Za práva homosexuálov skutočne bojoval: Imrich Matyáš prežil peklo v štyroch režimoch

  • Úradník, ktorý bojoval za práva LGBT+ ľudí
  • Imrich Matyáš hlásal myšlienky, ktoré by mali platiť aj v súčasnosti
  • Toto je príbeh odvážneho Slováka
Imrich Matyáš a jeho priatelia na fotografii
Imrich Matyáš inšpiruje dodnes, FB/Jana Jablonická Zezulová, FB/Dúhový rok
  • Úradník, ktorý bojoval za práva LGBT+ ľudí
  • Imrich Matyáš hlásal myšlienky, ktoré by mali platiť aj v súčasnosti
  • Toto je príbeh odvážneho Slováka

Imrich Matyáš je meno, ktoré sa neoddeliteľne spája so slovenskou históriou. Hoci mnohí možno nevedia, kto to je, tento statočný a neoblomný Slovák obetoval desaťročia svojho života v boji za práva LGBT+ komunity. Prekonal štyri politické režimy (monarchiu, prvú republiku, fašizmus a komunizmus), pričom v každom z nich zažíval skutočné utrpenie.

V ére jeho mladosti žiadny z týchto režimov nesúcitil s homosexuálmi. Za ich orientáciu ich čakalo policajné vyšetrovanie, tresty odňatia slobody alebo fyzické tresty. Matyáš bol ten, kto počas celého svojho života usiloval o zmenu tejto krutej reality. Jeho príbeh inšpiruje dodnes. 

Príbeh tohto nebojácneho muža však začal ožívať iba úplnou náhodou, keď boli objavené jeho denníky a korešpondencia. Mnohí bádatelia označujú jeho životnú cestu ako príbeh plný vytrvalosti či boja za ľudskú dôstojnosť a základné demokratické hodnoty. Ako informuje portál Plus 7 Dní, jeho fascinujúci život zmapovala známa historička Jana Jablonická-Zezulová.

Matyášove denníky

„Objavila som tento príbeh náhodou, upozornili ma naň. Na Slovensku meno Imricha Matyáša nikomu nič nehovorilo. Náhoda alebo osud chceli, že v tom istom roku sme našli zošity písané rukou aj na stroji, ktoré patrili Matyášovi. Denníky, úvahy a články zaznamenávajú doteraz neviditeľné miesta v slovenskej histórii, opisujú, ako sa táto skupina ľudí snažila o dôstojnejšie životné podmienky,“ uviedla historička Jablonická-Zezulová.  

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Plus 7 Dní, Aktuality.sk, Dúhový rok, Na potulkách

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá