Zo slovenských hasičov sa stali superhrdinovia a hviezdy svetových médií. Gréci im ďakujú za záchranu

  • Stáli bok po boku gréckych hasičov a požiare dostali pod kontrolu
  • 75 slovenských hasičov v prvej línii riskovalo svoje životy, aby zachránili tie grécke, stali sa z nich hrdinovia
Hasiči, Grécko
TASR/AP/Petros Karadjias, Facebook/Hasičský a záchranný zbor
  • Stáli bok po boku gréckych hasičov a požiare dostali pod kontrolu
  • 75 slovenských hasičov v prvej línii riskovalo svoje životy, aby zachránili tie grécke, stali sa z nich hrdinovia

V Grécku vypukli rozsiahle požiare, s ktorými nemala krajina možnosť súperiť Na pomoc im mnohé štáty vyslali svojich hasičov. Spravilo tak aj Slovensko. Len o necelé dva dni sa naši hasiči stali hrdinami. Takmer stovka hasičov zo Slovenska a 37 zo Srbska úspešne zabránila požiaru pri zachvátení dvoch gréckych dedín na ostrove Evia počas  dramatického boja proti požiaru, informuje N1.

Ich aktivitu si všimli nielen obyvatelia, ktorí im za záchranu svojich životov a príbytkov ďakujú, ale aj svetové médiá.Osem dní plameňov šľahajúcich týmito panenskými lesmi nezanechalo za sebou nič len sčernalé konáre a popolavú zem. Dvadsaťdva krajín vyslalo na pomoc Grécku personál a vybavenie. Na Evii, v prvej línii tejto rastúcej katastrofy, sme našli slovenských hasičov stáť bok po boku so svojimi gréckymi kolegami, zatiaľ čo helikoptéry a lietadlá bzučali nad hlavou a liali vodu na tlejúcu pôdu, píše CNN.

Oheň od 29. júla zničil v krajine celkovo 100 874 hektárov lesov. Požiare vypukli aj v dôsledku počasia a vysokých teplôt, píše AFP s odvolaním sa na údaje Európskeho systému informácií o lesných požiaroch (EFFIS). Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vo štvrtok označil lesné požiare vo svojej vlasti za „najhoršiu ekologickú katastrofu, akú Grécko za posledné desaťročia zažilo“, napísala agentúra AP, informuje TASR.

„Podarilo sa nám zachrániť životy, stratili sme však lesy a majetok,“ povedal Mitsotakis. Hasiči v Grécku bojujú so stovkami požiarov po celej krajine.

Situácia sa vo štvrtok zlepšila a väčšina veľkých požiarov je už podľa AP na ústupe. Predseda gréckej vlády však upozornil, že nebezpečenstvo ďalších požiarov stále pretrváva. Takisto povedal, že klimatická zmena sa týka celého sveta a je to podľa jeho slov „spoločná kríza pre nás všetkých“.

„Obyvatelia Avgarie ďakujú slovenským hasičom v Grécku za ochránenie ich mestečka pred ničivými požiarmi,“ fotografiu vďaky priamo z miesta požiarov zdieľal aj Hasičský a záchranný zbor na sociálnej sieti.

Posted by Hasičský a záchranný zbor on Thursday, August 12, 2021

Slovenskí hasiči sú v Grécku za hviezdy už niekoľko dní. Gréci sa dozvedajú o ich počinoch najmä z televízie. Na sociálnych sieťach Gréci Slovákom ďakujú a vychvaľujú ich do nebies.

Zdroje: TASR, CNN, N1

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech