Za najväčším zmenárenským podvodom v Česku stoja Slováci. Takto okrádajú cudzincov

  • Slováci stoja v Prahe za lukratívnym biznisom, zmenárne sú napísané na bielych koňov, ktorí ani nevedia, že figurujú vo firmách
  • Celý príbeh sa začína v obciach pri Lučenci na strednom Slovensku
  • Na celý problém upozornil český novinár
BeFunky-collage
TASR
  • Slováci stoja v Prahe za lukratívnym biznisom, zmenárne sú napísané na bielych koňov, ktorí ani nevedia, že figurujú vo firmách
  • Celý príbeh sa začína v obciach pri Lučenci na strednom Slovensku
  • Na celý problém upozornil český novinár

Slováci si v Prahe našli cestu, ako klamať a okradnúť cudzincov, ktorí si chcú zameniť iné meny za české koruny. Na celý problém upozornil český novinár Seznamu Janek Rubeš na svojom youtubovom kanáli, kde sa pozrel na niektoré zmenárne v Prahe a ľudí v ich pozadí.

Skutoční majitelia niektorých pražských zmenární totiž pochádzajú z obce na strednom Slovensku Halič. Podľa doteraz zistených informácií boli ľudia z malých dedín v okolí mesta Lučenec nastrčení do českých zmenární ako biele kone. Niektorí z nich dokonca ani nevedia, že sú majiteľmi zmenární v Prahe. Dosadiť ich do firiem mali taktiež Slováci.

Podľa informácií českého Seznamu sa hlavný problém nachádza pri Lučenci. Býva tu aj Juraj Paľaga, ktorý mal byť údajne bielym koňom, ktorý figuroval ako konateľ piatich zmenární v Prahe. Všetky zmenárne spadajú pod firmu menom Changer s.r.o.

Keď sa však české médiá Paľagu pýtali, prečo figuruje ako konateľ v českých zmenárňach, tak o podstate nič nevedel. Na otázku čo vlastne Paľaga v českých zmenárňach robí a akú má funkciu odpovedal vo videu „Neviem“. Tvrdil len to, že podpísal nejaké papiere, ktoré mu dal človek zo susednej obce Točnica. Tým človekom bol Richard Stano, ktorý mal biele kone pre zmenárne sprostredkovať. Ten však prepojenia odmieta a hovorí, že Paľagu nepozná, ale jeho otca áno. Za podpisy pre Stana mal dostať Paľaga finančnú odmenu, ktorú však doteraz nevidel.

Stano má podľa informácií Seznamu úzky vzťah s Janom Dočekalom, ktorý je na pražské zmenárne priamo napojený.

Kto sú to biele kone?

Biele kone sú osoby, ktoré figurujú vo firmách ako konatelia spoločností a väčšinou sú to ľudia dosadení skutočnými majiteľmi firiem. Tí si nájdu často ľudí bez domova alebo ľudí z ťažkých finančných situácii, ktorí vo veľa prípadoch ani nevedia, že sa z nich stali konatelia daných firiem. Niečo podobné sa stalo s pánom Paľagom. Zmenárne, ktoré sú v celom prípade opisované, dostali už v minulosti od štátu pokuty. Dnes im hrozia ďalšie.

Na Slovensku monitoroval týždenník Trend najväčšie biele kone u nás a jedným z populárnych sa stal aj Francúz Amélio Malva Laurent Bilot-Magé, ktorého firmy vytvorili na Slovensku daňový nedoplatok približne 24-miliónov eur.

Tento nedoplatok vytvorila firma Relco, do ktorej sa zlúčilo 22 firiem vo finančných problémoch.

Príbeh sa zamotáva

Zaujímavosťou Dočekala a Stana je, že majú spoločnú firmu DMS Holding s.r.o., ktorú však nezakladal Stano, ale konateľom je istý Vlastimil Machyniak, ktorý je podľa zistení Seznamu Stanov priamy sused na Slovensku.

Fima je registrovaná v Česku na virtuálnej adrese. V tomto prípade však Dočekal a Machyniak v pražských zmenárňach skutočne figurujú. Posledným Slovákom v celej kauze je Juraj Garaj, ktorý má podľa Seznamu na krku 22 exekúcií. Spojiť s ním sa nikomu nepodarilo.

Môže to byť teda ďalší biely kôň, ktorý figuruje v pražských zmenárňach podobne ako vyššie spomínaný Paľaga. Takže záverom zostáva, že v pozadí niekoľkých pražských zmenární figurujú Slováci z obcí v okolí Lučenca.

Ako porušovali pravidlá?

V Českej republike platí takzvaný Zmenárenský zákon. Tento zákon upravuje pravidlá pre zmenárne a taktiež upravuje používanie „VIP“ kurzových lístkov. Na týchto lístkoch sa nezobrazujú kurzy Národnej banky Česka (NBČ), ale kurzy, ktoré si stanoví samotná zmenáreň.

Tento VIP lístok však nemôže by však zamenený za taký lístok, ktorý vydáva NBČ. V praxi sa však ďalej používajú a NBČ musí rozdávať pokuty. Podľa Seznamu tak mohol zákazník prísť pri zámene 100 eur o 900 českých korún.

V Česku začal preto platiť zákon, ktorý hovorí o storne zámeny. To znamená, že zákazník môže do troch hodín prísť naspäť do zmenárne a vymeniť svoje zamenené peniaze za pôvodnú menu. Tak stornuje svoju prvotnú zámenu. Aj tento zákon však majitelia zmenární porušujú a peniaze nevrátia alebo zákazníkom nedajú účtenku, a tým pádom nie je ani možnosť storna. Po prevalení kauzy v Česku začali zmenárne prepisovať „konateľov“ na ukrajinských nastrčených bielych koňov a najali si ochranky.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá