Z posedenia pri pizza piecke zrejme nič nebude. Matovič so Sulíkom majú na stole miesto pizze ďalší konflikt

  • Novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti stále nemá dohodu v koalícii
  • Koaličná strana Sloboda a Solidarita je výrazne proti zvyšovaniu daňovo-odvodového zaťaženia
Sulík, Matovič
Facebook/Richard Sulík, Facebook/Igor Marovič
  • Novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti stále nemá dohodu v koalícii
  • Koaličná strana Sloboda a Solidarita je výrazne proti zvyšovaniu daňovo-odvodového zaťaženia

Podľa ministra financií Igora Matoviča koaličná strana SaS prijatie novely zákona o rozpočtovej zodpovednosti naďalej blokuje. Ak v parlamente nenájde dostatočnú podporu v podobe ústavnej väčšiny, bude sa snažiť rokovať aj s opozíciou, vyjadril sa.

Proti zvyšovaniu daní a odvodov

Poslanci parlamentu už trikrát presunuli rokovanie o tomto bode. Dôvodom sú nezhody v rámci zakomponovania daňovej brzdy do zákona. Cieľom strany SaS je, aby sa nezvyšovali daňovo-odvodové príjmy štátu, teda aby ľudia nemuseli platiť čoraz vyššie dane a odvody. Strana SaS na začlenení daňovej brzdy do ústavného zákona trvá, a to aspoň v základnej jednoduchej forme limitujúcej percentuálnu výšku celkového daňového zaťaženia voči HDP, informuje SITA.

Koaličná zmluva podľa Matoviča hovorí, že nie je možné zablokovať niečo, čo je súčasťou programového vyhlásenia vlády. No ak napriek tomu nebudú mať ústavnú väčšinu, oslovia opozičných poslancov.

Parlament naposledy presunul tento návrh v polovici marca s tým, že zaradený by mal byť na ďalšiu schôdzu, ktorá by sa mala začať 4. mája. Cieľom aktuálne vypracovanej novely je napríklad naviazanie sankčných pásiem dlhovej brzdy na čistý dlh či zavedenie výdavkových limitov, aby vláda nemíňala viac, ako si pôvodne v rozpočte naplánovala.

AKTUÁLNE: Jaroslavovi Haščákovi opäť hrozí väzenie. O jeho osude rozhodne Najvyšší súd

Búrka v koalícii

Ani nie mesiac po vymenovaní novej vlády na čele s Eduardom Hegerom pre výrazné spory koaličných strán pod vedením niekdajšieho premiéra, terajšieho ministra financií, Igora Matoviča, sa tak môže búrka opäť vrátiť. Podľa Richarda Sulíka by to mohlo priniesť ohrozenie terajšej koalície, informuje Denník N.

Ani po obrovských problémoch sa rétorika Igora Matoviča nezmenila. Počínanie svojich koaličných partnerov nazýva vydieraním. „Zatiaľ strana SaS naďalej vydiera a blokuje prijatie zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Mňa to mimoriadne mrzí, lebo práve takýto zákon by sme mali prijímať vtedy, keď máme ústavnú väčšinu. Aj do budúcna je to veľmi kľúčový zákon na to, aby sme udržali verejné financie zdravé,“ povedal. 

Zdroje: Denník N, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech