Z neba môže pršať kyslý dážď. Na Slovensko sa rúti oblak nebezpečného plynu, dorazí v priebehu stredy

  • Vybuchnutá sopka na Kanárskych ostrovoch vypúšťa obrovské množstvá jedovatých plynov
  • Oblak oxidu siričitého sa rúti aj na Európu, na Slovensko príde v stredu
  • Netreba však mať zbytočné obavy
sopka, dážď, les
Unsplash/Vlad Bagacian, TASR/AP/Saul Santos
  • Vybuchnutá sopka na Kanárskych ostrovoch vypúšťa obrovské množstvá jedovatých plynov
  • Oblak oxidu siričitého sa rúti aj na Európu, na Slovensko príde v stredu
  • Netreba však mať zbytočné obavy

OPRAVA: V pôvodnom titulku sme uviedli, že bude pršať „kyselina“. Ako kyseliny sa označujú látky, ktorých vodný roztok má Ph nižšie ako 7. Dážď má v tomto prípade mimoriadne nízke Ph v rozsahu 4 – 4,5 čo je porovnateľné napríklad s ovocnou šťavou. Oxid siričitý v oblaku reaguje s vodnou parou a vzniká kyselina sírová, ktorá sa v prípade zrážok mieša s dažďovou vodou. Pre porovnanie, kyslý dážď má Ph obvykle 5,7 a viac. V titulku sme ho označili za „kyselinu“, čo môže vzbudzovať dojem, že ide o mimoriadne nebezpečný jav pre človeka. Za nesprávnu informáciu sa ospravedlňujeme.

Výbuch sopky Cumbre Vieja na Kanárskych ostrovoch ovplyvní aj Slovensko. Prešiel mesiac, odkedy sa stala činnou a pretvorila obľúbenú turistickú destináciu na nehostinné miesto. V nasledujúcich hodinách sa jej vplyv presunie aj nad našu krajinu, kde ho pocítime ako vlnu oxidu siričitého, oznamuje iMeteo.

Sopka neprestajne chrlí magmu spolu s množstvom nebezpečných plynov. Oxid siričitý je plyn, ktorý reaguje s vodnými parami za vzniku kyseliny. Pôsobí dráždivo na dýchacie cesty aj oči. Jeho vdychovanie zároveň spôsobuje zúženie priedušiek, upozorňuje SHMÚ.

„Pri dlhodobom pôsobení vyšších koncentrácií na človeka bol zistený vyšší výskyt a dlhšie trvanie ochorení dýchacích ciest, najmä u detí. Najcitlivejší sú na jeho pôsobenie alergici a osoby s ochoreniami dýchacej sústavy. Na zvýšené koncentrácie tohto plynu v ovzduší tiež veľmi reagujú malé deti, starí ľudia a tehotné ženy. Jeho zvýšené koncentrácie spravidla bývajú sprevádzané výskytom ďalších škodlivín, ako sú prach a oxidy síry,“ konštatujú.

Ľuďom by ale nemalo hroziť bezprostredné nebezpečenstvo. V najbližších dňoch má byť jasné počasie a zrážky by sa nad Slovenskom nemali vyskytnúť.

Kanáre sa čistia, my sme v ohrození

Vďaka vhodným poveternostným podmienkam sa mrak jedovatých plynov sponad Kanárskych ostrovov začne presúvať smerom nad mnohé štáty Európy vrátane Slovenska.

„Podľa odhadov už sopka do atmosféry vyvrhla takmer 300 000 ton oxidu siričitého (SO2). Oxid siričitý (SO2) je spolu s oxidom dusičitým (NO2) najčastejšou príčinou kyslých dažďov, ktoré sa vyznačujú neobvykle nízkym pH v rozmedzí od 4 do 4,5. Takéto dažde spôsobujú trvalú degradáciu a ničenie lesov a zvyšuje sa aj kyslosť pôdy. Najviac postihnuté sú ihličnaté lesy vo vyšších polohách.“

Nízky tlak a teplo

Spolu s avizovaným teplom, ktoré sa má na Slovensku v nasledujúcich dňoch prejaviť, príde aj oxid siričitý. Z pomerne nízkych teplôt v tomto období sa počas dní ukazovateľ teplomera vyšplhá aj na 18 stupňov. Príjemné teploty však nevydržia dlho.

„Už dnes sa dostane nad Francúzsko a Anglicko a vo večerných hodinách dorazí v extrémnej koncentrácii nad Nemecko. V stredu by sa oxid siričitý mal dostať aj nad naše územie a postupovať smerom k východu.“

Oxid siričitý by mal doraziť na Slovensko už v stredu, avšak k zemi ho stiahne až dážď, ktorý bude, pravdepodobne, kyslejší. Nemal by však napáchať žiadne výrazné škody na životnom prostredí.

Zdroje: iMeteo, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá