Za cúvanie v jednosmerke je pokuta aj 150 eur: Na chybu sa však vzťahuje výnimka

  • Na cúvanie v jednosmerke sa viaže výnimka, o ktorej zrejme nevieš
  • Je však dôležité správne pochopiť situáciu
jednosmerná cesta
Ilustračný obrázok TASR/Štefan Puškáš
  • Na cúvanie v jednosmerke sa viaže výnimka, o ktorej zrejme nevieš
  • Je však dôležité správne pochopiť situáciu

Jednosmerné cesty určite nepatria medzi radosti slovenských šoférov. Nerobí im teda problém skrátiť si cestu a na takejto ceste cúvať aj napriek tomu, že ide o porušenie predpisu, za ktoré môžu dostať pokutu. Portál Autoviny však poukazuje na to, že cúvanie v jednosmerke umožňuje jediná výnimka.

Cúvaniu v jednodmerke sa venuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Konkrétne ide o §22, odst. 4, písm f), podľa ktorého sa „vodič nesmie otáčať a nesmie cúvať na jednosmernej ceste; vodič však smie cúvať, ak je to nevyhnutne potrebné najmä na zaradenie do radu stojacich vozidiel alebo na vyjdenie z neho“.

To znamená, že cúvanie v jednosmerke je možné v prípade, že šofér potrebuje zaparkovať alebo vyparkovať svoje vozidlo. Vodiči by si však mali uvedomiť, že cúvanie je povolené v spojitosti so samotným parkovacím manévrom. Ak chce vodič odparkovať auto na miesto, ktoré zbadal 100 metrov nazad, cúvanie povolené nie je.

Porušenie tohto zákona môže vodiča vyjsť pekne draho. Ak nedôjde k bezprostrednému ohrozeniu bezpečnosti alebo plynulosti cestnej premávky, polícia môže vodičovi udeliť pokutu do 60 eur. V prípade, že k nemu dôjde, pokuta môže dosahovať až 150 eur len za cúvanie v jednosmerke.

Drahé je aj nevhodné správanie

Do konfliktu s cyklistami sa často dostane nejeden motorista. Dopustiť sa nejakej chyby na cestách je ľudské, no niekedy môžeš za nevhodné správanie voči cyklistovi poriadne doplatiť. Napríklad, ak sa nedržíš v 1,5-metrovej vzdialenosti pri predbiehaní cyklistov, môže ťa to vyjsť naozaj draho.

Čo sa týka priestupkov vodičov áut vo vzťahu k cyklistom, najčastejšie ide práve o nedostatočný odstup zboku pri predbiehaní, vysokú rýchlosť a celkovo nedostatok pozornosti pri riadení automobilu. 

Zo strany cyklistov sa medzi najviac uvádzané prehrešky v susednom Česku zaradila jazda v skupine viacerých bicyklov vedľa seba na ceste, nenosenie cyklistickej prilby a jazdenie na chodníkoch.

Ako uvádza portál Autoviny.sk, od 1. marca 2022 platí, že cyklistovi musí motorista dať prednosť aj vtedy, ak nejde po ceste.

„Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno vrátane cyklistu idúceho súbežne s cestou; to neplatí pre vodiča električky. Pri odbočovaní doľava vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu odbočujúceho vľavo,“ uvádza sa v novele zákona o cestnej premávke.

Okrem zvýšenej pozornosti pri odbáčaní si musia vodiči dávať pozor od 1. marca 2022 aj na ďalšiu novinku, ktorá hovorí o povinnom bočnom 1,5-metrovom odstupe od cyklistov, ktorý sme spomenuli už aj vyššie.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Autoviny, Autoviny, eAutoškola, TV JOJ

Najnovšie videá

Trendové videá