„Zabijak miest“ preletí okolo Zeme už tento víkend. Uvidíš ho aj naživo

  • Astronómovia objavili 2023 DZ2 len zhruba pred mesiacom
  • Odhadujú jeho veľkosť na 40 až 90 metrov
asteroid
Ilustračná foto, Freepik/@ kjpargeter
  • Astronómovia objavili 2023 DZ2 len zhruba pred mesiacom
  • Odhadujú jeho veľkosť na 40 až 90 metrov

Napriek tomu, že vesmír je plný asteroidov a ich prelety sú okolo Zeme bežné, tentokrát to bude trošku iné. Počas víkendu medzi Zemou a obežnou dráhou Mesiaca totiž preletí asteroid, ktorý je dosť veľký na to, aby zničil mesto. Informuje agentúra TASR podľa správy agentúry AP. 

Asteroid označovaný ako 2023 DZ2 preletí v sobotu približne len 170 000 kilometrov od Zeme. To je menej ako vzdialenosť Zeme od Mesiaca. Vedci tak budú mať jedinečnú príležitosť pozorovať vesmírne teleso aj ďalekohľadmi a malými teleskopmi.

„Neexistuje šanca, že by tento ,zabijak miest‘ zasiahol Zem, no jeho priblíženie poskytuje skvelú šancu na pozorovanie,“ uviedol šéf planetárnej ochrany Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Richard Moissl.

Astronómovia odhadujú jeho veľkosť na 40 až 90 metrov. Hoci sú prelety asteroidov okolo Zeme bežné, podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) je nezvyčajné, že sa taký veľký asteroid priblíži tak blízko Zeme. Niečo také sa stáva približne raz za desať rokov.

Astronómovia objavili 2023 DZ2 len zhruba pred mesiacom. V sobotu preletí asi 515 000 kilometrov od Mesiaca a o niekoľko hodín neskôr preletí popri Zemi nad Indickým oceánom rýchlosťou 28 000 kilometrov za hodinu.

Podľa astronómov a Medzinárodnej siete pre varovanie pred asteroidmi je tento blízky prelet dobrou príležitosťou na precvičenie planetárnej obrany pre prípad, keď k nám bude smerovať nebezpečný asteroid, uvádza NASA. Projekt The Virtual Telescope bude takto blízke priblíženie asteroidu k Zemi vysielať aj naživo.

Asteroid 2023 DZ2 sa k našej planéte opätovne priblíži až v roku 2026. Pôvodne existovala malá pravdepodobnosť, že by vtedy mohol zasiahnuť Zem, astronómovia to už medzičasom vylúčili.

Veľká pohybujúca sa hviezda

Ako uviedol portál Live Science, pri pozorovaní ďalekohľadom zo severnej pologule by mal asteroid vyzerať ako pomaly sa pohybujúca hviezda nad juhovýchodným obzorom. Podľa portálu by to malo byť východne od súhvezdia Orión, Veľký pes a Malý pes. Jeho najbližšie priblíženie k Zemi bude o 19:52 univerzálneho koordinovaného času 25. marca.

Takzvaný zabijak miest má byť až trikrát väčší ako meteorit, ktorý 15. februára 2013 dopadol na územie Ruska, v okolí mesta Čeľabinsk. Ten bol dlhý okolo 18 metrov a poškodil 7 000 budov. Zranil viac ako 1 400 ľudí.

Zdroje: TASR, Live Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá