Za darovanie vajíčok dostaneš 900 eur, no ak tam ideš len pre prachy, neobstojíš. Bola som si to vyskúšať

  • Neplodnosť je problémom každého 6. páru na Slovensku. Podľa štatistických údajov je na Slovensku neplodných až 15-20 % párov
  • Lekári však dokážu pomôcť až 90 % týchto párov
Unsplash/Igal Ness, Heike Mintel
  • Neplodnosť je problémom každého 6. páru na Slovensku. Podľa štatistických údajov je na Slovensku neplodných až 15-20 % párov
  • Lekári však dokážu pomôcť až 90 % týchto párov

Neplodné páry pribúdajú na Slovensku každý deň. Viac je však párov, ktoré už jedno dieťa majú a chceli by ďalšie. To sa nie vždy podarí. Práve kvôli tomuto dôvodu vyhľadávajú tieto páry kliniky reprodukčnej medicíny, kde im odborníci dokážu pomôcť.

Pomoc by však nebola možná, keby neexistovali darkyne vajíčok. Sú to ženy, ktoré sa dobrovoľne rozhodnú darovať svoje vajíčka inej žene a tým jej pomôcť. Zväčša ide o ženy vo veku 18-34 rokov, ktoré sú na 100 % zdravé. To znamená, že darkyňou sa nemôže stať  ktorákoľvek žena. Ja som mala šťastie a šancu pomôcť som dostala.

zdroj: Unsplash/NCI

Rýchly proces

O darcovskom programe som sa dozvedela vďaka svojej kamarátke. Hneď som si o tom začala hromadiť informácie a narazila som na webovú stránku kliniky ISCARE, ktorá sídli v Bratislave. Po prečítaní si základných informácií som sa rozhodla, že vyplním dotazník. Prešli tri dni a kontaktoval ma personál kliniky. Opýtali sa ma, či mám stále záujem o darovanie. Keď som odpovedala áno, dohodli sme si osobné stretnutie.

Hneď na prvom stretnutí ti personál priradí zdravotnú sestru, ktorá ti láskavo odpovie na všetky otázky. Priprav sa na otázku Prečo chcete darovať vajíčka? Myslím si, že s odpoveďou „kvôli peniazom“ nepochodíš. Odpoveď si teda radšej premysli vopred.

Koľko dostaneš za darovanie spermií či vajíčok? Nejde o žiadne drobné

Absolvuješ kompletné vyšetrenie krvi, testy na pohlavné choroby, genetické testy a pred zákrokom aj interné vyšetrenie. Ak budeš mať dobré výsledky a budeš spĺňať všetky prísne kritériá, môžeš sa začať pripravovať na zákrok. 

Časté návštevy kliniky

O tom, kedy bude vykonaný odber, rozhodne lekár. To, že si vhodnou darkyňou neznamená, že zákrok budeš mať o týždeň. V mojom prípade to trvalo viac ako 6 mesiacov, pretože moja krvná skupina nebola vhodná pre žiadnu ženu. Dôležitým faktorom je aj farba vlasov a očí. Myslím si, že keby som nemala ryšavé vlasy, proces by sa výrazne skrátil.

Očakávaného dňa D som sa však dočkala. Všetko nabralo veľmi rýchly spád. 3 týždne pred odberom som chodila na odbery krvi a kontroly. Keď lekárka skonštatovala, že je všetko v poriadku, prišlo na lámanie chleba.

zdroj: Unsplash/Ricardo Moura

Základom zákroku je úspešná stimulácia vaječníkov, ktorá trvá približne 10 dní. Sestrička ťa naučí aplikovať stimulačné lieky vo forme injekcií, ktoré budeš musieť používať sama 8-10 dní. Injekcie sú vo forme pera a samotná aplikácia je fakt jednoduchá a bezbolestivá. Dôležité je prekonať prvotný strach.

Počas tohto obdobia ti bude na klinike vykonaný kontrolný utrazvuk. Po tomto vyšetrení lekár určí presný deň a čas odberu vajíčok a tiež čas aplikácie poslednej stimulačnej dávky, ktorá zaistí dozretie vajíčok. Posledná stimulačná dávka už vo forme pera nie je. Je to klasická injekcia, ktorú si budeš musieť pichnúť sama. V tejto situácii som si úplne prestala veriť a o pomoc požiadala známu, ktorá vedela ako na to.

Ak si myslíš, že tvoj strach z injekcií ti zabráni v stimulácii, mýliš sa. Ja sama sa lekárskych ihiel bojím a zvládla som to. Keďže som do svojho tela aplikovala nadmerné množstvo hormónov, bála som sa, že priberiem a budem extrémne náladová. Nič z toho sa našťastie nestalo.

zdroj: Unsplash/Marcel Scholte

Krátky zákrok

Odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestézii v rámci jednodňovej chirurgie. Čo sa týka anestézie, bola to moja premiéra a priznám sa, že som bola extrémne vystresovaná. Taktiež som sa čudovala nad dosť vysokým počtom osôb v operačnej sále. Veď ide o 10 minútový zákrok, nie? Prečo tu je až 8 ľudí? 

Nálada v sále pred zákrokom bola uvoľnená a hlavne to mi pomohlo prekonať strach. Sestričky ma v jednom kuse upokojovali a lekári žartovali. Teraz mi tento môj stres príde smiešny a úplne zbytočný, no vtedy bol podľa mňa úplne na mieste.

Pred odchodom na sálu bolo 9:30. V izbe som sa prebrala približne o 10:15 a úplne bez bolestí. Zdravotné sestry ma chodili kontrolovať každých 30 minút a približne po 2 hodinách mi dovolili odísť. Pred odchodom som si však ešte išla po svoju odmenu, ktorá činila 890 eur. Taktiež som si bola so sestričkou dohodnúť termín kontroly a poďakovať jej. Prístup personálu kliniky je neporovnateľný s prístupom lekárov, s ktorými som sa stretla v minulosti. 

Život ako predtým

Zbytočne som sa tešila, že sa cítim fajn, pretože bolesti sa predsa len dostavili. Prišli asi 3 hodiny po zákroku, kedy som už bola doma. Bolesti sa dajú prirovnať ku klasickým menštruačným kŕčom, akurát že v tomto prípade bolo pre mňa ťažšie postaviť sa z postele. Okrem mňa však trpeli aj ľudia v mojom okolí. Po zákroku sa zo mňa začali vyplavovať hormóny, ktoré moje telo viac nepotrebovalo. Tieto stavy trvali asi 2 dni.

Kontrolu som mala naplánovanú na 3. deň po zákroku, kedy by už všetko malo byť v poriadku. Aj bolo, len v tom čase sa na Slovensku začal šíriť Covid-19 a s personálom sme sa zhodli, že kontrola nebude potrebná. Sestrička mi ešte párkrát zavolala, aby si overila, že sa na mojom zdravotnom stave nič nezmenilo. 

zdroj: Unsplash/Alexander Dummer

Išla by som ešte raz?

Jednoznačne áno. V prípade, že je žena zdravá, vajíčka môže darovať viackrát. Darkyne, ktoré sú zodpovedné a reagovali dobre na stimuláciu, budú na klinike veľmi vítané, ak sa rozhodnú pre ďalšie darovanie. Podľa zákonov SR je darovanie vajíčok a spermií prísne anonymné, dobrovoľné a bezplatné. Preto kliniky neumožňuje identifikáciu darcov a príjemcov. Príjemkyňa nedostane žiadne informácie, ktoré by napríklad naznačovali tvoju identitu. Ty nedostaneš žiadne informácie o žene, ktorá tvoje vajíčka dostane.

Mnoho žien sa darovania vajíčok bojí, pretože si myslia, že po darovaní už nebudú môcť mať svoje deti. To je však omyl. Počas procesu darovania je odobratých približne 10-15 vajíčok. Každá z nás ich má až niekoľko stoviek tisíc a väčšina z nich by aj tak nebola využitá. 

Zdroj: ISCARE

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá