Z okien našich poslancov visia dúhové vlajky, protestujú proti Gyimesiho antiLGBTI zákonu

  • V oknách poslaneckých kancelárií sa objavili dúhové vlajky
  • Dôvodom je zákon, o ktorom sa bude hlasovať
Collage Maker-23-Jun-2022-11.19-AM
Ig/Cigániková, SIU
  • V oknách poslaneckých kancelárií sa objavili dúhové vlajky
  • Dôvodom je zákon, o ktorom sa bude hlasovať

György Gyimesi (OĽaNO) prišiel prednedávnom s návrhom legislatívy s opozičným poslancom Tomášom Tarabom. Ide o návrh, ktorý by sa negatívne dotkol najmä LGBT komunity.

Legislatíva by totiž po jej schválení zakazovala vyvesovať symboly hnutí či komunít propagujúcich sexuálnu orientáciu na budovách štátnych inštitúcií. Obsah návrhu reagoval aj na niekdajšie vyvesenie dúhovej vlajky na budovu ombudsmanky pre ľudské práva.

Z poslaneckých kancelárií vejú vlajky

O zákaze dúhových vlajok sa bude rokovať dnes. Na protest vyvesili poslanci dúhové vlajky. Jednou z nich je Vladimíra Marcinková zo strany SaS. Na sociálnej sieti oznámila, že z jej kancelárie dnes visí dúhová vlajka.

„Nejde len o úrady. Spomeniem napríklad kultúrne centrum Cvernovka v Bratislave alebo Tabačka v Košiciach,“ píše na sociálnej sieti Marcinková.

„Miesta, kde sme sa všetci bez rozdielu cítili dobre, kde bola dúhová vlajka prejavom tolerancie a rešpektu k právam každého človeka. Ak by tento návrh prešiel, aj na týchto miestach po celom Slovensku by už nebolo možné vyjadriť solidaritu dúhou, lebo väčšina týchto budov je vo vlastníctve miest, obcí, vúciek alebo štátu. A práve tam Gyimesi strká svoje homofóbne prsty.“

Na sociálnej sieti ďalej píše, že ľudia, ktorí sa prezentujú aj dúhovou vlajkou, majú voči štátu rovnaké povinnosti ako všetci ostatní, no práva majú výrazne oklieštené.

Nemôžu mať sobáš s láskou svojho života. V chorobe sa ani len nedostanú k zdravotným informáciám o stave svojho najbližšieho. Nemôžu žiť v bezpodielovom spoluvlastníctve ako ja s manželom, deliť sa o všetko, dediť, vziať si manželskú hypotéku. A toho, o čo ich oberáme, je ešte oveľa oveľa viac.“

Vlajku si na znak podpory vyvesil aj Gyimesiho stranícky kolega Kristián Čekovský. S návrhom celkom zjavne nesúhlasí ani ďalší poslanec OĽaNO Andrej Stančík, ktorý tiež vyvesil dúhovú vlajku.

289772341_984207535598378_6297218586386123405_n
zdroj: Archív/Čekovský

„Je to vecou vyjadrenia názoru. Od začiatku  sa nestotožňujem s aktivitou môjho poslaneckého kolegu, takže takýmto spôsobom dávam najavo, že žijeme v slobodnej krajine a treba dávať najavo, že aj inštitúcia stojí za ľuďmi, ktorí sú nejakým spôsobom stigmatizovaní,“ povedal Čekovský pre Startitup.

287378741_371331574987913_5470046256033191255_n
zdroj: Archív/Stančík

S návrhom nesúhlasia ani ďalší poslanci zo strany SaS.

Dúhové vlajky sú symbolom tolerancie. Žiadna propagácia, žiadna nenávisť, žiadna snaha poškodiť niekoho iného. Tolerancia k takým, aj takým, aj iným. Každý sa slobodne rozhodne, ako jeho život bude vyzerať a nech ho prežije v šťastí a láske. Nie podľa nejakých imaginárnych predstáv iných. Podľa seba,“ píše na sociálnej sieti Cigániková.

SaS vyvesila dúhovú vlajku aj na svoje sídlo, liberálny dom v Bratislave. „Strana SaS rešpektuje vôľu žiť zvolený život a snahy o uznanie všetkých práv plne podporuje. Ak chceme byť plnohodnotnou súčasťou sveta 21. storočia, nesmieme sa nikomu otáčať chrbtom, práve naopak,“ píše na Instagrame Cigániková.

289485300_1074152629840234_8971021310419847046_n
zdroj: Archív SaS

Klub OĽaNO o návrhu nevedel

V dôvodovej správe poslanci navrhujú, „aby na budovách a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií vrátane sídla verejného ochrancu práv, ktoré sa zo zákona označujú štátnymi symbolmi, bolo zakázané vyvesovať symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie“.

Návrh nerozvíril len vody verejnosti, ale aj samotného klubu, do ktorého Gyimesi patrí. Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš uviedol, že v klube o návrhu dopredu nevedeli. Ide podľa neho o porušenie pravidiel i koaličnej zmluvy.

To, že klub Obyčajných ľudí o návrhu nerokoval, potvrdil aj Peter Kremský (OĽaNO) v relácii Sobotné dialógy. „Neverím tomu, že to pán Gyimesi urobil bez toho, aby to pán Matovič nevedel,“ argumentoval vtedy ďalší hosť relácie Marián Viskupič z SaS.

Pravdu o tom, či Matovič predom o návrhu vedel, sa zrejme nedozvieme. Návrh však považuje líder OĽaNO za správny, priznal. „Zneužívať štátne budovy na šírenie propagandy akejkoľvek sexuálnej orientácie nie je v súlade s verejným záujmom. Preto návrh poslanca Gyimesiho považujem za správny,“ reagoval Matovič pre TASR.

Ďalší poslanec za OĽaNO Andrej Stančík reagoval, že návrh je v rozpore s koaličnou zmluvou a vyzval vedenie OĽaNO a poslaneckého klubu hnutia na zaujatie jasného postoja.

Poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková považuje návrh za absurdný. Gyimesi sa podľa nej rozhodol absolútne pošliapať koaličnú zmluvu, keďže predložil zákon s opozičným poslancom.

Taraba v minulosti pôsobil v klube ĽSNS Mariana Kotlebu. Kotlebovcov opustil ešte v roku 2020. Oficiálne je nezaradeným poslancom, no pôsobí v hnutí Život-Národná strana.

Koaličná dohoda hovorí, že poslanecké návrhy nebudú predložené do NR SR bez toho, aby sa vopred prerokovali a schválili na koaličnej rade. Takisto sa v zmluve píše, že žiadna koaličná strana nemôže presadzovať svoje záujmy na úkor inej koaličnej strany spoločným postupom so stranami opozície.

Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá