Víchrica Eunice zdevastovala londýnsku O2 arénu, zrušili kvôli nej stovky letov. Cez víkend dorazí aj na Slovensko

  • Hrozby pred nepriaznivým počasím nekončia
  • Víchrica Eunice zasiahla Britániu
  • Známe sú prvé negatívne dopady víchrice
  • Sila vetra mala za následok odstavenie prúdu a zatváranie škôl
víchrice a povodne
Unsplash/ NASA, Chris Gallagher
  • Hrozby pred nepriaznivým počasím nekončia
  • Víchrica Eunice zasiahla Britániu
  • Známe sú prvé negatívne dopady víchrice
  • Sila vetra mala za následok odstavenie prúdu a zatváranie škôl

Posledné dni celý svet čelí výstrahám pred silným vetrom, víchricami a dokonca tornádami. Na Slovensku boli vydané výstrahy 3. stupňa. Meteorológovia varovali pred silným vetrom, povodňami či dokonca tornádami. Najbližšie dni prichádza na Slovensko ďalšia hrozba.

Tak skoro to nekončí

O víchrici, ktorá prednedávnom zasiahla Slovensko, sme informovali aj my. Slovensko zasiahol vietor v rýchlosti aj viac ako 100 km/h.

Jednou víchricou to však nekončí. Víchrice Dudley a Eunice sa budú podľa expertov najbližšie dni sústrediť prevažne v Západnej Európe. Meteorológovia z celej Európy varujú pred vetrom o rýchlosti takmer 100 km/h. SHMÚ vydal na víkend výstrahu druhého stupňa pred vetrom, ktorý má dosiahnuť rýchlosť 30 m/s, čo je asi 108 kilometrov za hodinu. Výstraha platí pre Bratislavu a okolie a tiež pre sever Slovenska.

Víchrica Dudley potrápila Slovákov už vo štvrtok. Tá druhá, Eunice, k nám dorazí v najbližších dňoch. Jej vyčíňanie sme však už mali možnosť vidieť v iných krajinách Európy, k nám príde v mierne zoslabnutej verzii.

tornádo
zdroj: Pexels/Ralph W. Lambrecht

Vyčíňanie tornád

Okrem silného vetra zasiahli krajiny aj tornáda. Poľsko hlásilo vysoké škody. Vietor zhodil žeriav a ničil budovy.

V piatok zasiahla Veľkú Britániu aj víchrica Eunice. Podľa meteorológov môže ísť o najhoršiu živelnú hrozbu za posledných 30 rokov. Stovky škôl vo Walese a Anglicku museli uzavrieť. Pre silný vietor zavreli dva mosty cez rieku Severn medzi Anglickom a Walesom a zrušených je viac ako 400 vnútroštátnych a medzinárodných letov.

V postihnutej oblasti zároveň zrušili spoje železničnej dopravy alebo prikázali obmedzenie rýchlosti. Víchrica zablokovala viaceré železničné trate a cesty popadanými stromami. Pre všetku námornú dopravu museli dočasne uzavrieť prístav Dover, píše SITA.

Rekordný vietor

Na ostrove Wight namerali zatiaľ historicky najvyššiu rýchlosť vetra v Británii, ktorý v náraze dosiahol rýchlosť viac ako 196 kilometrov za hodinu. Miliónom obyvateľom Veľkej Británie odporučili, aby zostali doma. Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok povedal, že armáda je „v pohotovosti“, aby pomohla postihnutým.

Je to už druhá víchrica v priebehu jedného týždňa vo Veľkej Británii po tom, ako búrka Dudley postihla časti Škótska, severného Anglicka a Severného Írska, kde zostali bez elektrického prúdu tisíce domácností.

Veľkú Britániu s príchodom víchrice zasiahol vietor o rýchlosti takmer 200 km/h. To malo za následok uzávierky mostov či zrušenie letov. Mnohé školy zostali pozatvárané a občanom bolo odporúčané nevychádzať z domov. Informoval o tom portál BBC.

Silný vietor si pripísal zásluhu za poškodenie O2 Arény v Londýne. Zničená bola strecha arény, no mnohí predpokladajú, že vyčíňanie víchrice sa na aréne podpíše ešte viac.

Zrušené lety

Mnohé krajiny rušia lety práve pre silný vietor. Portál Reuters informoval o zrušení až 170 letov z Amsterdamu. Odborníci tvrdia, že netreba riskovať. Podľa nich môže letecká doprava podporovať vznik ďalších víchric.

„Silný prúdový pohon ako tento, môže byť výrobnou linkou na búrky, môže vytvárať ďalšiu búrku na každý deň či dva,“ vyjadril sa pre portál Euronews Peter Inness, meteorológ z University of Reading v Anglicku.

Zdroje: Euronews, Euronews, Startitup, Startitup, BBC, Reuters, SITA, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá