Z neba začali padať vtáky. Indiu trápia najextrémnejšie teploty za posledné roky

  • Záchranári v Indii denne zbierajú zo zeme vyčerpané vtáky
  • Tie padajú z neba, zatiaľ čo krajinu spaľuje vlna horúčav a zdroje vody vysychajú
India
TASR/AP/Rafiq Maqbool, Twitter/Scott Duncan
  • Záchranári v Indii denne zbierajú zo zeme vyčerpané vtáky
  • Tie padajú z neba, zatiaľ čo krajinu spaľuje vlna horúčav a zdroje vody vysychajú

Indický meteorologický ústav vydal varovanie pred extrémnymi horúčavami. Vyšplhali sa do bodu, kedy pre milióny ľudí i zvieratá predstavujú vysoké zdravotné riziko. V 1,5 miliónovom meste Rádžgarh namerali takmer 47 stupňov Celzia.

Veterinári na klinike neziskovej nadácieJivdaya Charitable Trust v Ahmadábade uviedli, že počas niekoľkých posledných týždňov museli ošetriť tisíce vtákov, ktoré kvôli dehydratácii doslova padajú z neba. Informuje o tom aj Reuters.

Veterinári podávajú vyčerpaným vtákom multivitamínové tablety a s pomocou injekčných striekačiek im do zobákov vstrekujú vodu.

„Tento rok bol jeden z najhorších za posledné obdobie. Zaznamenali sme 10-percentný nárast počtu vtákov, ktoré potrebujú záchranu,“ uviedol Manoj Bhavsar, ktorý zachraňuje zvieratá už viac ako desať rokov.

Vlny horúčav sú v Indii bežným javom, predovšetkým v máji a v júni. Tento rok však začalo leto s vysokými teplotami nezvyčajne skoro. Tohtoročný marec bol v Indii dokonca najteplejším marcom za posledných 122 rokov. Informuje Vox.

Indické stredisko pre vedu a životné prostredie uviedlo, že skoré horúčavy zasiahli 15 štátov, vrátane štátu Himáčalpradéš, ktorý je známy príjemným podnebím.

Nareš Kumár z indického meteorologického ústavu pripisuje súčasnú vlnu horúčav miestnym atmosférickým faktorom. Jedným z nich je tohtoročné malé množstvo búrok, ktoré vznikajú v oblasti Stredozemného mora a prinášajú pred monzúnovým obdobím do severozápadnej a strednej Indie dažďové zrážky. 

Globálne následky

Následky extrémny horúčav môžu viesť aj k fatálnym problémom. Poľnohospodári uvádzajú, že nečakane vysoké teploty negatívne ovplyvnili zber pšenice, čo by podľa BBC mohlo mať globálne následky vzhľadom na súbežné narušenie dodávok pšenice v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Horúčavy okrem iného v Indii zvýšili aj spotrebu elektriny kvôli väčšiemu využívaniu klimatizácií a ďalších spôsobov chladenia. 

Klimatológovia upozorňujú, že India teraz zažíva vlny horúčav podstatne častejšie ako v minulosti a neznesiteľné teplá trvajú dlhšie. Expert z indického ústavu tropickej meteorológie Roxy Mathew Koll súhlasí s tým, že k aktuálnym horúčavám prispelo niekoľko atmosférických faktorov, no aj globálne otepľovanie.

Šéf ústavu štúdií klimatických zmien Šivánanda Pai uvádza, že okrem klimatických zmien je problémom aj rastúci počet obyvateľov, ktorý vytvára tlak na zdroje. Z tohto dôvodu potom dochádza napríklad k odlesňovaniu či väčšiemu využívaniu dopravy, čo situáciu ďalej zhoršuje.

Podľa štúdie, ktorá bola zverejnená vo vedeckom časopise The Lancet Planetary Health, by globálne otepľovanie mohlo do roku 2100 ovplyvniť asi dve tretiny európskej populácie, 351 miliónov ľudí ročne, čo by malo za následok 152 000 úmrtí za jediný rok.

Práve na klimatické zmeny a ich ignoráciu upozorňuje aj zakladateľ spoločnosti Microsoft – Bill Gates. Vizionár konštatuje, že ide o problém, ktorý ľudstvo zasiahne ešte viac ako pandémia. Aby sa zabránilo úmrtiam, škodám a zničeniu, ktoré prídu s otepľujúcou sa planétou, je podľa neho potrebné inovovať.

 Zdôrazňuje, že inovácie v boji proti zmene podnebia musia začať urgentne. Na rozdiel od nového koronavírusu, na ktorý sa nám už podarilo vyvinúť vakcínu, neexistuje spôsob ako „opraviť“ podnebie za dva roky. „Bude trvať desaťročia, kým vyvinieme a nasadíme všetky vynálezy čistej energie, ktoré potrebujeme,“ napísal Gates.

Ani na Slovensku podľa iniciátorov petície Mladí za klímu neexistuje ucelená legislatíva, ktorá by riešila problém klimatickej zmeny. Slovensko nemá ani stratégiu či plán, akým chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Virálnu petíciu do dnešného dňa podpísalo už viac ako 128 000 ľudí. Signatári petície žiadajú Národnú radu SR, aby vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schválenie legislatívy, štátnych politík a projektov s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2040.

Len dve ročné obdobia?

Europoslanec Martin Hojsík pripomína, že vedci bili na poplach desaťročia, desaťročia si však politické elity pred klimatickou realitou zatvárali oči.

„Dnes máme na Slovensku 31 stupňov Celzia. Môžeme si povedať, že zažívame príjemný májový deň a ja vám ho nechcem znepríjemňovať. No pred dvoma týždňami sme ešte chodili v zimných bundách. Väčšina z nás si stále pamätá štyri ročné obdobia. Ja sa však obávam, že moja dcéra si už jar alebo jeseň nebude pamätať.“

Konštatuje, že jar už prestáva byť jarou a pomaly začína éra, v ktorej existujú iba dve ročné obdobia: leto a zima.

„Ja dúfam a verím, že nás toto leto nepostihnú záplavy, suchá, veľké straty na úrode, či zosuvy pôdy. No musím jedným dychom dodať, že od roku 1996 do 2015 na Slovensku predčasne zomreli takmer tri tisícky ľudí. Kvôli horúčavám. A to je len jeden z dopadov klimatickej krízy, hoci ten veľmi osobný,“ dodal.

Zdroje: Reuters, Vox, BBC, Gatesnotes.com, The Lancet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá