Z vesmíru až na dno, doslova. Bývalá astronautka navštívila „temné miesto“, čím sa zapísala do histórie

  • Kathy Sullivan sa stala prvou ženou, ktorá navštívila najhlbší bod v oceáne
  • Stala sa tiež prvým človekom, ktorý bol vo vesmíre a zároveň aj navštívil najhlbší bod v oceáne
pjimage (47)
NASA, EYO EXPEDITIONS
  • Kathy Sullivan sa stala prvou ženou, ktorá navštívila najhlbší bod v oceáne
  • Stala sa tiež prvým človekom, ktorý bol vo vesmíre a zároveň aj navštívil najhlbší bod v oceáne

Bývala astronautka NASA Kathy Sullivan sa stala prvou ženou, ktorá navštívila najhlbší bod v oceáne. Podľa CBS šlo o 5-hodinovú expedíciu a hĺbku 10 925 metrov pod hladinou Tichého oceánu.

Sullivan je veteránom troch letov raketoplánom a bola súčasťou prvých astronautských skupín, do ktorých boli zapojené aj ženy. V roku 1984 sa stala prvou Američankou, ktorá bola vo vesmíre.

Cestovanie v bombe

Ako ôsma osoba v histórií, ktorá kedy dosiahla túto hĺbku, je Sullivan ako jediná na svete, ktorá zažila aj nekonečný vesmír, aj extrémnu hĺbku oceánu.

Ak je vaším cieľom obežná dráha Zeme, dostať sa k cieľu predstavuje cestovať prakticky v bombe. Je to veľmi intenzívna energie vo veľmi krátkom čase,“ povedala Kathy Sullivan pre IFL Science. „Dostať sa však na dno oceánu trvalo viac ako štyri hodiny, bolo to do určitej miery pokojné a vyrovnané.“

Nachádzala sa jeden až dva metre od dna, pričom mala možnosť vidieť život v tejto hĺbke. Ten má vynikajúcu tendenciu sa prispôsobiť drsným podmienkam, aj keď nejde o veľké formy života, pretože v takej hĺbke nemajú množstvo potravy.

Pre mňa ako hybridnú oceánografku a astronautku to bol mimoriadny deň,“ povedala pre NBC. Prví dvaja ľudia, ktorí sa dostali do tejto hĺbky, ktorá sa nazýva Challenger Deep, boli Don Walsh a Jacques Picard v roku 1960.

Vesmír a oceán

Zahanbiť sa nenechal ani režisér filmov Avatar a Titanic James Cameron, ktorý  sa stal v roku 2012 prvým človekom, ktorý sám navštívil Challenger Deep.

Zaujímavá je podobnosť medzi nedávnou misiou ISS vo vesmíre a touto LF, ktorá šla do hĺbky oceánu. Obidve použili rôzne prostriedky, ktoré fungujú vo veľmi odlišných prostrediach. ISS pracuje v prostredí s nulovým tlakom vo vákuu vesmíru, zatiaľ čo LF pracuje pri tlaku približne 2 200 ton, uvádza Eyos expeditions.

Podľa vedúceho expedície Roba McCalluma bolo zaujímavé vidieť, ako dve skupiny ľudí využívajú najmodernejšiu technológiu na objavovanie vonkajších okrajov nášho sveta. „Poukázalo to na obrovské rozpätie ľudského úsilia a zároveň nás to spája ako spoluobčanov,“ Dodal McCallum.

Zdroje: cbsnews.com, iflscience.com, nbcnews.com, eyos-expeditions.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá