Za týranie zvierat do basy na tri roky, tyranom odzvoní. Teraz sú na rade politici

  • Týranie zvierat je konečne bližšie k definitívnej stopke
  • Poslancom NR SR sa podarilo v prvom čítaní schváliť návrh novely trestného zákona, ktorým bude možné udeľovať prísnejšie tresty za týranie zvierat v našej krajine
psov
TASR/Oliver Ondráš
  • Týranie zvierat je konečne bližšie k definitívnej stopke
  • Poslancom NR SR sa podarilo v prvom čítaní schváliť návrh novely trestného zákona, ktorým bude možné udeľovať prísnejšie tresty za týranie zvierat v našej krajine

Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera by sa mohli v našej krajine konečne trestať prísnejšie. Poslanci posunuli do druhého čítania novelu trestného zákona, ktorou sa má sprísniť trestná sadzba z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Účinnosť navrhujú od 1. novembra 2020.

„Cieľom návrhu zákona je zmena systematického zaradenia trestných činov týrania zvierat a zanedbania starostlivosti o zviera, a to ich presunom medzi trestné činy proti životnému prostrediu. Touto zmenou sa zároveň dosiahne stav, keď skrátené vyšetrovanie o týchto trestných činoch budú vždy vykonávať vyšetrovatelia,“ vysvetlili predkladatelia v dôvodovej správe.

Desiatky tisíc Slovákov žiadajú zákaz chovu zvierat v osadách. Dochádza tu k hroznému týraniu

Prísnejší postih za týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti navrhujú podľa vlastných slov na základe skúsenosti z praxe. Tá podľa nich dokazuje, že vo väčšine prípadov sa pri prvopáchateľoch týranie zvierat kvalifikuje len ako priestupok s uložením pokuty, prípadne sa využíva podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody. 

Potrebujeme prísnejšie tresty za týranie zvierat!

Potrebujeme prísnejšie tresty za týranie zvierat!⚖️Na zvieratách sú totiž páchané závažné trestné činy, ktoré doteraz nebolo možné efektívne postihovať.👈Je preto skvelá správa, že koaličný návrh, ktorý sprísňuje tresty za týranie zvierat prešiel do druhého čítania.👍

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Donnerstag, 16. Juli 2020

„Týmto by sme chceli poďakovať všetkým poslancom, ktorí návrh podporili, ale aj všetkým organizáciám, ktoré dlhodobo bojujú za lepšie podmienky pre práva a život zvierat. V mnohom je to náš spoločný boj. Je to síce len prvý krok, no veríme, že prvý krok na ceste k spravodlivejšiemu a lepšiemu systému ochrany práv zvierat,“ vyjadril sa Zvierací ombudsman.

Súhlasíš, aby boli na Slovensku prísnejšie tresty za týranie zvierat?

Trestným činom má byť aj organizovanie zápasov zvierat. Neprijateľné má byť aj štvanie zvierat, cvičenie zvieraťa na inom zvierati, ale aj chov, držanie, obchodovanie alebo iné nakladanie so zvieratami s cieľom organizovania zápasov zvierat, pričom je trestná aj účasť na takomto zápase.

Inšpirovať sa môžeme aj Českom

V Českej republiky ešte začiatkom tohto roka schválili novelu zákona, ktorá sprísňuje tresty za týranie zvierat. Podľa nej sa trest za týranie zvieraťa zvyšuje na šesť rokov odňatia slobody. Určuje tiež trest zákazu chovu na desať rokov za chov zvierat v nevhodných a zlých podmienkach. Uvedená novela má dopad najmä na nelegálnych množiteľov a príslušníci policajného zboru môžu za účelom odhalenia najzávažnejších organizovaných trestných činov využívať aj odpočúvanie.

Podobné opatrenia by Zvierací ombudsman odporúčal zaviesť aj na Slovensku. „Odpočúvanie či kamerové záznamy, vytvorené za účelom odhalenia nelegálnych množiteľov či iných tyranov, sú jedným z najúčinnejších prostriedkov, ako takúto činnosť odhaliť a tiež dokázať,“ podotkla Zuzana Stanová zo Zvieracieho Ombudsmana.

Zdroje: Zvierací ombudsman, nrsr.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech