Ďalším z komunálnych politikov, ktorý žne slávu na Instagrame, je trnavský primátor Peter Bročka. Na rozdiel o Matúša Valla sa na svojom profile až tak často informáciám z riadenia mesta nevenuje, zato jeho sledovatelia môžu zistiť napríklad to, že má rád otužovanie, turistiku alebo že separuje.

Okrem toho na svojom profile pravidelne organizuje live streamy, kde Trnavčanom odpovedá na otázky ohľadom mesta, ale nebráni sa ani tým osobným. Rovnako komunikuje s občanmi aj cez komentáre.

lucia_duris_nicholsonova

 • Sledovateľov: 15 700
 • Príspevky: 429
 • Sleduje: 797
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Lucia Ď. Nicholsonová MEP (@lucia_duris_nicholsonova)

Zoznam politikov s najväčším počtom sledovateľov uzatvára europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová zo SaS. Na svojom Instagramovom profile pridáva zväčša príspevky o témach, ktorým sa aktuálne venuje, či už je to dekriminalizácia marihuany, legalizácia CBD alebo očkovanie.

Nechýbajú však ani príspevky s rodinou. Vieme tak, čo Lucia rada raňajkuje a nehanbí sa tiež ukázať, ako sa vie doma jašiť so synom. Okrem toho z jej Instagramu vieme, že vo voľnom čase sa venuje napríklad behu, v ktorom je naozaj dobrá, keďže sa nezabúda pochváliť napríklad výkonom, keď zabehne 20 kilometrov.

Zdroje: Instagram, Plus 7 dní, Markíza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech