Z Rooseveltovej nemocnice bude za 350 miliónov špička SR. Pacienti sa „prerábky“ báť nemusia

  • Spočiatku sa s ňou nepočítalo
  • Takmer 500 miliónov však napokon poputuje do Banskej Bystrice
  • Rekonštrukcia a dostavba areálu má byť hotová do roku 2029
nemocnica banská bystrica roosevelt
Ilustračný obrázok TASR/Ján Krošlák
  • Spočiatku sa s ňou nepočítalo
  • Takmer 500 miliónov však napokon poputuje do Banskej Bystrice
  • Rekonštrukcia a dostavba areálu má byť hotová do roku 2029

Hneď ako sa rozhodlo o tom, že sa výstavba bratislavskej nemocnice Rázsochy nebude financovať z plánu obnovy, ale zo štátneho rozpočtu, bolo treba nájsť náhradu. Tou by mala byť Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, s ktorou sa pri pláne obnovy najskôr nepočítalo.

O jej výbere rozhodol pripravený projekt, informujú Aktuality.sk. Vláda v júni ohlásila, že takmer 500 mil. eur poputuje práve na vylepšenie nemocničného zariadenia v srdci Slovenska. Pod nemocnicu spadá približne 800-tisíc obyvateľov Banskobystrického a aj Trenčianskeho kraja.

K inováciám dôjde v najbližších piatich rokoch

3. októbra vyhlásila nemocnica verejné obstarávanie na rekonštrukciu a dostavbu svojho areálu. Celkovo by na to mala potrebovať 350 miliónov bez DPH. Súčasťou harmonogramu plánu tejto výstavby je údajne 400 položiek. Riaditeľka Miriam Lapuníková v rozhovore uviedla, že majú určené dva kľúčové míľniky.

Dátum kolaudačného minima je stanovený na 30. jún 2026 a finálny deadline na 31. december 2028. Vo finále by tak mohla mať Banská Bystrica dokonca v porovnaní s Bratislavou štátnu nemocnicu, ktorá by mohla byť ešte modernejšia.

Objektovú sústavu nemocnice zmenia na severnú a južnú, pričom tieto dve časti bude rozdeľovať stredová vnútroareálová komunikácia.

Lapuníková pre Aktuality tiež uviedla, že v severnej časti areálu vznikne parkovanie, edukačné centrum, sídlo administratívy a objekt pre infektologické disciplíny – kožné, infekčné a pľúcne. Zvyšné prevádzky budú v južnej časti v hlavnom objekte so základňou a na vrchu v tvare symbolu X.

banská bystrica nemocnica roosevelt
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Centrálna budova nahradí dnešnú dominantu nemocnice v tvare H, pričom v pláne projektu je jej zbúranie. Najskôr však musí dôjsť k postaveniu novej časti a presťahovania jednotlivých prevádzok. Zdravotnej starostlivosti sa však zmeny nedotknú. Začiatok búrania je očakávaný počas leta 2024.

Nemocnica tiež pripravuje inštitucionálny plán udržateľnej mobility na organizáciu všetkých dočasných zmien, ktoré plánujú komunikovať aj s mestom a samosprávou. Verejnosť budú informovať v spolupráci s dopravným inšpektorátom, no istým obmedzeniam sa zrejme nebude dať vyhnúť.

Kapacita lôžok sa zníži, no parkovacích miest bude oveľa viac

Akútni pacienti, vrátane tých detských, by mali mať podľa slov riaditeľky nemocnice samostatný vstup. Kapacita lôžok sa z dnešných celkových vyše 900 miest zníži na 771. Komfort pacienta sa však zvýši vďaka sprche, toalete a možnosti prístelky pre príbuzného na každej izbe. 

Oficiálnych parkovacích miest je dnes v areáli menej ako 500. Po rekonštrukcii by ich malo byť viac ako 1 100, pričom väčšina z nich bude v parkovacom dome. Ostane pritom priestor aj pre ďalší parkovací dom s približne 300 miestami, ktorého výstavbu má mať na svedomí súkromný investor a nemocnica s ním už dnes komunikuje.

Zdroj: Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá