Z malej firmy zo Slovenska sa stal dodávateľ kritickej infraštruktúry pre NATO

  • Aliter Technologies vyhrala minulý rok megatender NATO v hodnote 30 miliónov eur
  • Aktuálne už dodala prvé systémy na zabezpečenie kritickej infraštruktúry
Aliter Technologies
Piqsels, Aliter Technologies
  • Aliter Technologies vyhrala minulý rok megatender NATO v hodnote 30 miliónov eur
  • Aktuálne už dodala prvé systémy na zabezpečenie kritickej infraštruktúry

Udalosti posledných týždňov zvýraznili potrebu aktívne pristupovať k rozvoju obranného priemyslu vrátane zabezpečenia kritickej infraštruktúry. Slovenská IT spoločnosť Aliter Technologies vďaka kontraktu s NATO Communications and Information Agency (NCIA) sa podieľa na dodávke, podpore a prevádzke systému kritickej infraštruktúry pre štáty, ktoré sú členmi Severoatlantickej aliancie.

„Momentálne realizujeme ďalšiu dodávku kritickej infraštruktúry vrátane súvisiacich služieb v hodnote 8 miliónov eur. Podarilo sa nám nasadiť špecializované informačno-komunikačné zariadenia a zabezpečiť inštaláciu, konfiguráciu a zvýšenie bezpečnosti komunikácie a uložených dát v lokalitách v Británii a Nemecku, plánované sú Rumunsko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Nórsko ako aj USA,“ uviedol v tlačovej správe Erik Flotischler, obchodný riaditeľ spoločnosti Aliter Technologies.

Súčasťou kontraktu sú aj dodávky služieb a integrovaná logistická podpora. 

Aliter Technologies tak pokračuje v úspešnej spolupráci so Severoatlantickou alianciou, po tom čo sa podieľala aj na dodávke systému pozemného dozoru (AGS), ktorého súčasťou sú aj bezpilotné lietadlá.

Tie slúžia na zbieranie údajov, dohľad a prieskum s cieľom účinne chrániť Európanov pred potenciálnym nebezpečenstvom. Aliter Technologies je technologická spoločnosť, ktorá vyvíja IT a komunikačné systémy pre silové rezorty, nadnárodných dodávateľov vojenskej a leteckej techniky a medzinárodné organizácie.

Ilustračný obrázok
zdroj: Aliter Technologies

Je dodávateľom NATO a iných medzinárodných organizácií, rezortov obrany a vnútra členských krajín a veľkých nadnárodných spoločností v oblasti obranného a bezpečnostného priemyslu.

Zo Slovenska do sveta

Ako opísal portál Fontech.sk, jej začiatky by sme ale paradoxne mohli hľadať na opačnom konci sveta – konkrétne v Kanade. Práve z týchto končín sa na Slovensko vrátil Slovák Peter Dostál, ktorý v roku 2007 zakladal s malou skupinou blízkych odborníkov novú spoločnosť Aliter Consulting, ktorá o 3 roky neskôr zmenila názov na Aliter Technologies. Vo svojich začiatkoch sa v Aliter Technologies sústredili na dodávky obranných a IT technológií, ktoré trhu chýbali.

9Q6A7749 (1)
zdroj: Aliter Technologies – CEO spoločnosti Aliter Technologies Ján Grujbár.

Slováci tak našli a „zaplátali“ veľkú dieru na trhu, kde sa im podarilo presadiť množstvo vlastných riešení. Inovatívne IT produkty a systémy Aliter Technologies si krátko po založení spoločnosti získali pozornosť aj za hranicami Slovenska.

Firme sa podarilo získať významný kontrakt s NATO pre dodávku infraštruktúry a servisných služieb v projekte zabezpečenia efektívneho systému velenia a riadenia spojeneckých pozemných ozbrojených síl.

Toto riešenie pomohlo zlepšiť výmenu informácií medzi veliteľstvom NATO a informačnými systémami členských štátov, čo viedlo k efektívnejšiemu fungovaniu celého systému. Práve Aliter Technologies sa stala vôbec prvou IKT firmou na Slovensku, ktorá podpísala s NATO rámcovú zmluvu BOA (Basic Ordering Agreement).

Rámcová dohoda tak bola kľúčovým míľnikom, vďaka ktorému dodnes firma uzavrela s NATO už viac ako 25 dodávateľských kontraktov.  V roku 2012 a nasledujúcich rokoch sa darilo spoločnosti získavať ďalšie dôležité  dodávky služieb nie len pre silové zložky, čo si postupne vyžiadalo rozšírenie zastúpenia aj počtu zamestnancov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Aliter Technologies (@aliter_technologies)

NATO každoročne investuje milióny dolárov do nových technológií a zariadení, takže zaujímavé zákazky sú firmám na dosah. Na túto tému sa v roku 2015 uskutočnila aj konferencia HNFórum, na ktorej rečníci potvrdili, že „slovenským firmám ležia zákazky od NATO pri nohách, no len máloktorá sa do lukratívneho biznisu pustí“. Mnohokrát ich od toho odrádza finančne náročný kvalifikačný proces.

Zdroje: Aliter Technologies, Fontech.sk

Najnovšie videá

Trendové videá