Za 4 milióny bol na predaj kus Vysokých Tatier. Štátu už nepatria, nepoškvrnená príroda je možno minulosťou

  • Nepoškvrnená príroda v blízkosti Jamského plesa môže byť čoskoro minulosťou
  • Pleso s okolitým pozemkom sa objavilo v ponuke realitnej kancelárie
pjimage – 2021-08-16T124947.855
Unsplash/Stefan Stefancik Instagram/kristy.had
  • Nepoškvrnená príroda v blízkosti Jamského plesa môže byť čoskoro minulosťou
  • Pleso s okolitým pozemkom sa objavilo v ponuke realitnej kancelárie

Vedel si, že kúsok Vysokých Tatier môžeš mať vo svojom súkromnom vlastníctve? Konkrétne sa bavíme o Jamskom plese, ktoré má rozlohu 0,67 hektára a nachádza sa medzi Štrbským plesom a Troma studničkami. 

Hoci pleso patrilo donedávna štátu, ten oň prišiel minulý rok, kedy sa jeho vlastníkmi stali dediči po slávnom predkovi. V tejto chvíli je pleso na predaj, realitná kancelária si zaň pýta 4 milióny eur. O predaji plesa informoval ako prvý Denník N

Predaj plesa pokrýva realitná kancelária Cernan Reality, pričom meter štvorcový vyjde na 69 eur. V inzeráte sa však uvádza, že v prípade kúpy celého pozemku je možná dohoda na cene.

Hoci v tejto oblasti platí štvrtý stupeň ochrany, výstavba budov je pri plese možná. V prípade záujmu o výstavbu bude musieť kupca splniť prísne obmedzenia a získať množstvo povolení. 

Podľa webu realitnej kancelárie je tento lukratívny pozemok už rezervovaný alebo predaný. Pleso sa už medzi ponúkanými nehnuteľnosťami nenachádza. 

Jamské pleso leží vo výške 1 448 metrov nad morom vo Važeckej doline. V roku 1936 bola v blízkosti plesa otvorená súkromná turistická chata, za ktorou stál Gustáv Nedobrý. Chata na svojom mieste nestála veľmi dlho, pretože v roku 1943 a 1944 ju zničili požiare.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mirka Chodelková (@mirka_chodelkova)

Zaujímavosťou je, že za prvým požiarom stáli nemecké deti z fašistickej organizácie Hitlerjugend a druhý požiar spôsobila jednotka SS. V roku 1957 bol pri Jamskom plese vysadený pamätný Limbový háj SNP.

Za astronomickú sumu získaš okrem plesa aj zákonom chránenú oblasť, luxusný výhľad na Kriváň a okolitú prírodu a chránené rastliny, ktoré už v tejto dobe nikde nerastú. Pleso sa nachádza v limbovom háji a je obľúbenou zastávkou pri túre zo Štrbského plesa.

Vzdialenosť medzi týmito dvoma zastávkami je necelých 10 kilometrov a podľa webu Štrbské pleso sa dá túra zvládnuť pod 3 hodiny. 

Zdroje: Denník N, Štrbské pleso, Cernan-reality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá