Za nákup na otočku karanténa. Do obchodov v Rakúsku sa ešte nechystaj, hygienici upozorňujú na dôležitú vec

  • Pre osoby, ktoré prídu na Slovensko z nákupu v Rakúsku, sa vzťahuje karanténa
  • Vyhláška ÚVZ stanovuje niekoľko výnimiek, na ktoré sa povinná karanténa nevzťahuje
nakupy v rakusku
pixabay
  • Pre osoby, ktoré prídu na Slovensko z nákupu v Rakúsku, sa vzťahuje karanténa
  • Vyhláška ÚVZ stanovuje niekoľko výnimiek, na ktoré sa povinná karanténa nevzťahuje

Hoci bola pre Slovákov povinná karanténa po vstupe do Rakúska zrušená, pri návrate na Slovensko povinnosť karantény naďalej platí. V tlačovej správe o tom informovala Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Tá varuje najmä pred výletmi „na otočku“ do obchodov v Rakúsku.

Chodíš na nákupy do Rakúska?

Po príchode na Slovensko je pre takéto osoby naďalej povinná domáca karanténa. Platí to aj pre zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19,“ uviedla Račková. Dodáva, že zaočkovaní a tí, ktorí COVID-19 prekonali, majú z pohľadu dĺžky karantény miernejší režim, ktorý je podrobne stanovený vo vyhláške ÚVZ.

Karanténa na Slovensku sa končí uplynutím 14 dní s bezproblémovým priebehom izolácie. Ukončiť ju skôr môžu občania negatívnym RT-PCR testom vykonaným najskôr počas ôsmeho dňa izolácie. V prípade detí do desiatich rokov sa karanténa končí bezpríznakovým priebehom izolácie či ukončením domácej izolácie osoby žijúcich s ním v spoločnej domácnosti.

Vyhláška ÚVZ stanovuje niekoľko výnimiek, na ktoré sa povinná karanténa nevzťahuje. Ide napríklad o vodičov nákladnej dopravy, posádky vlakov či lietadiel. Osobitný režim platí aj pre pendlerov zo susedných štátov. Ďalšie výnimky možno nájsť vo vyhláške na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie