Ani v druhej svetovej ľudia neriešili výplaty, odbil ruský šéf štrajkujúcich zamestnancov

  • Zamestnanci by sa podľa slov Denisa Tasakova mali spamätať
  • Meškajúce výplaty vysvetlil „špeciálnou vojenskou operáciou“
Obrázok z Moskvy, ktorý má navodiť Rusko a pracujúci človek
Unsplash/Nikolay Vorobyev, Spencer Davis
  • Zamestnanci by sa podľa slov Denisa Tasakova mali spamätať
  • Meškajúce výplaty vysvetlil „špeciálnou vojenskou operáciou“

Denis Tasakov, generálny riaditeľ uralského podniku na výrobu kompresorov v Ruskom Jekaterinburgu, nie je spokojný s tým, že jeho zamestnanci štrajkujú. Deje sa tak, pretože im od apríla meškajú výplaty.

Niektorí zamestnanci hovoria, že už nemajú ani na cestu do práce. Nexta uvádza, že sankciami Západu sú postihnutí mnohí kooperační partneri firmy.

Vyplatiť ich nemajú z čoho

„Ani počas Veľkej vlasteneckej vojny sa na mzdy nikto nepýtal,“ zdôvodnil meškanie peňazí Tasakov. Zamestnancom odkázal, aby sa spamätali. Podľa neho nie je tajomstvom, v akej situácii sa dnes Rusko nachádza.

V Rusku sa pojem „veľká vlastenecká vojna“ používa v súvislosti s vojnou Sovietskeho zväzu proti nacistickému Nemecku v rokoch 1941 až 1945. Odkazuje teda na druhú svetovú vojnu.

Tasakov povedal, že doma sú všetci múdri a štrajkujú, zatiaľ čo tí, ktorí sú dnes priamymi účastníkmi „špeciálnej vojenskej operácie“, umierajú, čo sa mu zdá omnoho dôležitejšie. Od druhého júnového týždňa má podľa Tasakova štrajkovať 50 z 370 zamestnancov, uvádza portál Meduza.

„Mnohé podniky, s ktorými spolupracujeme, sa dostali pod sankcie. Peniaze majú v sankcionovaných bankách na špeciálnych účtoch,“ vysvetľoval Tasakov, cituje ho portál URA News.

V týchto dňoch by však mali zamestnanci dostať časť svojich peňazí za apríl. Tí, ktorí neštrajkujú, dostanú plnú výplatu, povedal generálny riaditeľ.

Je pravda, že by mali peniaze zostať aj pre tých, ktorí štrajkujú. Bol by som však rád, keby sa ľudia spamätali. Nechcem sa nikomu ospravedlňovať, túto situáciu by mal každý pochopiť.“

Rusku môže trvať 10 rokov, kým sa zotaví zo sankcií

Ruskej ekonomike môže trvať desaťročie, kým sa zotaví zo zdrvujúcich sankcií uvalených Západom na Rusko po začiatku jeho invázie na Ukrajinu, vyhlásil šéf najväčšej ruskej banky Sberbank German Gref. V sobotu o tom informoval portál britskej stanice Sky News.

Návrat na úroveň obdobia pred sankciami môže trvať takmer desať rokov, keďže Rusko prišlo o polovicu svojho obchodovania, spresnil Gref. Šéf Sberbanky odhadol, že krajiny, ktoré prerušili vzťahy s Ruskom, sa podieľali na jeho vývoze 56 percentami a na jeho dovoze 51 percentami, čo ochromuje ruskú ekonomiku.

Toto ohrozuje 15 percent hrubého domáceho produktu Ruska, väčšina ekonomiky je pod paľbou,“ povedal výkonný riaditeľ Sberbanky Gref na výročnom Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade.

EÚ doteraz zmrazila ruské aktíva vo výške 12,5 miliardy eur

Sankcie EÚ zavedené proti ruským oligarchom po ruskej agresii voči Ukrajine viedli k zmrazeniu aktív v hodnote takmer 12,5 miliardy eur. Informuje o tom spravodajca TASR s odkazom na tlačovú agentúru DPA.

Údaje o výške doteraz zmrazených ruských aktív v priestore EÚ začiatkom týždňa potvrdil hovorca Európskej komisie (EK) Christian Wigand. Ešte pred ním o tejto sume informoval nemecký denník Die Welt.

Wigand spresnil, že celková suma zmrazených aktív sa za dva mesiace takmer zdvojnásobila – zo 6,7 miliardy eur v apríli na 10 miliárd eur koncom mája a súčasných 12,5 miliardy eur.

Európska únia
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Medzi zmrazené aktíva patria luxusné jachty, nehnuteľnosti, helikoptéry či rôzne umelecké diela. Celková suma však nezahŕňa zmrazené aktíva centrálnej banky Ruska.

Zdroje eurokomisie uvádzajú, že tento nárast je spôsobený predovšetkým tým, že v posledných týždňoch bolo odhalených a zmrazených niekoľko väčších aktív, najmä v Nemecku.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine prijala EÚ šesť kôl sankcií zameraných na ruskú ekonomiku, finančný systém, centrálnu banku, najvyšších vládnych predstaviteľov, ako aj na prezidenta Vladimira Putina a jeho úzky okruh spolupracovníkov.

Podľa agentúry DPA v apríli exekutíva EÚ uvádzala, že celkové zmrazené aktíva sú približne vo výške 30 miliárd eur, Wigand však vysvetlil, že táto suma zahŕňa už aj aktíva centrálnej banky, na ktoré sa tiež vzťahujú sankcie EÚ.

Zdroje: Twitter/Nexta, Meduza, URA News, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá