Za jeden ich ikonický šperk si môžeš kúpiť palác. Prečo je Cartier drahší ako Tiffany?

  • Príbeh značky sa začal písať v roku 1847 v Paríži a stojí za ním jeden šperkár a jeho traja synovia
  • Klenoty od Cartiera na hodnote stále stúpajú
  • Prečo je Cartier drahší ako Tiffany?
mcdonalds (2)
Ikonický náhrdelník La Peregrina patril Elisabeth Taylor. V roku 2011 ho vydražili za rekordných 10,5 milióna dolárov., Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR, AP
  • Príbeh značky sa začal písať v roku 1847 v Paríži a stojí za ním jeden šperkár a jeho traja synovia
  • Klenoty od Cartiera na hodnote stále stúpajú
  • Prečo je Cartier drahší ako Tiffany?

Bez toho, aby čo i len predpokladali svoj úspech, rozbehli biznis, ktorý dnes valcuje všetky ostatné šperkárske značky. Dôležité je dodať, že po takmer 200 rokoch sa značke podarilo dostať sa medzi svetovú špičku. A šperky, ktoré si u nich kúpiš stále naberajú na hodnote. Záleží to však od viacerých faktorov.

V čase Francúzskej revolúcie sa biznisu nedarilo najlepšie a tak ľudia prirodzene, nemali o drahé veci záujem. Alfred Cartier sa však rozhodol aj napriek poklesu záujmu okolia otvoriť svoj prvý obchod, stalo sa tak v roku 1859 a za desať rokov sa dostal do povedomia miestnej smotánky. Považoval to za svoju povinnosť, prevziať a zveľadiť biznis, ktorý trom bratom zanechal otec Louis Francois.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Všetko bolo – aj trblietavé výklady, aj drevené obloženia a dveraje. A aj ikonický nápis Cartier nad každým jedným výkladovým oknom. Na slávnej Rue de la Paix 13 v Paríži sídli dodnes.

Veci majú takú hodnotu, aká je ochota ľudí platiť

Vedel si, že najikonickejším Cartier šperkom je Love Bracelet? Je to zároveň aj najznámejší šperk, aký bol kedy vyrobený. Zostrojil ho šperkár Aldo Cipullo v roku 1969 a od vtedy jeho hodnota aj obľúbenosť stúpajú priamo úmerne. Jeho cena sa dnes pohybuje na hranici 6 300 dolárov. Ak si praješ model s viacerými diamantmi či vytvoriť si dokonca svoj podľa vlastných predstáv, zaplatiť môžeš pokojne až 50 000 za jediný kus.

Hodinky od Cartiera nie sú na tom cenovo vôbec inak. Za také tie klasické zaplatíš minimálne 5 000  a ich najvyššia hodnota môže podľa počtu diamantov, špeciálnych úprav či veku dosiahnuť až do 25 000 dolárov. To všetko sú kúsky, ktoré nájdeš na webovej stránke.

Zaujímavým faktom, o ktorom možno len málokto tuší je, že práve Cartier vyrobil prvé náramkové hodiny pre mužov. Dovtedy boli vyslovene doménou žien. Bohatí muži s vyššej spoločnosti nosili hodinky, boli však vreckové.

V úplne iných cenových reláciách sa však budú pohybovať ich šperky, ktoré môže zazrieť len skutočne malé percento vyvolených. Ide o vintage šperky vyrobené len v jednom kuse. To, že ich hodnota je dnes 6-ciferná ešte nič neznamená. Luxusné šperky od Cartiera naberajú na svojej hodnote doslova každý deň.

Tie najdrahšie sa dražia na aukciách a venuje sa im špeciálna pozornosť. Len pre zaujímavosť, v roku 2017 bol vydražený prsteň s obrovským diamantom v tvare hrušky za 530 000 dolárov.

Paradoxnými a do očí bijúcimi sumami za Cartier vintage šperky sú také, ktoré majú najmenej 3 obrovské diamanty, alebo diamant v kombinácii z inými drahými kameňmi najvyššej hodnoty a najkvalitnejšieho opracovania. Tie sa už pohybujú vo výške niekoľkých miliónov dolárov. Najvyššia suma, na ktorú bol prsteň s čírym stredovým diamantom a dvoma smaragdmi ohodnotený, sa vyšplhala do výšky 6 200 000 dolárov. A to sú len prstene.

zdroj: TASR/AP

Náhrdelníky s excentrickými príveskami v limitovaných edíciách začínajú na sume 7 miliónov dolárov.

V roku 1969 dostala Elisabeth Taylor ikonický náhrdelník s názvom La Peregrina. Daroval jej ho Richard Burton v New Yorku a ide o perlovo-rubínovo-diamantový šperk. Vtedy ho získal tiež na dražbe, no za omnoho menej peňazí. V roku 2011 sa šperk dražil znovu. S príbehom, ktorý ho sprevádzal, jeho počiatočnou hodnotou a excelentným stavom sa cena vyšplhala na 10,5 milióna dolárov, informuje agentúra TASR.

zdroj: TASR/AP

Ako rastie cena?

Cartier je považovaný za najluxusnejší šperkársky dom na svete. Ich cena pri potenciálnom predaji závisí od toho, ako sa o ne počas života staráš. Cena je stále odhadovaná odborníkmi a celosvetovo uznávanými šperkármi, ktorých odborným okom prešli najluxusnejšie klenoty sveta.

Ak si sa rozhodol investovať do kúsku z dielne Cartier, musíš myslieť na to, že potrebujú ostať v excelentnom stave.

Čo sa týka hodiniek, ich cena sa navyšuje v dôsledku toho, aká je ich životnosť alebo aký príbeh majú za sebou. Vo vyhotovení jednotlivých kúskov nie je veľký rozdiel. Všetky komponenty sú z dielne švajčiarskych majstrov, ktorí pochádzajú z niekoľko generačných hodinárskych rodín.

Záleží teda od toho, aký kus si vyberieš a v akom stave ho budeš udržiavať. Ak sa rozhodneš pre tie najvyššie kvality a opateru, je to jednoznačne jedna z najlepších investícií, aké môžeš urobiť.

 

Za prestížou značky sa ukrýva nielen príbeh, ale aj rôzne asociácie. Šperky sa spájajú s láskou, symbolizujú Paríž a niektoré excentrické kúsky sú spájané s kráľovskou rodinou a ich korunovačnými klenotami. Žiadne šperkárstvo na svete si doposiaľ nevybudovalo takú auru ako práve Cartier a nakazili ňou všetkých.

Základnými hodnotami, ktorými Cartier oplýva, a ktorými sa medzi top značku radí sú kvalita, výnimočnosť a odlišnosť, exkluzivita, história a nadčasovosť. Prieskum, ktorý londýnska spoločnosť Kadence urobila, bol aplikovaný na takmer 6 000 respondentoch z 13 krajín sveta. Na základe všetkých zvažovaných faktov sa Cartier umiestnil na prvom mieste. Zo sebou nechal Tiffany & Co. , Rolex aj Bvlgari. V povedomí ľudí a spotrebiteľov, sú tieto šperky považované za najvyššiu kategóriu luxusu.

Väčšina šperkov, ktoré u Cartiera vyrobia, v sebe ukrývajú zvláštne prvky, väčšinou zo zvieracej ríše. Buď sú to africké zvieratá, alebo zákonom chránené či mýtické.

Cenu ich produktov dvíha precízne vyhotovenie, limitované kusy a najkvalitnejšie drahé kamene. Podobne ako mnoho luxusných odevných značiek, zničili niekoľko svojich kolekcií. Chceli tak ľudí vystrašiť a predísť tomu, aby ich produkty skončili niekde na pofidérnych alebo nehodnotných trhoch.

 Ako to vyzerá dnes?

Cartier je obľúbený medzi modelkami, herečkami či holywoodskymi celebritami, ktoré sa s prsteňmi, náramkami či hodinkami nechávajú rady fotiť. Niektoré kúsky sa šplhajú až do výšky 5 000 dolárov a sú súčasťou bežných denných outfitov. Ich šperky nosia aj členovia kráľovských rodín, prominentní biznismenmi spolu s najbohatšími ľuďmi sveta. Elizabeth Taylor, egyptský kráľ Faout, vojvodkyňa z Windsoru či Grace Kelly, tí všetci mali na sebe šperky tejto luxusnej značky.

Pri kúpe šperku Cartier, ktorý nestojí niekoľko desiatok tisíc eur, si treba dať pozor a poriadne overiť jeho pravosť. Zámena originálneho kusu a falzifikátu sa môže stať najmä v prípade ikonických Love Bracelets. Niekedy na ne šperkári od Cartiera nepísali sériové čísla, pretože šperky neboli až tak rozšírené a povedzme si pravdu, dostupné. Dnes sa na každom jednom takéto číslo nachádza a dostaneš ho spolu s certifikátom. Uzamknú ti ho na ruke priamo u Cartiera a len on ti ho môže odomknúť.

Zdroje: TASR, kadence.com, hautehorlogerie.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá