Za úmrtie pacienta môže nemocnica. Dvadsaťdeväťročný muž zomrel v Nitre po banálnej operácii ucha

  • Dvadsaťdeväťročný Ivan zomrel v januári 2016 v nemocnici v Nitre
  • Stalo sa tak po jednoduchej operácii ucha
  • Súd rozhodol, že na vine je nemocnica
nitra, ucho
Ilustračný obrázok, TASR/Henrich Mišovič, Unsplash/Cody Chan
  • Dvadsaťdeväťročný Ivan zomrel v januári 2016 v nemocnici v Nitre
  • Stalo sa tak po jednoduchej operácii ucha
  • Súd rozhodol, že na vine je nemocnica

Nitrianska nemocnica je opäť preberaná širšou verejnosťou, a to kvôli ďalšej nevydarenej operácii, ktorá sa udiala už v roku 2016.

Rodina sa rozhodla zažalovať nemocnicu v Nitre, kde ich syn zomrel po banálnej operácii ucha. Po siedmich rokoch sa dozvedeli verdikt súdu. Ten rozhodol, že vinu nesie nemocnica a lekári sú povinní sa rodine ospravedlniť.

Banálna operácia

Ako informuje portál TV Noviny, iba 29-ročný Ivan zomrel v roku 2016 po operácii ucha. Podľa lekárov mu našli nezhubný nádor, kvôli ktorému musel absolvovať bežný zákrok. Otec dvoch dcér mal po operácii zostať v nemocnici maximálne desať dní. 

Avšak vznikla nečakaná situácia, mladý otec začal krvácať do mozgu. K tomu všetkému sa k zhoršeniu jeho stavu pridali aj infekcie či slepota. Celkom pol roka od tohto zákroku v nitrianskej nemocnici zomrel. 

Nitrianska nemocnica dostala za smrť mladého muža už aj pokutu od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Inštitúcia uviedla, že chybu urobili lekári. 

„Krajský súd potvrdil rozhodnutie prvostupňového súdu v plnom rozsahu. To znamená v rozsahu písomného ospravedlnenia nemocnice rodine Markovičovcov za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť a konkrétne sumy náhrady nemajetkovej ujmy spolu vo výške 210 000 eur,“ informovala právna zástupkyňa rodiny Soňa Tóthová.

„Krajský súd v Nitre potvrdil rozhodnutie súdu prvej inštancie a po jeho doručení stranám sporu nadobudne rozhodnutie právoplatnosť,“ doplnila hovorkyňa súdu  Lenka Kiradžiev.

Kauza zle vyoperovaného oka

Nebolo tomu ani tak dávno, čo podobnému škandálu čelila aj nemocnica v Ružinove. Koncom júla totižto Slovensko šokovala správa, že jednému z pacientov vyoperovali nesprávne oko.

Lekári pacientovi chirurgicky odstránili zdravé oko a následne mu muselo byť odstránené aj druhé, choré oko. Pacient tak v konečnom dôsledku chyby nemocnice prišiel o obe oči.

operácia
zdroj: Unsplash/Jafar Ahmed

Nešťastný zákrok sa mal udiať minulý rok na prelome októbra a novembra. O udalosti informoval ako prvý portál Teraz.sk. „Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psychologického aj sociálneho charakteru,“ ozrejmila postoj univerzitnej nemocnice hovorkyňa Eva Kliská.

Apelovala na to, že nemocnica berie situáciu veľmi citlivo. „Samozrejme, s dotknutými komunikujeme a budeme nápomocní vo všetkých smeroch,“ dodala.

Ďalšie pochybenie lekárov

Nemocnica v Nitre mala na krku ďalší podobný škandál aj počas minulého roku. Lekári zoperovali dôchodcovi nesprávne koleno. Stalo sa tak v roku 2019, ihneď po tom, ako si pán František zranil koleno. Ako informuje portál topky.sk, nitrianski lekári mu následne odporučili operáciu.

„Žijem s tým a ja som tajne dúfal, že ešte si môžem zašportovať. Dneska musím voľakoho poprosiť, aby mi pokopal záhradu? Mňa odpísali, mňa zničili,“ vyjadril sa pán František pre RTVS

Nemocnica svoje pochybenie priznala, no odškodnenie vo výške 65 000 eur, ktoré žiadal pán František, považovala za privysoké. Podľa slov nitrianskej nemocnice nemal dôchodca ani jedno koleno zdravé, pričom sa opiera o stanovisko, ktoré poskytol Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zdroje: tvnoviny.sk, SIU, topky.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá