Za obyčajný list zaplatíme od pondelka o 30 percent viac. Slovenská pošta zdražie

  • Na slovenských poštách budú 1. júla platiť nové ceny
  • Cena balíkov zistane nezmená
  • Drahšie budú listy aj poštový platobný styk
TASR
  • Na slovenských poštách budú 1. júla platiť nové ceny
  • Cena balíkov zistane nezmená
  • Drahšie budú listy aj poštový platobný styk

Služby Slovenskej pošty zdražejú. Zvyšenie sa dotkne jednotlivcov, firiem aj inštutúcií. O nových tarifách informovala Slovenská pošta v tlačovej správe. Za všetky typy vnútroštátnych listových zásielok a poštových poukážok si v priemere na jedného obyvateľa mesačne priplatíš päť centov.

Za zvýšením stojí aj klesajúci záujem

Slovenská pošta vo svojej tlačovej správe uvádza, že takáto úprava taríf prinesie finančné prostriedky, ktoré nevyhnutne potrebuje na pokrytie rastúcich mzdových nákladov prevádzkových zamestnancov. Zároveń zaznamenala dlhodobý pokles záujmu o využívanie poštových služieb.

Ďalším výdavkom je modernizácia služieb pre ľudí a efektivizácia procesov. Zmena cien univerzálnej služby má najvýznamnejší vplyv na možnosti rozvoja moderných a efektívnych poštových služieb pre ľudí. Výnosy z univerzálnej služby tvoria vyše 50% podiel z celkových výnosov Slovenskej pošty. Výdavky zvyšujú aj rastúce  personálne a prevádzkove nákladov. Ceny sú na bežnej úrovni ako u susedných štátov.

Drahšie služby avizovali už v roku 2018

Opatrenia, ktoré by mali viesť k modernizácii, predstavilo vedenie ešte v septembri v roku 2018, pod názvom „Pošta 2020″. Už v rámci tejto stratégie bola identifikovaná potreba úpravy cien vybraných produktov a služieb, ktorých súčasná výška neodzrkadľovala reálne náklady na ich poskytovanie.

zdroj: TASR

„Od 1. júla tohto roku sú ceny univerzálnej služby a poštového platobného styku pre vnútroštátny poštový styk navýšené v priemere o jedenásť centov. Aj po tejto úprave sú ceny Slovenskej pošty na bežnej úrovni cien pôšt v susediacich krajinách, ktoré rovnako reagujú na zvyšovanie nákladov súvisiacich so zabezpečením poštových služieb,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Týkať sa to bude len niektorých služieb

Zdvíhanie cien sa napríklad nebude týkať balíkových služieb. „Slovenská pošta neupravuje všetky tarify univerzálnej služby, úprava cien sa nedotkne napríklad medzinárodnej pošty a balíkových služieb. Balíkové služby Slovenskej pošty dnes využíva viac ako 70% zákazníkov takmer všetkých internetových obchodov na Slovensku,“ doplnila Rovenská.

Ako ďalej dodáva, pre zabezpečenie dostatočnej flexibility pri doručovaní a spracovaní balíkových zásielok, plánuje Slovenská pošta rozšíriť kapacitu logistického centra vo Zvolene o viac ako 300%.

Faktom zostáva, že bežná listová zásielka zdražie o 15 centov, teda o 30 %. Po novom bude stáť 65 centov. Úradné zásielky zdražejú o 25 %  a budú stáť 1,95 eura. O 25 %, teda 30 centov zdražejú aj doporučené zásielky.

Prináša niekoľko noviniek

Slovenská pošta zároveň oznamuje, že už onedlho budú môcť zákazníci využívať novú mobilnú aplikáciu Slovenskej pošty, či ešte širšiu sieť nonstop dostupných BalíkoBOXov na podanie a vyzdvihnutie zásielky. Posta plánuje aj rozšírenie automatizovaných vyvolávacích systémov, ktoré pomáhajú sprehľadniť a zrýchliť vybavenie zákazníkov na pobočkách.

V závere roka 2018 Slovenská pošta spustila centrálne doručovanie úradných zásielok, platbu faktúr prostredníctvom QR kódu a uviedla novú službu osvedčovania dokumentov na vybraných IOM poštách. Od začiatku apríla 2019 je osvedčovanie dokumentov na poštách ešte výhodnejšie oproti iným poskytovateľom.

K zefektívneniu prevádzky a pohodlnému vybaveniu zákazníkov prispieva od februára 2019 aj platba kartou na všetkých vyše 1 500 pobočkách Slovenskej pošty. Novinkou pre zákazníkov je aj rýchly výber hotovosti na poštách, ktorý vyhovuje najmä zákazníkom v obciach, kde nie je dostupný bankomat.

Zdroj: Slovenská pošta, TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech