Z obežnej dráhy Zeme sa stáva výnosný biznis. Elon Musk plánuje zamoriť nočnú oblohu satelitmi

  • Elon Musk chce do roku 2025 vyslať na nočnú oblobu 12-tisíc satelitov
  • Vedecká obec ho vo veľkom kritizuje, zkomplikuje tak vesmírny výskum
TASR
TASR
  • Elon Musk chce do roku 2025 vyslať na nočnú oblobu 12-tisíc satelitov
  • Vedecká obec ho vo veľkom kritizuje, zkomplikuje tak vesmírny výskum

Muskova spoločnosť SpaceX začala už tento rok na nízku obežnú dráhu Zeme vynášať desiatky satelitov v rámci projektu Starlink. Mnohí astronómovia jeho počínanie kritizujú a tvrdia, že satelity môžu navždy zmeniť podobu nočnej oblohy, tako ako sme na ňu zvyknutí. Ide pritom iba o prvú fázu projektu a Musk vynesie na obežnú dráhu celkovo 12-tisíc satelitov, informovalo tom BBC.

Musk tým pritom nezamýšľal nič zlé, a pôvodný cieľ bol ušľachtilý – sprístupniť vysokorýchlostný internet aj v tom najzapadnutejšom kúte planéty. Ako však varujú astronómovia, táto aktivita má aj veľmi vážne nezamýšľané dôsledky. Okrem zmeny vzhľadu oblohy tiež hrozí, že satelity výrazne skomplikujú vesmírny výskum.

zdroj: PXFuel

Znepokojivé sú najmä počty satelitov, ktorých vypustenie Musk už dávnejšie s veľkou pompou ohlásil. Zatiaľ je na obežných dráhach nižších ako 500 kilometrov 120 satelitov projektu Starlink, ktoré tam SpaceX umiestnila v dvoch várkach, v máji a v novembri. Už tie spôsobili v astronomickej komunite vážny rozruch, keďže tieto objekty svojím jasom konkurujú stredne jasným hviezdam, a tým zásadne deformujú pohľad na oblohu a astronomické pozorovania.

„Nočná obloha je naším spoločným majetkom – a tento spoločný majetok teraz postihla tragédia,“ hovorí astrofyzik z londýnskej Imperial College Dave Clements pre BBC. K podobnému názoru sa prikláňa aj Dhara Patel z Royal Observatory Greenwich: „Tieto satelity sú veľké asi ako stôl, ale sú vysoko reflexné, a ich panely odrážajú veľa slnečného žiarenia, čo znamená, že ich vidíme na snímkach z našich teleskopov.“

Do roku 2025 plánuje Musk umiestniť na obežnú dráhu Zeme spolu masu počítajúcu 12-tisíc aktívnych satelitov. Urobí tak bez akejkoľvek diskusie s vedcami alebo širokou verejnosťou, čo je pre mnohých alarmujúce. Čo je ešte horšie, povolenie na rovnaké projekty, ktoré chcú rozširovať prístup na internet súbežne s Muskovou sieťou Starlink, dostali aj ďalšie spoločnosti.

Zdroje: BBC, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK