Za jeden balík čipsov polhodina behu? Taká je budúcnosť potravinových etikiet

  • Obezita je choroba novej generácie a umiera sa na ňu
  • Vedci prišli na spôsob, ako ľuďom pomôcť jednoduchým spôsobom
  • Vieš, koľko musíš behať, aby si mohol neobmedzene jesť?
etikety (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Obezita je choroba novej generácie a umiera sa na ňu
  • Vedci prišli na spôsob, ako ľuďom pomôcť jednoduchým spôsobom
  • Vieš, koľko musíš behať, aby si mohol neobmedzene jesť?

Systém etikiet na potravinách, ktoré informujú o tom, koľko fyzickej aktivity musíš vynaložiť, aby si spálil kalórie obsiahnuté v príslušnej potravine, môžu viesť podľa talianskeho denníka La Repubblica k tomu, že za deň prijmeš až o 200 kalórií menej, informuje česká agentúra ČTK. Bol by to každopádne užitočný nástroj v boji proti obezite.

Balíček čipsov za polhodinu behu. Dáš si?

Len čo otvoríš balíček smažených zemiakových lupienkov, skončí  v tvojom žalúdku 200 kalórií. Asi by si si to dvakrát premyslel, keby si vedel, že na ich spálenie je potrebných napríklad 20 minút behu. Keby bolo na etiketách priamo uvedené, koľko fyzickej aktivity je potrebné na spálenie kalórií obsiahnutých v potravine, viedlo by nás to aj k tomu, že by sme si vyberali zdravšie potraviny. Potvrdzuje to štúdia publikovaná v Journal of Epidemiology & Community Health.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Tradičný systém etikiet, na ktorých sa uvádza kalorický a nutričný obsah potraviny, je veľmi zložitý. Prináša príliš veľa informácií, aby mohol reálne ovplyvniť tvoju voľbu potravín, vysvetľujú vedci. Nemá teda dopad na šíriacu sa epidémiu obezity, ktorá zachvátila takmer celý svet. Preto sa zrodila metóda Pace, nástroj vymyslený za tým účelom, aby sme reálne zmenili naše stravovacie návyky, aby sme vedeli, že na spálenie 299 kalórií obsiahnutých v tabuľke mliečnej čokolády musíme aspoň 42 minút chodiť alebo 22 minút behať.

Ide o konkrétnu informáciu, ktorá by nás mohla viesť k tomu, aby sme popremýšľali skôr, než vložíme potravinu do nákupného košíka.

Nové etikety, zdravší život

Vedci vo svojej novej štúdii analyzovali predchádzajúcej práce, aby porovnali systém etikiet Pace s inými typmi etikiet a vyhodnotili ich rôzny vplyv na nakupovanie a konzumáciu nápojov a potravín. Sústredili sa najmä na 15 štúdií, ktorých výsledky ukazovali, že systém etikiet Pace aplikovaný na potravinové výrobky vedie k priemernému zníženiu kalorickej hodnoty jedného jedla o 65 kalórií.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Táto skutočnosť ukazuje, že ak počítame s tromi hlavnými jedlami a dvoma menšími jedlami za deň, môže byť denný kalorický príjem znížený najmenej o 200 kalórií za deň. Tým sa tiež ušetrí 20 minút behu potrebného na ich spálenie.

Prevencia a liečba obezity

Ako vedci upresňujú, ich štúdia má aj svoje obmedzenia. Analyzovali napríklad skôr menší počet výskumov a ich teória nebola odskúšaná v realite, ani v supermarketoch, ani v reštauráciách.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Systém etikiet Pace napriek tomu ukazuje sľubné možnosti, ako znížiť množstvo kalórií a množstvo jedla, ktoré konzumujeme,“ uvádzajú vedci. Zdôrazňujú, že táto prostá stratégia môže byť ľahko aplikovaná na etiketách potravín a nápojov, ktoré sú v supermarketoch, reštauráciách a prevádzkach rýchleho občerstvenia bežne dostupné. Môže tak prispieť k prevencii a liečbe obezity.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech