Za Top inováciou sveta stojí Slovák z Oxfordu. Ocenil ho najprestížnejší vedecký časopis

  • Vedecký časopis The Scientist pripravil prestížny rebríček TOP 10 svetových inovácií
  • Na prvom mieste sa ocitol vedec Philipp Kukura
kukura
TASR/Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Vedecký časopis The Scientist pripravil prestížny rebríček TOP 10 svetových inovácií
  • Na prvom mieste sa ocitol vedec Philipp Kukura

Mladý profesor chémie Philipp Kukura sa spolu so svojím oxfordským univerzitným tímom zaslúžil o úctyhodný titul. Jeho interdisciplinárny výskum zameraný na biomolekulárne štruktúry a dynamiku si podľa The Scientist vyslúžil prvú priečku, a tak sa vedecký svet v roku 2019 opäť posunul o krok bližšie v analýzach najmenších častíc biomolekúl.

To, čo sa Kukurovi a jeho tímu podarilo v roku 2018 sa nazýva hmotnostná fytometria a znamená to meranie hmotnosti molekúl pomocou svetla. Toto meranie v minulosti vedcom trvalo takmer hodinu. Teraz ho budú môcť vďaka inovácii tímu z Oxfordskej univerzity vykonať už do dvoch minút.

Molekuly sú všade okolo nás. Aj v nás

Meranie a váženie molekúl je pre výskum kľúčové. Nielen v chémii, ale na všetkých vedeckých platformách.

Využitie fotometrie je preto veľmi rôznorodé, píše slovenský vedecký portál Veda na dosah. Prístroj je možné využiť od jednoduchých testov čistoty až po určenie množstva interakcií medzi biomolekulami. Tá môže viesť k skúmaniu funkcie proteínov a ich porúch pri chorobách. Presne preto je Kukurov objav v oblasti inovácii absolútne ultimátny.

„Princípy nie sú nové, ale implementácia do tohto nového zariadenia je veľmi šikovná a výkonná, pretože dokáže merať každú časticu. Veľmi silný a potenciálne revolučný nástroj,“ vyjadril sa na margo inovácie H. Steven Wiley, vedecký pracovník Pacific Northwest Laboratory a porotca časopisu The Sciencist.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

V marci 2019 sa tak na trh dostal prístroj s názvom Refeyn OneMP z dielne Kukuru, ktorý je schopný uviesť do praxe predošlé analýzy vedcov z Oxfordu. Jeho štartovacia suma sa začína na 150 000 amerických dolároch.

Ďalšie hodnotné svetové inovácie

Na druhom mieste sa umiestnili Američania z Pittzburgu, ktorí sa zaoberajú vývojom liekov. Volajú sa NeuBase Therapeutics a vznikli boli v roku 2018. Tretí sú Berkeley Lights, v tomto prípade ide o digitálnu bunkovú biológiu, ktorá umožňuje vedcom presne študovať správanie jednotlivých buniek v stanovenom časovom období. Celý proces zberu údajov sa zaznamenáva na video.

Všetkých desať inovácií jednoznačne stojí za odsledovanie. Hoci drvivá väčšina z nich pochádza z laboratórií amerických vedcov, je otázkou času, kedy sa tieto technológie dostanú aj k nám.

Philipp Kukura je svetový chemik z oxfordskej univerzity. Tu si ukončil doktorantské štúdium. Titul PhD. si odniesol z prestížnej kalifornskej univerzity v Berkeley a v súčasnosti je členom britskej Kráľovskej spoločnosti v oblasti chémie. Počas svojho profesijného života už získal niekoľko významných ocenení.

Philipp Kukura je synom známeho herca divadla Aréna, Juraja Kukuru. V máji bol prednášať aj na Slovensku, na bratislavskej Univerzite Komenského.

Zdroje: thescientist.com, vedanadosah.cvtisr.sk, kukuraLAB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá