Záborská chce kňazov povýšiť na zdravotníkov. Ich starostlivosťou má byť duchovná služba

  • Poslankyňa Záborská podala návrh zákona, v ktorom žiada, aby boli medzi zdravotníkov zaradení aj kňazi
  • Odborníci krútia hlavami, svoj ostrý názor vyjadril aj Juraj Droba
Záborská
TASR/ Michal Svítok
  • Poslankyňa Záborská podala návrh zákona, v ktorom žiada, aby boli medzi zdravotníkov zaradení aj kňazi
  • Odborníci krútia hlavami, svoj ostrý názor vyjadril aj Juraj Droba

Anna Záborská (OĽaNO) dnes predstavila návrh zákona členom zdravotníckeho výboru. Ten by mal priamo upraviť status zdravotníkov, ktorý sa vzťahuje na všetky dôležité činnosti spojené s liečbou, prevenciou a podaním zdravotnej starostlivosti. Podľa jej návrhu by mali do tejto kategórie spadať aj kňazi. Hlas verejnosti však hovorí jasne proti.

Duchovná služba ako časť prejavu náboženstva

Vo svojom návrhu konzervatívna politička neváhala prepojiť vieru a zákon o jej slobodnom prejave s nevyhnutnou zdravotnou starostlivosťou. Záborská považuje ukotvenie podávania duchovnej starostlivosti za dôležité aj vzhľadom na komplikácie spojené s ochorením COVID-19.

Kým ona, ako sa zdá, považuje návrh za dostatočný a nevyhnutný pre zachovanie psychického stavu pacientov, mnohí si nedokážu a nechcú kňazov prezlečených za zdravotníkov ani predstaviť.

Samotný výbor, ktorý návrh zákona zverejnil na sociálnej sieti, danú skutočnosť okomentoval so značným rozladením. „Všetkým členom zdravotníckeho výboru bol dnes oficiálne doručený pozmeňujúci návrh pani poslankyne Záborskej. Chceme úprimne oceniť, že pani poslankyňa Anna Záborská (Kresťanská únia), svoj pozmeňujúci návrh poslala skôr a nedala ho 5 alebo 15 minút pred rokovaním. Vytvorila tak aspoň nejaký priestor na odbornú aj verejnú diskusiu o obsahu návrhu. A tak to má byť.“

Posted by Výbor NR SR pre zdravotníctvo on Sunday, January 24, 2021

Duchovnú službu by mali vykonávať ustanovení alebo poverení predstavitelia cirkvi v zdravotníckych zariadeniach. Podľa Záborskej návrh reflektuje na zákon o duševnom zdraví, ktorého súčasťou môžu byť aj duchovné prejavy. Následne sa, podľa slov poslankyne, návrh zákona napája na základné ľudské práva.

„Sú súčasťou súhrnu základných ľudských potrieb, ktoré má každý človek, nielen človek veriaci, respektíve vyznávajúci konkrétne náboženstvo alebo hlásiaci sa ku konkrétnej cirkvi či náboženskej spoločnosti. Ide napríklad o naplnenie potreby životného zmyslu, osobného prijatia, prežívania zmysluplnosti vlastnej existencie a dôstojnosti, odpustenia, zmierenia a transcendencie. Nenaplnenie týchto potrieb vyvoláva u človeka existenciálny stres, frustráciu a prežívanie dodatočného existenciálneho utrpenia,“ stojí v návrhu.

Osvietil ju duch svätý

Návrh v momente zverejnenia rozprúdil búrlivú verejnú diskusiu. K problému sa neváhal vyjadriť ani Juraj Droba na svojom profile na sociálnej sieti.

„Ako ďaleko sa dá ešte zájsť? Správne tomu rozumiem, že ctenú pani poslankyňu Záborskú konečne osvietil Duch Svätý a navrhuje odluku cirkvi od štátu? Chce vytvoriť sieť súkromných duchovno-zdravotníckych zariadení? Alebo sa tejto pani má opäť raz celá spoločnosť poskladať na jej bizarný nápad?“

V parlamente nie sú extrémisti iba kotlebovci. Blaha, Fico a ďalší nebezpečne polarizujú spoločnosť

Mnohým tento návrh pripomína náboženský fanatizmus. Komentujúci sa pod príspevkom zboru poriadne rozohnili.

Zrušíme psychológov a nahradíme ich farármi? A ktorého vierovyznania? Alebo prispejeme viac a budeme platiť zástupcov všetkých uznaných cirkví? Oni jediní majú teraz neobmedzený prístup do nemocníc. Je síce od nich pekné, že pomáhajú teraz v nemocniciach, ale je pre mňa nemožné, aby okrem zdravotného personálu sa o moju osobnú hygienu staral „nezdravotník“ z kostola. Kde je etika a zdravý rozum? Toto keď prejde, môžeme rovno povolať do nemocníc šamanov, napísal jeden z diskutujúcich.

Zdroj: Facebook/Výbor NR SR pre zdravotníctvo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech