Za fotku s Horalkou si vyslúžil podnet na pokutu. Poslanci zo strany Republika sa pustili do SaS, vraj porušili zákon

  • Spoločnosť Sedita len nedávno čelila sťahovaniu produktov z pultov pre vyjadrenie názoru jej majiteľa
  • Slovensko sa rozdelilo na dva tábory, tí, ktorí Seditu podporujú, ďalší, ktorí ju vinia z diskriminácie neočkovaných
  • Vyostrený konflikt medzi očkovanými a neočkovanými zobrali politici do vlastných rúk, za fotku s Horalkou sa žalujú
  • Spoločnosť Sedita len nedávno čelila sťahovaniu produktov z pultov pre vyjadrenie názoru jej majiteľa
  • Slovensko sa rozdelilo na dva tábory, tí, ktorí Seditu podporujú, ďalší, ktorí ju vinia z diskriminácie neočkovaných
  • Vyostrený konflikt medzi očkovanými a neočkovanými zobrali politici do vlastných rúk, za fotku s Horalkou sa žalujú

Situácia spojená so spoločnosťou Sedita a témou očkovania dochádza do absurdných medzí. V minulom týždni mnohí politici vyjadrili svoju podporu spoločnosti, ktorej majiteľ sa vyjadril v prospech očkovaných, a to, že „by mali mať absolútnu slobodu.“ Druhý breh svoje rozhorčenie demonštroval aj mlátením sladkostí kladivom.

Spoločnosť Sedita sa kauzu pokúsila uzavrieť, no zdá sa, že má ešte vášnivú dohru. Že sa nevinný výrok súvisiaci s očkovaním pretaví do väčšieho konfliktu záujmov, Sedita nečakala.

„Takýto vývoj situácie sme nepredpokladali, ani výzvy na bojkot našich značiek. Tešíme sa však veľkej vlne podpory, ktorá vznikla.“ hovorí manažérka komunikácie spoločnosti Sedita.

Značka ale jedným dychom dodáva, že rôznorodosť názorov rešpektujú, aj keď vyjadrenie postoja formou bojkotu obľúbeného produktu podľa nich nie je najlepšou voľbou. „Ďakujeme všetkým, ktorí nám držia palce,“ dodáva značka.

Uhrík žaluje Žiaka

vášne sa preniesli aj do politiky, kde došlo k viacerým nepríjemným stretom. Jedným z nich je aj podnet na poslanca Miroslava Žiaka (SaS), ktorý obdržal od Ondreja Ďuricu (Republika). V príspevku na sociálnej sieti Milan Uhrík (Republika) tvrdí, že poslanec propaguje súkromnú spoločnosť, čo je v rozpore so zákonom.

„Celkom jasne a otvorene propagoval na Facebooku známy potravinársky výrobok len preto, že jeho výrobca sa na adresu nezaočkovaných ľudí vyjadril, že „majú sedieť doma“. Pripomínam, že poslanci majú zo zákona zakázané robiť akúkoľvek reklamu súkromným firmám a výrobkom a mnohí už boli za porušenie tohto pravidla v minulosti pokutovaní,“ píše na Facebooku.

 

„Propagovaním vybranej firmy poslanec znevýhodňuje nestranných poctivých podnikateľov, ktorí politické otázky verejne nekomentujú a svoju politickú náklonnosť nijako nevyjadrujú. Prepojenie vládnych nominantov na vybraných podnikateľov už začína biť do očí. Už absolútne nedokážu rozlišovať medzi ochranou verejného záujmu a súkromným biznisom. Aj toto už musí skončiť,“ dodáva Uhrík.

V komentároch sa ľudia pýtali aj na poslankyňu Janku Cigánikovú, ktorá sa tiež odfotila s oblátkou. Jej fotografia však bola iná. „Tá sa odfotila bez komerčného obalu, čiže to sa nedá považovať v zmysle zákona za explicitnú reklamu,“ vysvetlil v komentári pod príspevkom Uhrík.

Naši analfabeti

Poslanec Žiak si zo sporu, zdá sa, nerobí ťažkú hlavu. „Tak, naši právni analfabeti zo strany Republika sa vedia vyjadriť k právnym analýzam, samozrejme, chybne, ale k židovskému holokaustu už nie, predsa to nie sú historici. Zachráň sa, kto môžeš, ak by sa títo pseudoodborníci dostali k moci,“ reaguje príspevkom na Facebooku.

Samotná Sedita tvrdí, že Horalka by mala spájať, nie rozdeľovať a žiada ľudí, aby aféru uzavreli.

Politici v reklame

Poslanci, ministri a ďalší politici podľa zákona nesmú propagovať žiadne výrobky v platenej reklame. Napriek tomu sa to občas deje. „Hoc zákon komerčnú reklamu politikov zakazuje, aby nezneužívali svoje politické funkcie, opakovane im to prechádza preto, lebo zákon vymáha parlamentný výbor a teda sami politici,“ upozornila pred časom organizácia Transparency International.

Tá v minulosti podala podnet na poslanca Erika Ňarjaša (OĽaNO), ktorý na svojom Facebooku zverejnil propagačný príspevok.

O podnete bude aj v prípade poslanca Žiaka rokovať Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. V prípade, že by poslanec naozaj zákon porušil, hrozila by mu pokuta vo výške až 12 mesačných platov.

Zdroje: Facebook/Milan Uhrík • Republika, Facebook/Miroslav Žiak, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá