PRÍBEH PREZIDENTA: Zelenskyj je ruským terčom číslo 1. Politik, ktorý začínal ako komik, teraz čelí vojne

  • Vyštudovaný právnik sa vydal na cestu komika
  • Vďaka úspechu v satirickom seriáli založil politickú stranu
  • Nulové politické skúsenosti a digitálna kampaň priniesli ovocie, ale aj nesplnené sľuby
Zelenskyj
Na snímke uprostred ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský obklopený príslušníkmi armády pri návšteve vojnou zasiahnutej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny vo štvrtok 11. februára 2021., SITA/AP, Ukrainian Presidential Press
  • Vyštudovaný právnik sa vydal na cestu komika
  • Vďaka úspechu v satirickom seriáli založil politickú stranu
  • Nulové politické skúsenosti a digitálna kampaň priniesli ovocie, ale aj nesplnené sľuby

Mediálny dom Startitup Group odsudzuje kroky ruského agresora. Preto pre čitateľov odomykáme všetky články týkajúce sa vojny na Ukrajine.

Ukrajinský herec Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj až donedávna nemal s politikou absolútne nič spoločné a teraz, v priebehu prvého reálneho vojnového konfliktu na európskom kontinente od konca druhej svetovej vojny, je aj podľa analytikov priamo v ohrození života. 

Ale obrovská nespokojnosť a rozčarovanie Ukrajincov z politiky a všadeprítomnej korupcie v krajine, ale predovšetkým jeho obrovský úspech v seriáli Sluha ľudu, ho na jar roku 2019 priviedli až do prezidentskej kancelárie nášho východného suseda.

A práve Zelenskyj, ktorého Politico označilo za pravdepodobne najmenej pripraveného jednotlivca, ktorý v histórii vyhral prezidentské voľby v demokratickej krajine, teraz musí čeliť Putinom nariadený totálny útok na krajinu. 

Z právnika mimoriadne úspešný komik

Zelenskyj sa narodil v roku 1978 v Krivoj Rogu do židovskej rodiny, pričom jeho matka bola inžinierka a otec bol profesorom kybernetiky, vďaka čomu v detstve strávil štyri roky v Mongolsku.

Ako uvádza BBC, po návrate do Ukrajiny Zelenskyj vyštudoval právo, avšak tejto oblasti sa nikdy nevenoval a jeho poslaním sa stal humor, respektíve dráha komika.

Už počas puberty zaujal svojím komediálnym nadaním v ruskej televíznej humoristickej relácii Klub vtipných a pohotových (KVN). Následne sa v roku 2003 stal spoluzakladateľom televíznej produkčnej spoločnosti Kvartal 95 pôsobiacej na Ukrajine, ktorú podľa BBC pomenoval podľa rovnomenného komediálneho tímu.

Avšak najväčší úspech získal v televíznom seriáli Sluha ľudu, kde je Zelenskyj podľa CNN v hlavnej úlohe stredoškolského učiteľa dejepisu Vasyla Petroviča Holoborodka mimoriadne nespokojný so všadeprítomnou korupciou, čo explicitne vyjadrí vo videu na internete, ktoré sa stane virálnym a učiteľ sa neočakávane ocitne v prezidentskom kresle.

Zelenskému sa v realite stalo prakticky to isté, s tým rozdielom, že predtým nebol zle zarábajúcim učiteľom, ale úspešným hercom a majiteľom produkčnej spoločnosti. Jeho majetok sa odhaduje na desiatky miliónov eur.

Politico pripomína, že tento mimoriadne úspešný seriál s troma sériami, bol vysielaný na najpopulárnejšom ukrajinskom televíznom programe 1+1.

Umenie sa preklopilo do reality

Práve obrovský úspech tohto seriálu bol impulzom pre dovtedy politikou nedotknutého Zelenského vstúpiť do politického ringu. Do karát mu hrala mimoriadne nestabilná politická situácia na Ukrajine po roku 2014, kedy bol vtedajší proruský prezident Viktor Janukovyč po niekoľkomesačných protestoch zameraných proti jeho zahraničnopolitickému smerovaniu krajiny a predovšetkým všadeprítomnej korupcii zosadený z funkcie a ako prízvukuje The Guardian, doslova ušiel do Ruska, kde sa skrýva dodnes.

BBC upozorňuje, že po odstránení Janukovyča Rusi obsadili Krym a začali podporovať separatistov, ktorí sa zmocnili rozsiahlych území na východe krajiny, čo viedlo k vojne s ukrajinskou armádou, ktorá s väčšími alebo menšími prestávkami trvá dodnes.

Táto skutočnosť taktiež prispela k tomu, že Zelenskyj v marci 2018 založil stranu pomenovanú podľa vyššie uvedeného seriálu a ako uvádza CNN, na Silvestra toho istého roka taktiež na platforme 1+1 oznámil prezidentskú kandidatúru. 

Zelenskyj sa podľa prieskumov rýchlo stal favoritom volieb nielen vďaka klesajúcej podpore vtedajšieho prezidenta Petra Porošenka, ale predovšetkým netradičnej, ale zároveň veľmi účinnej volebnej kampani.

Kampaň 21. storočia

Jeho kampaň bola namierená proti korupcii a elitám, pričom jedným z jeho sloganov podľa Reuters Institute bolo: „Prezident je sluhom ľudu.

Nemal ani jednoznačný volebný program, namiesto toho v januári 2019 na Facebooku zverejnil video, v ktorom vyzval Ukrajincov, aby mu s obsahom agendy pomohli.

Zdá sa mi, že starí politici sa riadia jednoduchým pravidlom: nikoho sa nič nepýtaj, ale namiesto toho veľa sľubuj. Ja to urobím naopak,“ uviedol k videu, ktoré vyvolalo 10 000 komentárov na Facebooku a okrem toho ďalších 120 000 ľudí napísalo priamo do centrály jeho kampane.  

Podobný nekonvenčný prístup zvolil aj o mesiac neskôr, keď v ďalšom videu na sociálnych sieťach chcel od ľudí odporúčanie na odborníkov, ktorí budú zastávať dôležité posty v novej vláde, pričom zdôrazňoval koniec nepotizmu. Po volebnom víťazstve dosadil do niektorých významných funkcií členov jeho komediálnej skupiny, čo odôvodnil tým, že komici budú viac rezistentní voči korupcii.

volodymir zelenskyj
zdroj: TASR/AP Photo, FILE

Neorganizoval žiadne väčšie mítingy a ani nerozdával letáky, jeho komunikačným prostriedkom bol internet, respektíve sociálne médiá. Zelenskyj má v čase uverejnenia tohto článku na Instagrame viac ako 9 miliónov followerov, niečo cez milión na Facebooku a viac ako 400-tisíc na Twitteri.

Vyhýbal sa aj priamym konfrontáciám so svojimi najväčšími súpermi o prezidentský úrad, teda Petrom Porošenkom a Juliou Tymošenkovou, ktorá sa už predtým dvakrát neúspešne uchádzala o funkciu hlavy štátu. Do 2. kola postúpil Zelenskyj (získal 30,45 %) spolu s Porošenkom (16,22 %).

Porošenko, považovaný za zdatného rétora, vyzval Zelenského na priamy súboj pred rozhodujúcim 2. kolom. Zelenskyj po dlhšom rozmýšľaní súhlasil, avšak na základe jeho podmienok sa táto debata uskutočnila na Národnom futbalovom štadióne pred 22 000 divákmi. „Ja nie som tvoj súper, ja som tvoj rozsudok. Som výsledkom tvojich chýb a sľubov,“ citoval Independent Zelenského slová, ktoré medzi voličmi našli odozvu.

V druhom kole napokon Zelenskyj suverénnym spôsobom vyhral, keď získal 73,2 % hlasov, a 20. mája 2019 bol inaugurovaný za šiesteho ukrajinského prezidenta.   

Nespĺňa predvolebné sľuby   

Wilson Centre zdôrazňuje, že víťazstvo Zelenského sa opieralo najmä o jeho tri sľuby voči ukrajinským voličom. Hlavným bolo ukončenie vojny v Donbase, odstránenie korupcie a zabezpečenie lepšieho života pre bežných ľudí.

Čo sa týka zlepšenia situácie Ukrajincov, nezamestnanosť je podľa Trading Economics približne na takej úrovni, ako keď Zelenskyj prevzal prezidentský úrad (9,2 %), čo vzhľadom na dva roky trvajúcu pandémiu nie je zlý výsledok. Avšak problémy s platovým ohodnotením či rastúcimi cenami za komunálne služby a bývanie sú stále viditeľné.

zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Okrem toho, nízka úroveň zdravotníckej starostlivosti sa prejavila aj pri súčasnej pandémii, keďže momentálne je podľa údajov agentúry Reuters plne zaočkovaných (dvoma dávkami) iba 33,9 populácie, čo je jedno z najnižších čísel v Európe.

Pokiaľ ide o boj s korupciou a stabilitu vládnutia, mimovládna organizácia Centre of United Actions Zelenskému vyčíta, že zástupcovia jeho strany Sluha ľudu sa nedokázali presadiť v exekutíve.

Napriek tomu, že Zelenského strana disponuje 254 poslancami, žiaden z nich sa nestal premiérom. V zatiaľ dvoch kabinetoch od Zelenského zvolenia, najprv premiéra Oleksija Hončaruka a súčasného predsedu vlády Denysa Šmyhala, si našli ministerské kreslo len štyria, respektíve traja zástupcovia Sluhu ľudu.

Okrem toho, Zelenskyj často vymenovával ministrov unáhlene, z čoho sa dá usúdiť, že hlavným kritériom jeho výberu nebola profesionalita a odbornosť, ale lojalita k nemu. Výsledkom je striedanie niektorých ministrov už po niekoľkých týždňoch, čoho exemplárnym príkladom je post ministra zdravotníctva, ako uvádza Kyiv Post.

Bude komik schopný líder?

Jednoznačne najväčšou výzvou Zelenského bolo a stále je ukončenie bojov na východe krajiny. Centre of United Actions uznáva, že na začiatku svojho funkčného obdobia bol Zelenskyj pri tejto úlohe čiastočne úspešný, keďže v septembri 2019 si Ukrajina s Ruskom vymenili po 35 zajatcov na každej strane, pričom do svojej vlasti sa z ruského väzenia medzi inými vrátil aj známy režisér Oleg Sencov, ktorého väznenie za prípravu teroristických útokov vyvolalo globálne odsúdenie.

Zlepšovanie vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom sa zdalo ešte hmatateľnejšie 27. júla 2020, kedy vstúpil do platnosti úplný mier dojednaný medzi týmito dvoma krajinami a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). „Prelom…je výsledkom efektívnej práce ukrajinskej delegácie za podpory našich medzinárodných partnerov v Berlíne a Paríži, komentoval tento krok Zelenskyj pre agentúru Reuters.

BBC pripomína, že tento mier trval len 29 dní a začali postupne pribúdať ďalšie k už dovtedajším približne 14-tisíc obetiam. Zelenskému sa už nepodarilo obnoviť mierový proces, a preto pristúpil k silnejšiemu presadzovaniu vstupu Ukrajiny do západných štruktúr – Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

To však vyvolalo búrlivú reakciu u ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý krok za krokom presúval svojich vojakov k ukrajinským hraniciam, až kým ich nezhromaždil viac ako 100-tisíc.

A hoci samotné Rusko podľa BBC viackrát poprelo plánovanie akejkoľvek invázie na Ukrajinu, mnohí renomovaní odborníci otvorene hovorili o najväčšej hrozbe vojny v Európe od druhej svetovej vojny.

Zelenskyj reagoval podpísaním dekrétu, ktorým nariadil zvýšenie ukrajinskej armády o 100 000 vojakov, pretože ukrajinská armáda je neporovnateľne menšia ako ruská (1 100 000 ku 2 900 000 vojakom). Zároveň však dodal, že v žiadnom prípade to neznamená prípravu na vojnu, práve naopak.

Tento dekrét neznamená, že sa blíži vojna. To hovorím každému. Dekrét znamená pre Ukrajinu mier pre súčasnosť a taktiež pre budúcnosť, cituje ukrajinského prezidenta NationNews.

Ako však vidíme, mýlil sa nielen Zelenskyj, ale aj mnohí renomovaní politológovia a analytici, ktorí nepočítali s možnosťou vojenskej invázie na Ukrajinu. 

Teraz sa stal Zelenskyj terčom číslo jeden pre Rusov. „Ostávam v hlavnom meste a moja rodina tiež. Podľa informácií, ktoré mám k dispozícii, ma nepriateľ označil za cieľ číslo jeden a moju rodinu za cieľ číslo dva. Chcú Ukrajinu zničiť politicky, chcú zničiť hlavu štátu,“ vyhlásil Zelenskyj.

Ukrajinskému prezidentovi ponúkali krajiny možnosť exilovej vlády, zatiaľ ju však odmieta, a tiež odmieta opustiť krajinu. Tvrdí, že nie je „zradca“.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: Politico, BBC, CNN, The Guardian, Reuters, Independent, kyivpost, nationews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá