Za chyby v daňovom priznaní hrozí pokuta až do 16-tisíc eur. Na toto si dávaj obzvlášť pozor

  • Finančná správa totiž každý rok zverejňuje aktuálne verzie tlačív daňových priznaní
  • Chýb, ktoré môžeš urobiť, je niekoľko
finančná správa, dane
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, Milan Kapusta
  • Finančná správa totiž každý rok zverejňuje aktuálne verzie tlačív daňových priznaní
  • Chýb, ktoré môžeš urobiť, je niekoľko

Čas podávania daňových priznaní sa pomaly, ale isto blíži. Mnohí Slováci však nevedia, že pokiaľ podajú daňové s chybami, môže ich to stáť poriadne veľa peňazí. Chýb, ktoré môžeš urobiť pri vypĺňaní daňového priznania, je niekoľko.

V prvom rade by si si mal dávať pozor na tlačivo, ktoré vypĺňaš. Finančná správa totiž každý rok zverejňuje aktuálne verzie tlačív daňových priznaní, ktoré nájdeš na webe. Daňovníci podľa portálu Jaspis najčastejšie vypĺňajú starú verziu tlačiva alebo si vyberú jeho nesprávny typ.

Pozor na tieto veci

Na výber je spomedzi troch typov, pričom pre príjmy iba zo závislej činnosti by si mal použiť tlačivo typu A. V prípade príjmov z podnikania, prenájmu nehnuteľností, z použitia diela, umeleckého výkonu alebo inej samostatne zárobkovej činnosti je potrebné použiť tlačivo typu B. Vlastné tlačivo majú aj právnické osoby.

Problémy môžu nastať aj po tom, čo ti v daňovom priznaní chýba podpis, dátum alebo označenie druhu daňového priznania. Ak vypĺňaš tlačivo rukou, dávaj pozor, aby si na to nezabudol.

Tiež však dbaj na to, aby si vyplnil všetky potrebné riadky, dôležité je tiež správne zaokrúhlená daň alebo použitie správnej sadzby dane. Odporúčame ti vypĺňať elektronickú verziu daňového priznania, ktorú si následne vytlačíš. Systém ťa totiž dokáže upozorniť na riadky, ktoré si zabudol vyplniť.

Ak sa rozhodneš podanie daňového priznania odložiť, si povinný oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania správcovi dane. Mysli na to, že v prípade podávania daňového priznania elektronicky musíš elektronicky oznámiť aj odklad. 

Popri všetkých povinnostiach je možné, že na podanie daňového priznania jednoducho zabudneš. Alebo si len možno presvedčený, že ho podávať nemusíš. Ako uvádza portál Moje dane, je dôležité vedieť, či ti povinnosť podať priznanie vznikla, alebo nie.

Zistíš to jednoducho. Platí totiž, že fyzická osoba je povinná podať DP v prípade, že jej zdaniteľné príjmy presiahnu sumu 2 207,10 eur, ak ju daňový úrad na podanie DP vyzve, alebo pri príjmoch z podnikania vykáže stratu.

Ak ti povinnosť na podanie DP vznikla, no ty si ho aj napriek tomu nepodal, pripraviť by si sa mal na pokutu. Nepodanie daňového priznania sa totiž považuje za správny delikt a správca dane má nárok uložiť zaň daňovníkovi pokutu. Tá môže byť vo výške 30 eur, ale aj 16-tisíc eur. Pri rozhodovaní o jej výške sa prihliada na závažnosť, trvanie a možné následky. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Jaspis, Moje dane, Finančná správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá