Za vznikom nových cyklochodníkov v Holandsku je prekvapivo toaletný papier

  • Holandská provincia Friesland sa rozhodla, že nové cyklochodníky budu viac ekologické. Za všetkým stojí recyklovaný toaletný papier, prostredníctvom ktorého chce Holandsko efektívne bojovať proti zvyšujúcej sa ľudskej stope na životnom prostredí.
imgonline-com-ua-twotoone-cemYLEcM4EWoEI
knnadvies.nl / pixabay.com
  • Holandská provincia Friesland sa rozhodla, že nové cyklochodníky budu viac ekologické. Za všetkým stojí recyklovaný toaletný papier, prostredníctvom ktorého chce Holandsko efektívne bojovať proti zvyšujúcej sa ľudskej stope na životnom prostredí.

Ročne sa v Holandsku spotrebuje približne 180-tisíc ton toaletného papiera. S vysokou spotrebou papiera rastú aj požiadavky na výrobu, čo znamená aj častejšie pílenie stromov. Trendom súčasnosti sú rôzne ekologické riešenia znižovania celkovej ľudskej stopy v prírode. S jedným takýmto riešením prišla holandská provincia Friesland, ktorá sa zamerala na cyklochodníky.

Stavebné materiály použité na pokládku tzv. cyklodiaľnice budú obsahovať recyklovaný toaletný papier. Táto diaľnica, určená výhradne pre bicykle, sa bude nachádzať medzi mestami Leeuwarden a Stiens, ktoré sú od seba vzdialené približne jeden kilometer. Stane sa tak prvým cyklochodníkom na svete, ktorého asfalt bude obsahovať recyklovaný toaletný papier.

Väčšina holandských ciest používa asfalt, obsahujúci makadam. Tento typ asfaltu má ideálne vlastnosti pre odvádzanie vody vďaka svojej vysokej pórovitosti. Ročné úhrny zrážok v Holandsku predstavujú od 685 do 890 milimetrov, takže vysoké bezpečnostné opatrenia v podobe kvalitného asfaltu sú viac než na mieste.

Zdá sa, že Holandsku sa tento ekologický spôsob výstavby ciest naozaj páči. Minulý rok vznikol cyklochodník, ktorý obsahoval celulózu extrahovanú z odpadových vôd. Spoločnosti CirTec a KNN Cellulose vyvinuli technológiu, ktorou dokážu z odpadovej vody oddeliť čistú celulózu a neskôr ju použiť na ďalšie spracovanie.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: knnadvies.nl

Podľa slov Chrisa Reijkena, odborníka v oblasti odpadových vôd, je potenciál využitia celulózy pochádzajúcej z odpadovej vody nekonečný: „Tento materiál môže byť v budúcnosti použitý na výrobu zatepľovacích materiálov, biopalív, textílie či dokonca rôznych filtrov. Avšak z hygienických dôvodov sa tento materiál nebude môcť využívať v produktoch, s ktorými prichádza človek do priameho kontaktu.“

Využitie toaletného papiera v budovaní nových ciest zaujalo aj iných. Rovnaký postup sa použil aj pri spevnení hrádze na ostrove Ameland. Mesto Groningen zase túto technológiu použilo pri prestavbe parkoviska pred Zoo. O tento nápad sa zaujíma aj samotné hlavné mesto Holandska, Amsterdam. Tamojším úradom sa pozdáva nápad využiť celulózu pri výstavbe nových ciest.

Na opravu všetkých holandských ciest by však bolo potrebných 15 tisíc ton tohto materiálu. Riešením tak ostáva kombinácia toaletného papiera, celulózy z odpadových vôd, kartónov či dokonca detských plienok. Aj naše cesty by tak v budúcnosti mohli byť oveľa ekologickejšie.

zdroj: inhabitat.com / citylab.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech