Z pomoci Ukrajincom ťaží aj obvinený bývalý kotlebovec: Firma, kde je spoločníkom, zarobila poriadny balík

  • Poslanec hnutia Republika inkasuje na pomoci Ukrajincom
  • Firma, kde je spoločníkom, získala dotácie z ministerstva dopravy
suja, republika, poslanec, bývalý člen Strany zelený a Most-Híd
Na fotografii je poslanec Republiky Miroslav Suja TASR/Jaroslav Novák
  • Poslanec hnutia Republika inkasuje na pomoci Ukrajincom
  • Firma, kde je spoločníkom, získala dotácie z ministerstva dopravy

Ešte na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa hrdil tým, ako bezodplatne pomáha jej utekajúcim občanom. Teraz však Aktuality zistili, že firma poslanca Republiky Miroslava Suju za utečencov zhrabla od štátu poriadny balík.

Politici Republiky, ktorí sa poväčšine vyprofilovali z mimoparlamentnej ĽSNS, pritom najviac kričia, keď sa v parlamente rokuje o pomoci pre vojnou zasiahnutú Ukrajinu. Jednotne s poslancami Smeru sa držia mantry, že všetko, čo sa na východe odohráva, vyprovokovalo NATO a Spojené štáty americké.

Búrili sa voči odoslaniu systému S-300 a rovnakú paniku vyvolali, aj keď prišli na reč tak často skloňované MiGy.

„…len pod podmienkou dostane tieto peniaze alebo materiál, keď ich my odovzdáme Ukrajine, nie NATO, nie niekto druhý, musí to byť konkrétne Slovenská republika. Ja sa pýtam, aký máme plán B? Veď tu priamo dochádza k ohrozeniu občanov, k ohrozeniu bezpečnosti Slovenskej republiky. My v hnutí Republika nikdy nebudeme súhlasiť, aby tieto MiGy išli na Ukrajinu, či cez nás, či cez Poľsko alebo hociktorý iný štát,“ zanietene vykrikoval Suja na poslednej tlačovke Republiky.

Suja a Mazurek
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Kým však známa tvár Republiky ostro vystupuje proti poskytovaniu vojenskej techniky nášmu východnému susedovi, podľa vlastných slov problém nemá s pomocou samotným Ukrajincom. „103 ľudí som ubytoval a 37 je k dnešnému dňu dlhodobo, čo už boli na cudzineckej polícii, ktorí bývajú u mňa. Viete, čo je ráno zabezpečiť 40 ľuďom raňajky, obed, večeru? A neprispievate absolútne nič!“ rozčuľoval sa v pléne Národnej rady Suja minulý rok.

Na vojne zarába jeho firma

Ako však redaktori portálu Aktuality zistili, štát Sujovej firme prispel, a to nemalý balík peňazí. Podľa centrálneho registra zmlúv firma Romi Trade s.r.o., v ktorej je Miroslav Suja spoločníkom, so štátom, a to konkrétne Ministerstvom dopravy SR, uzavrela od začiatku ruskej invázie 4 zmluvy. Suma sa na nich neuvádza, no podľa Aktualít čiastka predstavuje 20-tisíc eur.

„Ja vám tú sumu neviem vyvrátiť, ani potvrdiť, lebo u pána Suju bola situácia taká, že on ich tam ubytoval pri prvom dni, pri prvom momente, keď vznikla tá kríza utečenecká, vtedy nikto ani neriešil nič, čo sa týka nejakých kompenzácií. Potom bol prijatý ten mechanizmus pomoci zo strany štátu a normálne sa na to napojil,“ priblížil pre Startitup hovorca strany Republika Ondrej Ďurica, no konkrétnu sumu, ktorú Sujova firma od štátu dostala, nevedel špecifikovať. 

Suja so svojím straníckym kolegom Milanom Mazurekom mali podľa jeho slov v okolí Detvy ubytovať stovku ukrajinských rodín, ktoré sa skladali prevažne z matiek a detí. 

Zrobil aj na pandémii

Ministerstvo dopravy firmám prepláca 24 eur na noc za dospelého človeka a 12 eur za dieťa. Rezort tvrdí, že od začiatku vojny za ubytovanie ukrajinských občanov poskytol firmám 21 miliónov eur.

suja
zdroj: Printscreen/Facebook/Miroslav Suja

Navyše Podľa registra Transparency International Slovensko čerpala Sujova firma Romi Trade aj pomoc v súvislosti s pandémiou Covid-19. Štát jej vtedy poslal spolu viac než 130-tisíc eur.

Vyše 20-tisíc na covid pomoci získala aj eseročka pod názvom Miroslav Suja s.r.o., ktorú pre zmenu vlastní Suja sám bez iných spoločníkov. Jej výnosy v roku 2021 podľa Finstatu predstavovali sumu 207 180 eur. 

Výnosy spoločnosti Romi Trade sa v roku 2020 vyšplhali na 671 906 eur. Podľa Finstatu firma, kde je Suja spoločníkom, dlží Finančnej správe na dani viac ako tisíc eur.

Stále obvinený

Muž, ktorý sa postupne stal poslancom mestského zastupiteľstva v Detve, poslancom na Banskobystrickej župe a dokonca aj poslancom Národnej rady SR za Kotlebovu Ľudovú stranu naše Slovensko, čelí obvineniu, za ktoré mu hrozí až 10 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry mu v máji 2022 vzniesol obvinenie vo veci zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Kauza má súvisieť s pôsobením Miroslava Suju v Banskobystrickej župe. Konkrétne s predajom hnuteľného majetku Banskobystrickej regionálnej správy ciest. Tam bol bývalý kotlebovec vo funkcii podpredsedu predstavenstva. Bolo to za čias, keď Banskobystrickú župu ako predseda riadil Marian Kotleba.

Okrem samotného Suju je v kauze stíhaná aj bývalá asistentka exposlanca Milana Uhríka – Ivana Slivková.

Miroslav Suja bol členom predstavenstva Banskobystrickej regionálnej správy ciest v roku 2016 a v roku 2017. Spoluobvinená v jeho prípade Ivana Slivková bola v tom čase predsedníčkou predstavenstva.

kotleba lsns parlament
zdroj: TASR/Pavol Zachar

V roku 2017 mal politik zabezpečiť predaj 103 kusov nepotrebnej techniky, ako sú traktory, sypače, bagre, špeciálne stroje či nákladné autá za 1 euro súkromnej spoločnosti z Hriňovej.

Zastupiteľstvo návrh Miroslava Suju na predaj techniky schválilo, ale nikto už nevypracoval znalecké posudky, aby sa stroje ohodnotili. Na nehospodárne nakladanie s majetkom upozornil v roku 2017 poslanec VÚC Stanislav Horník s tým, že má informácie, že stroje sa mali predávať za dohodnuté ceny tretím osobám.

Siahol po paragrafe 363

Obvinenie NAKA sa členovi novovzniknutého politického subjektu Republika nepáčilo až natoľko, že poslal návrh na zrušenie uznesenia o vznesení obvinenia podľa paragrafu 363 generálnemu prokurátorovi.

generálny prokurátor, Žilinka
zdroj: TASR/Martin Baumann

Spis s argumentmi na Generálnej prokuratúre študovali viac ako 5 mesiacov. Až krátko pred Vianocami 2022 padol definitívny verdikt.

„Riaditeľ trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, konajúc v mene generálneho prokurátora Slovenskej republiky, dňa 12. decembra 2022 nevyhovel návrhu obvineného M. S., ktorým sa domáhal zrušenia uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru o vznesení obvinenia zo dňa 16. mája 2022 a naň nadväzujúceho uznesenia krajského prokurátora v Banskej Bystrici o zamietnutí sťažnosti zo dňa 8. júla 2022,“ informovala v januári Startitup hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Trestu sa nebojí

„Viete viac ako ja,“ reagoval pre Startitup poslanec na informácie ohľadom jeho zamietnutej 363. „Je jasné, že to je vznesené na politickú objednávku. Je zaujímavé, že sa vám v Národnej rade vyhráža Matovič, Mikulec, ešte aj Pročko a zrazu niečo takéto príde. Štyri roky sa niečo vyšetruje a nikto ma nezavolal a zrazu po štyroch rokoch si to vytiahnu ako z klobúka a ma obvinia. Prípad riešia moji právnici, mňa to ani nezaujíma,“ uzavrel Miroslav Suja s tým, že sa 10-ročného trestu neobáva, lebo nič neurobil.

Zdroje: Aktuality.sk, Centrálny register zmlúv, Finstat, Finstat, orsr

Najnovšie videá

Trendové videá