Za chybu, ktorú robia vodiči v „zlom“ počasí, hrozí pokuta 50 eur. Odborník radí, ako sa jej vyhnúť

  • Na túto chybu upozorňovala už aj polícia
  • Denne ju robia tisícky vodičov, ide pritom o základnú vec
hmla
Ilustračný obrázok, TASR/Dano Veselský
  • Na túto chybu upozorňovala už aj polícia
  • Denne ju robia tisícky vodičov, ide pritom o základnú vec

Hmly sú v aktuálnom ročnom období na dennom poriadku, čo mnohým vodičom spôsobuje vrásky na čele. Používanie hmlových svetiel totiž mnohí buď zneužívajú, alebo ignorujú. Polícia však upozorňuje na to, že ich nesprávne používanie môže vyústiť až do pokuty.

Motoristický novinár Erik Stríž v minulosti pre portál tvnoviny.sk uviedol, že motoristom odporúča, aby hmlové svetlá zapínali počas hustejšieho dažďa, sneženia alebo hmly. Tieto svetlá totiž výrazne zlepšujú viditeľnosť, a to najmä pri jazde mimo obce a v hmle.

Počas jazdy v meste Stríž odporúča tieto svetlá vypínať. Na krátku vzdialenosť totiž môžu oslňovať, čo môže robiť iným vodičom problém. Zároveň je podstatné myslieť na to, že hmlovky je potrebné vypnúť aj po tom, čo vodič hmlou prejde.

Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová vodičom vysvetľuje, že správna jazda v hmle by mala vyzerať tak, že vodič zníži rýchlosť a zvýši svoju viditeľnosť medzi ostatnými účastníkmi cestnej premávky. „Zapnúť hmlové svetlá počas jazdy v kolónach stačí prvý a posledný v rade, aby neboli oslepení ďalší vodiči,“ upozorňuje.

V prípade nedodržania týchto pravidiel je hrozbou pokuta. Podľa Bardyovej hrozí v prípade použitia hmloviek v čase, keď nie je hmla či husté sneženie a dážď. V blokovom konaní môže táto pokuta dosahovať výšku až 50 eur.

Stríž na záver dodáva, že počas dažďa a počas dňa nesmie byť na aute zapnuté len denné svietenie. Vodiči by nemali zabúdať na plnohodnotné stretávacie svetlá, pretože pri nich svietia aj zadné svetlomety. 

Obrovský zlozvyk

Na správne požívanie hmlových svetiel na sociálnej sieti upozorňovala aj Polícia Slovenskej republiky. 

Hmlovky treba rozsvietiť za hmly, sneženia alebo hustého dažďa, kedy vodič nie je schopný bezpečne rozoznať iné vozidlá a musí náhle znížiť rýchlosť, poučujú policajti v príspevku.

Poukazujú aj na zadnú hmlovku, ktorú by mali vodiči zapínať len v niektorých situáciách. „Ak je hmla naozaj hustá a za vami nevidíte v diaľke žiadne auto, až vtedy zapnite zadnú hmlovku. Obzvlášť, ak idete pomalšie, tak predídete tomu, aby do vás niekto vo vysokej rýchlosti zozadu narazil,“ píše sa v príspevku.

Diaľkové ti nepomôžu

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: tvnoviny.sk, Polícia Slovenskej republiky, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá