Za byt či dom zaplatíš ešte viac, ceny rástli raketovou rýchlosťou. Koronakríza trhu neublížila

  • Rast cien nehnuteľností rastie tempom, aké sme tu nemali od krízy v roku 2008
  • Je to tým, že koronakríza sa na našom trhu ešte neprejavila
Ceny nehnuteľností rastú a pokles ich nečaká. Aj keď novostavieb pribúda, bytov a domov stále nie je dosť, aby ceny klesli, FOTO: TASR/Štefan Puškáš
  • Rast cien nehnuteľností rastie tempom, aké sme tu nemali od krízy v roku 2008
  • Je to tým, že koronakríza sa na našom trhu ešte neprejavila

Ceny domov a bytov začiatkom roka rástli raketovým tempom. Ukazuje to analýza Poštovej Banky. Podľa zverejnených štatistík NBS sa ceny na našom realitnom trhu zvýšili v prvom tohtoročnom kvartáli medziročne o 8,6 %, čo je druhý najrýchlejší rast od 3. kvartálu 2008.

Aj v kvartálnom porovnaní, teda v porovnaní so záverečným kvartálom vlaňajška, sa ceny nehnuteľností zvýšili, a to o 4,6 %. V úvode tohto roka sa zvýšila priemerná cena bytov (medziročne až o 9,7 %) aj domov (medziročne o 6,4 %). Napriek tomu ale byty rástli o niečo rýchlejšie ako domy. 

Ako pred krízou v roku 2008

V úvodnom kvartáli tohto roka ceny nehnuteľností prekročili ich historické maximá z roku 2008 v priemere o 7,9 % (porovnanie s 2.Q 2008).

Ceny v súčasnosti sú síce vyššie, no nerastú takým tempom ako pred krízou. V tom období totižto ceny stúpali závratnou rýchlosťou a dvojciferné rasty neboli ničím výnimočným. Napríklad, v prvom polroku 2008 ceny nehnuteľností vyleteli nahor medziročne až o viac ako 30 %. Pre porovnanie, za celý minulý rok nehnuteľnosti zdraželi v priemere o 7,5 %,“ uvádza Jana Glasová.

Drahšie ako v predkrízovom období sú predovšetkým byty.  Úrovne z roku 2008 už prekročili všetky typy bytov, no najvýraznejší náskok zaznamenali veľkometrážne byty. 

Drahšie nehnuteľnosti ako v roku 2008 ale nie sú realitou vo všetkých regiónoch. Výnimkou je Košický kraj, kde sú byty a domy lacnejšie o takmer -8 % ako v predkrízovom období, teda o -94 eur za meter štvorcový. Mierne lacnejšie, o -0,4 %, sú aj nehnuteľnosti v prešovskom regióne. V ostatných regiónoch si ale pri kúpe nehnuteľnosti priplatíme. 

Prepad sa blíži

Analytička Poštovej Banky Jana Glasová však upozorňuje, že v cenách za prvý kvartál roka 2020 sa vplyv krízy ešte neprejavil. Hoci sa v marci už zatvorili prevádzky, obhliadky nehnuteľností sa robiť mohli. Dodáva, že už v marci bol citeľný výrazný prepad dopytu po nehnuteľnostiach.

Ľudia sa totiž začali zameriavať hlavne na riešenie aktuálnej situácie ohľadom pandémie, svojho zdravia a kúpu či predaj nehnuteľnosti odložili na neskôr. Predávajúci sa zase zaradili do vyčkávacej fázy, teda čakajú na to, ako sa bude situácia vyvíjať.

Kto nutne nepotrebuje nehnuteľnosť predať, tak to počas krízy nerieši a radšej čaká na obdobie, kedy bude ekonomika viac otvorená a dopyt po nehnuteľnostiach opäť vzrastie. Dopad pandémie a zmeneného spotrebiteľského správania na realitný trh budeme vidieť až v nasledujúcich mesiacoch, predovšetkým v cenách nehnuteľností za druhý kvartál,“ hovorí  autorka analýzy Jana Glasová.

Slovensko má tajnú zbraň

Dopyt po nehnuteľnostiach v súčasnosti oslabil a ich predaj sa znížil. Ľudia totiž v období súčasnej krízy skôr riešia kúpu nevyhnutných vecí a peniaze míňajú opatrne.

Okrem toho, nárast nezamestnanosti či nižšie mzdy sa taktiež podpíšu aj pod slabší záujem o nehnuteľnosti. Na základe dostupných štatistík sa ale zatiaľ prepad cien na realitnom trhu nekoná a ceny neklesajú, aj napriek slabému dopytu,“ hovorí analytička.

Tajomstvom úspechu je nízka ponuka nehnuteľností. Slovensko má celkovo nedostatok nehnuteľností a ponuka už dlho nedokáže uspokojiť dopyt. Analytici preto predpokladajú, že ceny nehnuteľností nezažijú veľký prepad, skôr budú stagnovať v závislosti od lokality či veku stavby.

Tento cenový vývoj sa bude odvíjať od toho, ako dlho kríza ešte potrvá a kedy dôjde k opätovnému naštartovaniu ekonomiky. Po oživení ekonomiky, a teda aj realitného trhu, zamieria ceny bytov a domov zrejme opäť smerom nahor,“ dodáva analytička.

Zdroj: PoštováBanka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech