Za zbombardovanú bytovku v Kyjeve si môže Ukrajina sama, tvrdí Moskva

  • Rusko tvrdí, že cieľom bola továreň na výrobu zbraní
  • Zničenú bytovku má podľa Rusov na svedomí ukrajinská armáda
zničená bytovka v Kyjeve po bombardovaní
Deväťpodlažná obytná budova v Kyjeve bola v nedeľu skoro ráno zasiahnutá raketovým útokom, TASR/AP Photo/Nariman El-Mofty
  • Rusko tvrdí, že cieľom bola továreň na výrobu zbraní
  • Zničenú bytovku má podľa Rusov na svedomí ukrajinská armáda

Rusko tvrdí, že pri útoku na ukrajinské hlavné mesto Kyjev, ktorý sa odohral v nedeľu skoro ráno, zasiahlo továreň na výrobu zbraní. Uvádza sa to vo vyhlásení ruského ministerstva obrany, z ktorého citovala agentúra AFP. 

Ruské ministerstvo spresnilo, že továreň Arťom „bola cieľom ako vojenská infraštruktúra“.

Dodalo, že škody na neďalekej bytovej budove spôsobila raketa protivzdušnej obrany vypálená Ukrajinou.

Došlo k poškodeniu spodnej časti budovy, ako aj vrchnej časti, čo potvrdzuje verziu, že išlo o padajúcu strelu,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva obrany, ktoré označilo tvrdenia o ruskom útoku na civilné objekty v Kyjeve za nepravdivú.

Ranný útok neprežila jedna osoba

Ako informovala TASR, v Kyjeve bolo v nedeľu skoro ráno počuť štyri výbuchy. Novinári francúzskej tlačovej agentúry AFP informovali, že zasiahnutý bol bytový komplex neďaleko centra mesta.

Podľa kyjevského primátora Vitalija Klička pri útoku prišla o život jedna osoba. Zranených bolo ďalších šesť ľudí vrátane sedemročného dievčaťa a jeho matky, ktoré sa podarilo zachrániť spod trosiek.

Ako vo svojom statuse na sieti Facebook informoval poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko, spomínanou matkou je ruská občianka, ktorá sa vydala za Ukrajinca a žije v Kyjeve. Dodal, že obeťou nedeľného raketového útoku je jej manžel.

Explózia spôsobila požiar, ktorá sa hasičom podarilo zlikvidovať až popoludní. Požiar čiastočne zničil 7., 8. a 9. poschodie bytového domu.

Biden: Je to barbarstvo

Veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková, ktorá donedávna pôsobila na Slovensku, vyjadrila rozhorčenie nad raketovým útokom na bytový dom a materskú školu v centre Kyjeva.

Vo svojom statuse na Twitteri napísala, že „Spojené štáty a ich spojenci urobia všetko, čo je v ich silách, aby postavili pred súd tých, ktorí sú zodpovední za (tieto) zverstvá“.

Americký prezident Joe Biden označil nedeľné ostreľovanie ukrajinského hlavného mesta ruskými raketami za ďalšie „barbarstvo“ Ruska. Podľa agentúry Reuters to americký líder povedal na summite G7 v bavorských Alpách.

V reakcii na najnovší raketový úder na Kyjev ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval účastníkov summitu G7, aby uvalili voči Ruskej federácii nové sankcie.

Hovorca velenia ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat vo vysielaní ukrajinskej televízie uviedol, že ruská armáda podnikla údery na Kyjev zo strategických bombardérov TU-95 a TU-160, ktoré štartovali z oblasti v blízkosti mesta Astrachaň ležiaceho na juhu európskej časti Ruska a neďaleko Kaspického mora.

„Tieto lietadlá sú vyzbrojené raketami X-101, ktoré dokážu letieť na vzdialenosť až 5500 kilometrov,“ vysvetlil Ihnat. Podľa jeho slov boli v nedeľu odpálené štyri až šesť takýchto rakiet. Dodal, že ukrajinská protivzdušná obrana niektoré z nich zostrelila.

Útok len 30 km od hraníc NATO

Rusko v nedeľu oznámilo, že jeho jednotky zaútočili na tri vojenské výcvikové strediská na severnej a západnej Ukrajine – vrátane jedného, ktoré leží pri hraniciach s Poľskom. K týmto útokom došlo len niekoľko dní pred summitom organizácie NATO, ktorý sa bude v dňoch 28.–30. júna konať v španielskom Madride, všíma si agentúra AFP.

Údery sa uskutočnili vysokopresnými zbraňami ruských vzdušno-kozmických síl a raketami Kalibr, informoval hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Jedným z ich cieľov bolo vojenské výcvikové stredisko ukrajinskej armády v okrese Staryči vo Ľvovskej oblasti, približne 30 kilometrov od členského štátu NATO Poľska.

Útok mohol prísť z Bieloruska

Ďalšie dve zasiahnuté výcvikové strediská ležia v Žytomyrskej oblasti v strednej časti Ukrajiny a v Černihivskej oblasti na severe. Konašenkov však neuviedol, kedy a odkiaľ boli rakety, použité pri útokoch, vypálené. Kyjev síce v sobotu uviedol, že Rusko podniklo útoky z územia severného ukrajinského suseda Bieloruska, Moskva však tieto tvrdenia nekomentovala.

Po útokoch na výcvikové strediská úplne stratilo bojovú schopnosť niekoľko ukrajinských vojenských brigád, takže plány na ich nasadenie v boji boli tým pádom zmarené, doplnil Konašenkov.

Uvedené útoky majú byť upozornením, že Rusko je schopné zaútočiť na ktorúkoľvek časť Ukrajiny i napriek tomu, že veľká časť jeho operácií sa momentálne odohráva na ukrajinskom východe a juhu, domnieva sa AFP.

Predstavitelia ukrajinského vedenia predtým informovali, že v nedeľu ráno sa uskutočnili ruské útoky na hlavné mesto Kyjev, Konašenkov sa však o nich vo svojom vyhlásení nezmienil.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá