Z tohto ekologického sídliska sa ti zatočí hlava. Bratislavský Pentagon sa má čo učiť

  • Porovnali sme bratislavský a dánsky Pentagon
  • Sídliska sa cenovo moc nelíšia
  • V Dánsku ťa mesačne vyjde dom na 125 eur
Brøndby Garden City Dánsko envirko eko domy architektúra
Screenshot-Instagram/@henry_do
  • Porovnali sme bratislavský a dánsky Pentagon
  • Sídliska sa cenovo moc nelíšia
  • V Dánsku ťa mesačne vyjde dom na 125 eur

Sídliskové plány na rozloženie obytných domov bývajú rôzne. Aj v našom hlavnom meste môžeš navštíviť unikát akým je Pentagon. Síce ide skôr o architektonický objekt ako sídlisko pozostávajúce z viacerých domov, no počtom obyvateľom, ktorí v ňom žijú, by z toho mohla vzniknúť pokojne aj obec. 

Pentagon nie je známy možno až tak svojim polkruhovým usporiadaním bytových jednotiek ako svojou povesťou. Podľa najnovších dostupných informácii z roku 2018,  policajti z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II na základe oznámenia alebo z vlastnej činnosti zasahovali v priebehu roka v tejto lokalite až 565-krát.

Kriminalita a drogová činnosť sú bohužiaľ na našom sídlisku na dennom poriadku. Dáni pred rokom predstavili podobný koncept kruhového bývania, ktorý sa doposiaľ nevymyká kontrole. 

Sídlisko disponuje desiatkami domov, ktoré sú usporiadané do kruhov, pričom každý z objektov má rovnaký pozemok, parking pred ním a maximálne súkromie, keďže každý „kúsok zo sídliskovej pizze“ je oddelený zelenou výsadbou.

Taktiež ako bratislavský Pentagon, aj štvrť Brondby predstavuje okrajovú štvrť hlavného mesta Copenhagenu.

Kruhové obrazce majú za sebou históriu

Domy podliehajú ekologickým štandardom a ide tak o prvé eko sídlisko takéhoto typu. Myšlienka „záhradného mesta“ bola schválená v roku 1964, keď obec Brøndby súhlasila s vyhradením priestoru na pridelenie, a tak sa v tejto oblasti začali objavovať fascinujúce kruhy, píše britský portál Daily Mail

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

While visiting the beautiful capital city of Copenhagen in Denmark, I encountered what seems like an alien civilization 👽 To my surprise, these are just small piece of what called, „Colony Gardens“, literally a garden space that Danish citizens can rent to grow produces & vegetables. Space is extremely limited if you’re living the main city so this is the perfect way to have your own gardens & get back to nature! Owners are allowed to live there between April-October to take care of their gardens (can’t grow anything in the winter 😄) . What a unique way of contributing to a better planet 🌏 Way to go Danes 👏 🇩🇰 .

Príspevok, ktorý zdieľa Henry Do (@henry_do),

Obidve sídliská majú nízke nájmy

Taktiež ako Pentagon, aj dánske sídlisko Brondby má lacný nájom v rámci celého mesta. Jedinou nevýhodou je, že jeho obyvatelia tu môžu žiť len sezónne a to od apríla do októbra. Ide totižto o záhradné domy, ktoré slúžia v teplých mesiacoch na relax miestnych.

Ceny za dom sa tu pohybujú okolo 125 eur. 

Zdroje: TASR, Dail Mail

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech