Za nehnuteľnosť v Bratislave zaplatíš čoraz viac. Nájmov sa rast netýka, poznáme lokality, ktoré medzi Slovákmi vedú

  • Aj keď ceny nehnuteľností stále rastú, medzi-kvartálny nárast cien nájmov je minimálny a momentálne stagnujú
  • Dáta vyplývajú z uzavretých nájomných zmlúv Herrys a ich transakcií
pjimage – 2021-10-28T123704.935
Unsplash/Martin Katler Unsplash/Jarritos Mexican
  • Aj keď ceny nehnuteľností stále rastú, medzi-kvartálny nárast cien nájmov je minimálny a momentálne stagnujú
  • Dáta vyplývajú z uzavretých nájomných zmlúv Herrys a ich transakcií

Zatiaľ čo minulý rok sa šplhala priemerná výška nájmu na 700 eur bez energií, v posledných mesiacoch cena stagnuje na výške okolo 610 eur bez energií. Realitná kancelária Herrys zároveň eviduje rekordných 341 uzavretých prenájmov, čo je najviac za tri kvartály v histórii ich fungovania. Svedčí to o neutíchajúcom záujme o prenájmy.

Ako uvádza Martin Marsina z realitnej kancelárie Herrys, v tomto roku sa dopyt po prenájmoch rozložil a veľa sa prenajímalo aj v druhom a v treťom kvartáli. Zároveň tvrdí, že oproti minulému roku je to rozdiel, pretože veľmi intenzívny bol práve tretí kvartál. To bolo spôsobené tým, že dopyt sa kvôli prvej vlne pandémie presunul na letné mesiace.

Bratislava Newsletter nariadenie
zdroj: TASR/Dano Veselský

„Svedčí o tom aj fakt, že sme v treťom kvartáli 2021 zaznamenali pokles o 21,6 % z pohľadu počtu prenájmov oproti minulému roku. Na druhej strane počet transakcii za prvé 3 kvartály 2021 je o 11 % vyšší ako za rovnaké obdobie roku 2020,“ vysvetľuje Marsina.

Dodáva, že realitná kancelária očakáva v rámci štvrtého kvartálu o niečo vyššie čísla realizovaných transakcií. Dôvodom má byť predpoklad lepšej epidemiologickej situácie a vyššia migrácia ľudí. 

Dvojizbáky vedú

„Neskorá jeseň je však vždy z pohľadu hľadania nájomcov slabšia a predpokladáme že tomu nebude inak ani v tomto roku,“ vysvetľuje. Zatiaľ čo po prvom kvartáli 2021 stúpol počet prenájmov o 13 %, medzi druhým a tretím kvartálom bol nárast minimálny.

V Bratislave sú najvyhľadávanejšie nájmy v Starom Meste, kde sa v treťom kvartáli 2021 prenajalo až 39 % z objemu prenájmov realitnej kancelárie Herrys. Vysokú popularitu si dlhodobo udržiava aj Bratislava II., kde sa najmä v časti Ružinov prenajalo až 25 % bytov, v Bratislave III. to bolo 19,5 %.

Najväčší dopyt je po dvojizbových bytoch, ktoré tvorili 53 % z rentovaných bytov. Trojizbových bytov sa prenajalo 26 % a jednoizbových 17 %. Priemerná výmera prenajatých bytov je 59,5 metrov štvorcových. Z dát ďalej vyplýva, že priemerný vek nájomcu je 32 rokov, pri prenajímateľoch je priemerný vek 45,5 rokov.

Zdroj: Herrys

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá