Z mladíka urobili miliardára kryptomeny. Priznáva, že vďaka aktuálnej „hojdačke“ stratil poriadny balík

  • Ten, kto má momentálne majetok v kryptomenách, zažíva turbulentné časy
  • Trhy kolíšu a odborníci konštatujú, že krypto nestojí za nič
Vitaly Dmitriyevich „Vitalik“ Buterin
Facebook/Vitalik Buterin, Unsplash/rachen
  • Ten, kto má momentálne majetok v kryptomenách, zažíva turbulentné časy
  • Trhy kolíšu a odborníci konštatujú, že krypto nestojí za nič

28-ročný Vitaly Dmitriyevich „Vitalik“ Buterin je kanadský programátor a spisovateľ, ktorý je známy najmä ako jeden zo spoluzakladateľov etherea – druhej najhodnotnejšej digitálnej meny sveta.

V jeho virtuálnej peňaženke mal ešte minulý rok kryptomeny v hodnote okolo 1,5 miliardy dolárov. To mu bez problémov zabezpečilo pozíciu prvého krypto-dolárového miliardára na svete.

Trh s kryptomenami je však v poslednom období ako na hojdačke a mnohým fanúšikom kryptomien robí vrásky na čele. Výnimkou nie je ani Vitaly, ktorý na Twitteri v rámci konverzácie Elona Muska a Jeffa Bezosa stroho napísal, že už nie je miliardár.

Keď bol Vitaly ešte malý chlapec jeho rodičia spolu s ním emigrovali z Ruska do Kanady. Namierené mali za lepším životom. Buterin bol už v treťom ročníku zaradený do triedy medzi nadané deti. Jeho vášňou bola matematika, programovanie a ekonómia.

O kryptomenách sa dozvedel od svojho otca, keď mal 17 rokov. Po strednej škole začal študovať na univerzite vo Waterloo. Navštívil však len niekoľko kurzov a nakoniec zo školy odišiel. Rozhodol sa, že sa zameria na budovanie bitcoinovej komunity. Uvažoval o možnostiach decentralizovaného systému a technológia blockchain sa javila ako dokonalá.

Buterin veľa cestoval po svete, ocitol sa aj v Silicon Valley, kde sa stretol s odborníkmi na blockchain. Vycestoval do Berlína, kde následne objavil bitcoinové bankomaty. Nakoniec navštívil aj Izrael. Pri skúmaní rôznych kryptografických projektov začal chápať obmedzenia bitcoinu. Keď bol v Izraeli, dostal nápad vytvoriť univerzálnu kryptoplatformu.

V roku 2012 získal bronzovú medailu na Medzinárodnej olympiáde v informatike a o rok na to navštívil vývojárov v iných krajinách, ktorí zdieľali rovnaké nadšenie. Vrátil sa do Toronta a zverejnil publikáciu ethereum. Buterin získal na vytvorenie platformy grant Thiel Felloship v hodnote 100 000 dolárov.

V porovnaní s bitcoinom je ethereum nová kryptomena, ktorá vznikla v roku 2015. Rozdiel na prvý pohľad nevidno, pretože podobne ako bitcoin funguje na decentralizovanej sieti počítačov, ktoré zdieľajú databázu transakcií – blockchain.

Portál Across to vysvetlil tak, že ide o akúsi „účtovnú knihu“ všetkých transakcií realizovaných kryptomenami. „V porovnaní s bitcoinom však disponuje vlastným programovacím jazykom, čo umožňuje viaceré alternatívy jeho použitia v takmer každej sfére podnikania. Jedinou hranicou pre tvorbu rôznych aplikácií je fantázia programátorov.“

Pokles na osemtisíc dolárov za kus?

Hodnota bitcoinu by mohla ďalej klesať a spadnúť na osemtisíc dolárov za kus. Znamenalo by to oslabenie o viac ako 70 % z pondelkovej úrovne tesne nad hranicou 30-tisíc dolárov za kus. V rozhovore pre televíziu CNBC to počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose povedal finančný riaditeľ investičnej a poradenskej spoločnosti Guggenheim Scott Minerd.

„Myslím si, že máme ešte ďalší priestor na pokles, najmä vzhľadom na to, že Federálny rezervný systém robí reštriktívnu politiku,“ uviedol Minerd.

Bitcoin začiatkom tohto mesiaca oslabil pod hranicu 30-tisíc dolárov za kus, odvtedy sa mu nedarí udržateľne posilniť nad túto úroveň a pravidelne klesá pod hranicu 30-tisíc dolárov.

Bitcoin
zdroj: Unsplash/André François McKenzie

Trh kryptomien v priebehu uplynulého mesiaca stratil zhruba 500 miliárd dolárov zo svojej hodnoty. Minerd prirovnal stav na trhu kryptomien k situácii, keď praskla takzvaná dot-com bublina, čiže sa prepadla hodnota začínajúcich internetových spoločností.

CIO tiež povedal, že väčšina krypto je „junk“, ale že bitcoiny a ethereum prežijú. Minerdove komentáre prichádzajú po tom, čo prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová povedala, že kryptomeny „nestoja za nič“.

Zdroje: CNBC, wealthygorilla.com, Across

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá