Za slobodu bojujú ako draci. Čína po masívnych protestoch upúšťa z covid pravidiel

  • Vo finančnom centre Číny Šanghaji bol zavedený tvrdý dvojmesačný lockdown
  • V hlavnom meste regiónu Sin-ťiang Urumči sa otvorili supermarkety
Protesty v Číne
Protesty v Číne, TASR/AP/Jose Luis Magana TASR/AP/Jose Luis Magana
  • Vo finančnom centre Číny Šanghaji bol zavedený tvrdý dvojmesačný lockdown
  • V hlavnom meste regiónu Sin-ťiang Urumči sa otvorili supermarkety

V Číne sa počas posledných týždňov organizovalo niekoľko vĺn protestov, ktoré boli vyvolané prísnymi reštrikciami a opatreniami proti koronavírusu. Čínska metropola Peking a dve ďalšie mestá začali dnes pomaly otvárať mnohé predajne a obchody a zmiernili prísne pravidlá testovania na koronavírus. Na základe protestov, ktoré boli v krajine vyvolané, začala Čínska vláda postupne uvoľňovať tvrdé pravidlá založené na nulovej tolerancii covidu. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

V Pekingu sa od pondelka nemusia ľudia dochádzajúci za prácou preukazovať negatívnym testom na covid nie starším ako 48 hodín na to, aby mohli využívať mestskú hromadnú dopravu.

Rovnaké pravidlá platia aj vo finančnom centre Číny, v Šanghaji, kde bol tento rok zavedený tvrdý dvojmesačný lockdown. Tamojší obyvatelia nepotrebujú už negatívny test ani pri vstupe do vonkajších verejných priestranstiev, akými sú napríklad parky či turistické atrakcie.

Mesto Chang-čou na východe Číny ukončilo aj pravidelné hromadné testovanie tamojšej 10-miliónovej populácie. Naďalej sa musia testovať už len osoby, ktoré žijú v domovoch pre seniorov alebo tam prichádzajú na návštevy. Testovanie stále prebieha aj na školách a v škôlkach.

V hlavnom meste severozápadného regiónu Sin-ťiang Urumči sa v pondelok otvorili supermarkety, hotely, reštaurácie a lyžiarske strediská. V tomto štvormiliónovom meste bol zavedený jeden z najdlhšie trvajúcich lockdownov v Číne – niektoré oblasti boli zavreté od augusta do novembra. Novembrový požiar v Urumči, ku ktorého tragickým následkom údajne prispeli aj platné obmedzenia pohybu, odštartoval v Číne vlnu proticovidových protestov.

Miestni predstavitelia v stredočínskom Wu-chane, kde bol koncom roka 2019 po prvý raz zaznamenaný výskyt nového koronavírusu, a tiež provincia Šan-tung, zrušili už od nedele požiadavku testovania pre využitie verejnej dopravy.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zmierňovanie protipandemických opatrení v Číne privítala.

AFP však poukazuje na to, že hoci sa niektoré reštrikcie uvoľnili, čínske úrady sa prostredníctvom bezpečnostných opatrení snažia zabrániť konaniu ďalších demonštrácií, posilňujú cenzúru v online priestore a tiež dohľad nad obyvateľstvom.

Po tom, čo sa zatvorili mnohé testovacie stanice, sa navyše začali tvoriť dlhé rady pred tými zostávajúcimi, a ľudia museli v chladnom počasí čakať v dlhých radoch. V mnohých častiach Číny je totiž pravidelné testovanie na covid naďalej povinné.

Zamestnanosť v čínskom sektore rapídne klesla

Sektor služieb v Číne aj v novembri klesol, už tretí mesiac v rade a najrýchlejším tempom za pol roka. Prispeli k tomu blokády na zastavenie ochorenia COVID-19, ktoré zasiahli dopyt aj prevádzku. Ukázal to v pondelok prieskum spoločnosti Caixin. TASR o tom informuje na základe správy RTTNews.

Podľa prieskumu sa index nákupných manažérov (PMI) z čínskeho sektora služieb v novembri 2022 znížil na 46,7 bodu zo 48,4 bodu v októbri. Novembrová hodnota PMI je najmenšia od mája tohto roka a prepadla sa hlbšie pod hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity v danom odvetví od jej poklesu.

Zážitky z Ivaniných ciest naprieč celou Čínou

Prieskum odhalil, že nové objednávky v novembri klesli najviac za šesť mesiacov, aj keď sa exportné objednávky vrátili k rastu, pretože dopyt v zahraničí sa zvýšil po uvoľnení obmedzení spojených s pandémiou.

Zamestnanosť v čínskom sektore služieb sa v novembri znížila najprudšie od začiatku prieskumov Caixin v novembri 2005.

Pokiaľ ide o ceny, inflácia vstupných nákladov sa už tretí mesiac po sebe zmiernila a patrila medzi najslabšie za viac ako dva roky. Firmy tiež zaznamenali pomalší rast výstupných cien. Ale dôvera v službách dosiahla osemmesačné minimum a je výrazne pod svojím dlhodobým priemerom pre obavy z toho, ako dlho budú trvať obmedzenia a ich vplyv na podnikanie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá